Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
cześć Mirki,

chcę kupić dom w zabudowie bliźniaczej z rynku pierwotnego pod Poznaniem. nieruchomość jest już wybudowana.

Mam info od sprzedającego, że jest to dom mieszkalny z dwoma lokalami, jakie widzicie potencjalne niedogodności z tym związane? Rozumiem, że chcąc powiesić kinkiet na zewnątrz mogę liczyć się z wetem sąsiada? Dobrze to rozumiem?
Myślę nad wynajęciem fachowca do sprawdzenia stanu technicznego jeszcze przed zakupem i podpisaniem umowy przedwstępnej.
W jaki inny sposób mogę sprawdzić jeszcze samą inwestycję? Księga wieczysta jest do ogarnięcia na stronach ministerstwa, co jeszcze i gdzie mogę sprawdzić samemu?
Podczas oglądania lokalu inwestor powiedział, że nie ma prospektu informacyjnego do umowy deweloperskiej, gdyż budynek jest już oddany do użytku i będzie sporządzona umowy kupna-sprzedaży. Czy jest to okej?
O ile bezpieczniejsza będzie umowa przedwstępna podpisywana u notariusza, czy opłacalne jest wydanie ponad 3tys zł?

Czy jest opcja dostania kredytu w ING (z tego co patrzę po kalkulatorach, mają najlepszą ofertę) dla JDG IT netto ok 17k?

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny #kredyt #mieszkaniedeweloperskie #programista15k



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 14
Jesteś pewny że umowa przedwstępna to aż 3k? Umowa przedwstępna może mieć charakter pisemny i jest wiażąca. Jeśli masz jakieś obawy co do treści umowy przedwstępnej, to możesz to skonsultować z notariuszem (jeśli nie ma wpisu do aktu notarialnego, to opłata powinna być dużo niższa). Najlepiej zadzwoń do jakiegoś notariusza i dopytaj po prostu jak chroni umowa przedwstępna pisemną a ta w formie aktu notarialnego. Ja na wtórnym kupowałam z pisemną przedwstepną,
Z cyklu nie znam się a się wypowiem:
Ten dom jest wolnostojący czy to osiedle domków?
Bo jeśli to małe osiedle, to pewnie jest jakaś wspólnota i wszelkie zmiany na zewnątrz elewacji muszą być uzgadniane (przynajmniej do czasu obowiązywania gwarancji na elewację), więc pewnie na wszelkie zmiany oświetlenia itd. musisz dostać zgodę zanim coś zrobisz.
@mirko_anonim: pewnie będzie mieli jakieś części wspólne z sąsiadem.
wystarczy sprawdzić KW.
jak jest oddanie do użytkowania to nie trzeba prospektu informacyjnego.
tutaj wystarczy zwykła umowa kupna-sprzedaży.
Trzeba to policzyć co w Twoim przypadku ING wyjdzie najlepiej. Jak chcesz to sprawdzę Ci oferty banków.
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Rakky:

30 miesiąc wybił w styczniu.
Przeglądałem na internecie kalkulatory jakieś z domyślnymi danymi pewnie na J.Kowalskiego, gdzie wpisywałem tylko kwotę kredytu i liczbę miesięcy i wyskoczyły jakieś tam wyliczenia i np. ING przy braku nadpłat przez 30 lat miał kwotę całego kredytu niższą nawet o ok 500tys od innych banków co mnie zaskoczyło. Będę nadpłacał i uciekał z tego kredytu jak najszybciej, ale chciałbym przycelować
@mirko_anonim: cześć, więc po kolei:
dom mieszkalny z dwoma lokalami jest to obejście MPZP, który pozwala tylko na domy jednorodzinne (nie w zabudowie bliźniaczej). Jednak zgodnie z ustawą dom jednorodzinny może mieć dwa lokale (np. rodziców na dole i dzieci na górze). Nigdzie nie jest napisane, że te lokale nie mogą wyglądać tak samo i być koło siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szanse na problemy z tego
@Iskaryota: nie ma żadnych jaj, malujesz na kolor taki jaki był swoją część albo się zrzucacie. Tak samo z dachem, robisz tylko u siebie albo zrzuta. W całej Polsce tak ludzie robią ze starymi domami i OP też zrobi (jak dożyje, bo jest duża szansa, że to nie on się będzie martwił dachem i elewacją za 30-50 lat). W tym roku zrobiliśmy z sąsiadami (16 domów) drogę wewnętrzną i żadnych jaj
albo się zrzucacie. Tak samo z dachem, robisz tylko u siebie albo zrzuta


@Romska_Palo_Ul_Laputa: Podziwiam wiarę w ludzi, ale jak masz spoko sąsiadów, to się dogadacie. Wystarczy trochę jednak pochodzić po okolicach, by wpaść na domy w podobnym ulokowaniu prawnym, gdzie jedna połóweczka jest na glanc, a druga z różnych powodów ma elewację pamiętającą Wałęsę. Niektórym to nie robi, niektórych nie razi, ale są także takie usterki (i nie, nie za
@mirko_anonim: a skąd cena u notariusza 3k? My placiliamy za umowe deweloperska ktora jest dużo bardziej skomplikowana 1k i dew tez 1k.

Umowa u notariusza obowiązuje dewa do sprzedania Ci mieszkania w umowionym terminie i cenie, więc jeśli Ci pasuje bardzo to warto taką podpisac.

Bez tego deweloper może po prostu zerwac umowe rezerwacyjną i np. sprzedać to mieszkanie drożej komus innemu. A ty dostaniesz tylko zadatek x2 na pocieszenie.
17k na B2B (pewnie ryczałt) da Ci tragiczną zdolność, zapytaj doradcy, ale na tego bliźniaka może ledwo starczyć.


@Romska_Palo_Ul_Laputa:

Alior Bank – kredyt hipoteczny – ryczałt

Jeden z najbardziej przychylnych banków dla klienta rozliczającego się na bazie ryczałtu. Jest znany z wyliczania dochodu na bardzo wysokim poziomie w stosunku do konkurencji. W zależności od danej sytuacji bank może policzyć dochód nawet jako 90% przychodów ewidencjonowanych, co powoduje, że w tym banku
Czy jest opcja dostania kredytu w ING (z tego co patrzę po kalkulatorach, mają najlepszą ofertę) dla JDG IT netto ok 17k?


@mirko_anonim: To zależy ile potrzebujesz, ale co do zasady nie robią problemów w takiej konfiguracji.