Wpis z mikrobloga

Aż z ciekawości pogrzebałem co to za wujek kaczyńskiego był torturowany przez gestapo. Ciekawy życiorys, w przeciwieństwie do jarosława.

We wrześniu 1941 Stanisław Miedza-Tomaszewski po aresztowaniu przez gestapo został osadzony w więzieniu na Pawiaku. Tam poddano go brutalnym torturom. Obawiając się, że nie wytrzyma dalszego śledztwa Miedza-Tomaszewski poprosił o przesłanie trucizny. Władze konspiracyjne jednak się na to nie zgodziły. Zapadła za to decyzja o jego odbiciu. Pewnego dnia został wezwany do więziennego ambulatorium dentystycznego, gdzie został celowo zarażony tyfusem przez więźniów z konspiracyjnej komórki[potrzebny przypis]. Pozwoliło to na przeniesienie go do szpitala zakaźnego, gdzie udał nagły atak wyrostka robaczkowego. W związku z tym został przetransportowany do szpitala na Woli, gdzie również działała komórka konspiracyjna. Prof. Józef Grzybowski i dr Leon Manteuffel-Szoege przeprowadzili pozorowaną operację, w trakcie której pacjent został zamieniony na przygotowane zwłoki niedawno zmarłego mężczyzny. Lekarze oznajmili dyżurnemu agentowi gestapo, że pomimo udanego zabiegu operowany zmarł. W mieście ukazały się klepsydry Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego i odbył się jego pogrzeb – on sam ukrywał się przez resztę okupacji. Ta niezwykła ucieczka stanowiła podstawę scenariusza filmu Umarłem, aby żyć.

Jako wuj Lecha i Jarosława Kaczyńskich złożył ich kandydatury na casting do głównych ról w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc z 1962[4].

Był współautorem z Andrzejem Janem Wróblewskim, Stanisławem Siemkiem i Olgierdem Rutkowskim obudowy komputera AKAT-1 w 1959, konstrukcji Jacka Karpińskiego[6][7].


https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Miedza-Tomaszewski

#polityka #bekazpisu #sejm
Gieekaa - Aż z ciekawości pogrzebałem co to za wujek kaczyńskiego był torturowany prz...

źródło: 641px-AKAT-1

Pobierz
  • 7
@Gieekaa: Jak jesteś taki dobry w te klocki to może jeszcze wiesz coś o tym osiedlu, na którym mieszka Kaczyński? Zawsze mnie to trochę zastanawiało. Była kiedyś taka plotka, która mówiła, że jego rodzice przejęli dom przedwojenny po kimś tam jako nagrodę za coś tam, co świadczyłoby o ich dobrych koneksjach z władzą. Ale jest to o tyle nieprawda, że to małe osiedle żoliborskie nie istniało przed wojną. Jednak prawda może
@Gieekaa: Dzięki.

szukałem o jakiego wujka chodziło.

Mimo wszystko ciekawe że AKowiec po wojnie tak dobrze się w systemie odnazlał.

"Socrelistyczna przebudowa wnętrza"... "zgłosił do castingu"