Wpis z mikrobloga

@dzem_z_rzodkiewki: @ElMatadore Aktualnie spadliśmy już w okolice 1,2 dzięki pandemii, inflacji i aferze z aborcją.

Zazwyczaj jakiś trudny ekonomicznie czas powoduje "tymczasowe" odłożenie decyzji o dziecku a potem to już się zamienia w nigdy.

Najniżej na świecie jest Korea Południowa z dzietnością 0,8-0,9 i myślę że 1,0 w Polsce jest osiągalne w najbliższych latach.
  • Odpowiedz
  • 44
@ElMatadore nie będzie potrzeba 20 lat na to. To pewniak jest. Drożyzna szczególnie mieszkaniowa gdzie milion kosztuje mieszkanie dla dwóch osób bez dziecka. Wygoda życia się zmieniła, dzieci są przeszkodą. Dodatkowo niepewne czasy związane z wojna za rogiem.
  • Odpowiedz
@kokos24: Zgadzam się ale tylko z pierwszym zdaniem - dzietność zależy przedewszystkim od tego w jakim stopniu "życiowa pomyślność" kobiet zależy od trwałego związku z mężczyzną, a ponieważ dziś nie zależy wcale to dalsze spadki są przesądzone. Natomiast te rzeczy które wymieniasz mają znaczenie drugorzędne, żeby nie napisać marginalne.
  • Odpowiedz
@ElMatadore: ja uważam, że w przeciągu 30-50 lat będzie odwrócenie trendu dzietności, nic nie trwa wiecznie, a zmiany zachodzą na świecie cały czas. W 1800 roku w europie mieszkało 200 mln ludzi teraz mieszka 750 mln. 200 lat 2 wojny światowe a ludzi jest 4 razy więcej, to ile ma nas być na tym skrawku ziemii? 1 miliard? W ostatnich 200 latach liczba ludności na świecie dosłownie powiększyła się skokowo. NIgdy
zeszyt-w-kratke - @ElMatadore: ja uważam, że w przeciągu 30-50 lat będzie odwrócenie ...

źródło: Annual-World-Population-since-10-thousand-BCE-600x422

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie widzę jakiegokolwiek powodu dla którego mielibyśmy nie podążyć drogą Korei Południowej. Polaryzacja społeczna powoli robi się podobna.
  • Odpowiedz
@ElMatadore: nie dzietnosc w polsce tylko dzietnosc polakow, spokojnie pol afryki tu sciagnie w koncu, polakow bedzie 1/3 a reszta zbieranina jak to oni lubia

tacy jak wy ciagle mysla ze przynaleza do tej ziemi a sa tylko prochem, bedziecie albo was nie bedzie, betonowe zloto sie wynajmie komus innemu
  • Odpowiedz
@zeszyt-w-kratke: może dlatego że te miliardy to rodzą się w Afryce i Azji?
Europa pomiędzy 1960, a 2015 wzrosła o 130 milionów (+121%) gdy w tym samym czasie Azja o 2685 milionów (+257%), a Afryka o 899 milionów (+413%)
  • Odpowiedz