Wpis z mikrobloga

Dzisiaj uratowałem człowiekowi życie! Na zakładzie w pracy kolega około 50 lat padł blady jak ściana i jako jedyny potrafiłem robić resuscytację. Robiłem ją do przyjazdu karetki, patrząc na jego bladą, wykrzywioną i oplutą przez samego siebie twarz. Myślałem, że to już jego koniec. Sam zarządziłem wszystkim, bo wszyscy spanikowali. Dowiedziałem się przed chwilą, że będzie żył, a do tego czasu nie mogłem się pozbierać. Pamiętajcie drogie wykopki, że warto posiadać taką wiedzę, lub sobie przypomnieć, bo może zależeć czyjeś życie od tego.
#zycieismierc #medycyna
  • 200
@Adicts: Przy ALS stosuje się wentylację mechaniczną natomiast przy BLS który prowadzony jest przez ludzi którzy nie są profesjonalistami odradza się wentylacji mechanicznej z powodu jej niskiej skuteczności. Wdechy przy BLS dają zbyt mało i przerywają uciski klatki piersiowej przez co zmniejszają skuteczność resuscytacji krążeniowo oddechowej. Takie jest stanowisko europejskiej rady resuscytacji. Więc w nowych standardach gdy zachodzi potrzeba rko to osoba ratująca uciska klatkę przez minutę 120 razy i jest
@Nigirium_Ignis: Miałem ostatnio rozkminę na ten temat bo dzień przed moją umówioną wizytą mój dentysta prawie zszedł na zawał i gdyby nie szybka reakcja pacjentów to by było po nim. I się tak zastanawiałem czy umiałbym człowiekowi pomóc, bo ostatni raz ćwiczyłem to 18 lat temu. Pasowałoby pójść na kurs pierwszej pomocy, u nas chyba GOPR organizuje regularnie za darmo.
@RafB oj chyba nie masz racji, że 100 osób do mnie już napisało, że obecnie nie robi się oddechów ( chyba że topielec) a ja pamiętam że 10 lat temu uczyli max 2/30
@Nigirium_Ignis: w poniedziałek mam szkolenie przypominające procedury w przypadku udzielania pierwszej pomocy. Mam nadzieję, że nie będę musiał z tego korzystać, ale.. Lepiej wiedzieć jak w razie w.
Gratuluję odwagi i trzeźwości umysłu. Takich ludzi jak ty należy doceniać za wszelką cenę. Szacunku kolego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Nigirium_Ignis: kiedyś podczas jedzenia 2 latek mi się zakrztusił i zrobił czerwony. Aż byłem sam zaskoczony jak szybko i jak mechaniczne go wziąłem, ułożyłem odpowiednio i klepaniem po plecach wyksztusil ten kawałek.
@Nigirium_Ignis a wiesz dlaczego teraz niby nie trzeba wykonywać oddechów ratowniczych ?Ze względu na covida który był(choroba zakaźna) ostatnie wytyczne,niedługo będą nowe i zapewne wrócą do starej metody 30:2 ..Nawet podczas prowadzonego masażu serca po kilku minutach i tak może dojść do niedotlenienie mózgu, tym bardziej jak tych wdechów ratowniczych nie ma,więc mogą być jakieś zmiany w mózgu...a złamane ..zdarza się..