Wpis z mikrobloga

cześć
Hadrian's Wall, inaczej Mur Hadriana, zwany też Wałem Hadriana to niesamowity mur obronny z czasów rzymskich, który zbudowano w latach dwudziestych II wieku n.e. Cała konstrukcja miała 117 kilometrów i rozciągała się od fortu Segedunum w Wallsend (obecnie Newcastle) aż do Bowness on Solway na zachodzie Anglii. Wzdłuż pozostałości muru poprowadzony jest szlak turystyczny, który jest bardzo popularny wśród turystów. Cały szlak ma długość 135 kilometrów i przeszedłem go w czerwcu 2023 roku. Podzieliłem go na 5 dni.

Zapraszam do znaleziska

Dzień pierwszy: Od Wallsend w Newcastle, aż do East Wallhouses - 36 km
Dzień drugi: Od East Wallhouses do Once Brewed - 38 km
Dzień trzeci: Z Once Brewed do Greenhead - 15 km wzdłuż szlaku (łącznie 22 km)
Dzień czwarty: Z Greenhead do Carlisle - 34 km
Dzień piąty: Z Carlisle do Bowness on Solway - 27 km
Suma kilometrów z poszczególnych dni jest większa, gdyż dodatkowo trochę nadkładaliśmy trasę do noclegów, albo atrakcji.

-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw plusa pod odpowiednim komentarzem poniżej :)

#antekpodrozuje #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #anglia #wielkabrytania #murhadriana #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania
antekwpodrozy - cześć
Hadrian's Wall, inaczej Mur Hadriana, zwany też Wałem Hadriana ...

źródło: 128

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
  • 8
@antekwpodrozy jak chcesz w oryginale to raczej Vallum Aelium albo Vallum Hadriani.

Ale tak naprawdę po co? Przecież gdy mówimy o Wilczym Szańcu to nikt nie pisze o Wolfsschanze, a gdy mówimy o Termopilach nikt nie sili się na Θερμοπύλαι. Po to właśnie mamy polski język i możliwość używania polskich nazw
  • Odpowiedz
@mirek_wyklety @antekwpodrozy Skoro rozbierali go rolnicy to był w międzyczasie odrestaurowany? Na całej długosci jego wysokość jest równa i nie ma ubytków. Mnie zawsze fascynują takie budowle, kiedy wyobrażę sobie jakich nakładów pracy musiały wymagać ówcześnie. Na co dzień głowie się jak w xix wieku w Prusach budowali kolej w pruskich Sudetach, tam nasypy kolejowe mają często 20 metrów wysokości i ciągną się przez kilkaset metrów. Nie mogę nigdzie znaleźć książek na
  • Odpowiedz
  • 1
Gdzieś czytałem że jest inspiracją do muru na północy w grze o tron 🙂 w ogóle piktowie to ciekawy temat - lud wykoszony do zera.
  • Odpowiedz
5-6 metrów wysokości i 3 metry grubości

@antekwpodrozy skąd takie newsy?
@S7-1500: @antekwpodrozy wiki podaje, że początkowo planowano mur o wysokości 3 metrów, ale przy gigantycznym nakładzie prac szbko zdecydowano się go obniżyć do 2,4 metra. Jakiś mnich zapisał, że w jednym miejscu widział do 3,7 metra wysokości.
Z tego co wiki podaje, to miejscami było dużo mniej niż 2,4 m - bardziej 1,5 m na terenach górskich. No i w
Jare_K - > 5-6 metrów wysokości i 3 metry grubości
@antekwpodrozy skąd takie newsy?
@...

źródło: 800px-Section_of_Hadrian%27s_Wall_1

Pobierz
  • Odpowiedz
@antekwpodrozy Albo Rzymianie tam wjechali, zobaczyli mur, napisali do centrali, że trzeba zbudować w pytę duże ogrodzenie, przyślijcie złoto i wino a my zrobimy bez przetargu bo taniej. Jakoś historia, że największa armia świata buduje mur co by się bronić przed plemionami się nie trzyma kupy.
  • Odpowiedz
Wszedłem zobaczyć czy jest komentarz z żarcikiem z naszego rodzimego Wału Adriana i się zawiodłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz