Wpis z mikrobloga

ale banki nie posiadają pożyczanych pieniędzy. One je tworzą w excelu i kasują, jak spłacisz. Rezerwy muszą mieć jakoś poniżej 10%.


widze ze dzis na tagu dzien eksperta od bankowosci.... naczytal sie o kreacji pieniadza, mysli pojecia i wychodzi z tego wszytskiego ze pitolisz jak potluczony..... Nikt nie tworzy i nie kasuje pieniedzy w excelu ;) Tak jest system rezerwy obowiazkowej i to duzo nizszy nawet niz mowisz, ale niestety, wbrew filmikom
Ale troska o instytucje które rocznie zarabiają dziesiątki miliardów. Podziwiam.


a konkretnie ok 3 dziesiatki miliardow. A maja bilansy na poziomie ponad 2bln pln.....

no zarobic 30 mld na bazie ponad 2000 mld.... nom, rzeczywscie, zlodziejstwo.... Oczywscie te 2bln+ to nie sa ich pieniadze, ale jak za obrot taki kapitalem i wycisnienie na koncu z tego 1,5%.... znam lepsze interesy ;)

A jesli uwazasz, ze to zlodzieje, otworz swoj bank, dawaj tansze
To, że napisałeś o braku alternatyw ;) a jak widzisz jednak były.


@Tiab:

Kredyty na stałą na 5, 7 lub 10 lat były wtedy dostępne, więc nie gadaj tu, że nie było alternatywy


@JC97:

Widzę kolejni znawcy xD Kredyty na okresowo stałą stopę nie były dostępne przez długi czas, dopiero gdy zostały wymuszone to zaczęły pojawiać się w ofercie. Wcześniej chyba tylko jeden bank miał taki kredyt
@Tiab: rekomendacja S została wydana w grudniu 2019, zgodnie z nią kredyty o okresowo stałej stopie musiały być wprowadzone do oferty do 30 czerwca 2021. Ile banków oferowało takie kredyty przed grudniem 2019? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vinizius no... Bo deweloper robi 1 inwestycje przez 30 lat... Zakładając że inwestycja trwa 3 lata, to ma te 30% na 3 lata i praktycznie zero odpowiedzialności, a bank ma.przez te 3 lata 9% i jeszcze im dowlaja wakacje kredytowe a deweloeprom naganiana klientów przez doplaty....

Nie wydaje mi się żeby to była równa sytuacja.
@Xuzoun: nie prawda że miały wprowadzić do 30 czerwca 2021. Banki spółdzielcze miały obowiązek mieć taki instrument w ofercie od 1 stycznia 2023. Jak ktoś mi mówi o takich rzeczach że można było brać stałe mnie pusty śmiech ogarnia, bo jak chciałem wziąć stałe w 2021 to mi dyro banku spółdzielczego w placówce wystrzelił z tekstem że mi bank takiego kredytu nie da bo "się to nie opłaca dla banku" xd
@Reanef: to jeszcze lepiej, nie wiedziałem że spółdzielcze miały inny termin xD

W każdym razie dostępność kredytów ze stałą stopą w Polsce jest zerowa, są tylko z okresowo stałą i to tylko dlatego że KNF to wymusiło. A jak już weszły te kredyty to przejście ze zmiennej na stałą stopę wymagało całej procedury jak przy braniu kredytu i jak ktoś zmieniał w międzyczasie pracę albo zakładał JDG to miał problem
Po prostu skoro widzę pod czym się podpisuję to chyba nie świadczy najlepiej jeśli ma się problem po fakcie xD


@Tiab: niby widzisz, ale nie zawsze do końca rozumiesz. Niby zapewniają cię, że wszystko jest zgodne z przepisami, a po latach okazuje się, że jednak nie do końca.

Dziesiątki razy w życiu zostałeś oszukany i pewnie nawet o tym nie wiesz więc wstrzymałbym się z takimi opiniami (chociaż wiem, że to
a kto ma na siebie wziac ta odpowiedzialnosc? moze Ty?.... pozycz mi na 30 lat majatek swojego zycia, a ja Ci oddam - na 7%... a jak po drodze bedzie jak teraz, inflacja po 20% no to trudno, czemu ja mam za to brac odpowiedzilnosc? Ja wzialem hajs, place 7% i reszta mnie nie interesuje.... dobrze mowie? No jak Ty mowie, wiec na pewno dobrze....


@del855: gdybym tak jak banki miał
W każdym razie dostępność kredytów ze stałą stopą w Polsce jest zerowa, są tylko z okresowo stałą


@Xuzoun: to w sumie ja też mam stałe oprocentowanie tylko u mnie zamiast co 5 lat to zmieniają co pół roku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kredyciarze to najciekawsza grupa która zawsze ma jakiś problem ( ͡° ͜ʖ ͡°) a szczególnie z tym pod czym się podpisali


@Tiab: ci co się 30 razy zastanawiali, znani są na tagu jako spadkowicze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nie oznacza to ze pieniadze sa generowane w excelu...


@del855: no pewnie ze za generowane w excelu, bo pieniadze ktore pozyczaja mariuszowi na kredyt na mieszkanie, koncza spowrotem na koncie bankowym w tym samym banku mietka ktory kladzie panele u mariusza. I te pienaidze, znowu moga byc pozyczone - rezerwa. Czyli bank ze 10000zl na lokacie anetki robi 100000 kredytu z ktorych dostaje odsetki.