Wpis z mikrobloga

Ewolucja humoru - Humor nie na żarty

Dlaczego w toku ewolucji pojawił się śmiech i jakie ma znaczenie dla przetrwania naszego gatunku? Czy śmieją się tylko ludzie czy reakcja ta występuje także wśród innych naczelnych? Co mają wspólnego dowcipy z doborem płciowym i czy humor może wpływać na ocenę atrakcyjności partnera? W pierwszym odcinku z serii “Humor nie na żarty” przyjrzymy się dowcipom z perspektywy antropologii, prymatologii i teorii ewolucji. Zobaczymy, czy “małpi śmiech” podczas zabawy szympansów pełni tą samą rolę jak opowiedziany w towarzystwie kawał, które psikusy potrafią rozśmieszyć każdego dwulatka - niezależnie od pochodzenia czy kultury a także z czego śmiano się w Starożytnej Mezopotamii.

W materiale gościnnie wystąpił Mateusz Marek - Komik, autor tekstów i wykonawca związany z SMKKPM - Sekcją Muzyczną Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Certyfikowany Klown Medyczny w fundacji Czerwone Noski z dziesięcioletnim doświadczeniem. Członek krakowskiego

Seria “Humor nie na żarty” to pięć odcinków poświęconych naukowym aspektom poczucia humoru. Poszukujemy w niej ewolucyjnych podstaw tworzenia żartów jak i funkcji poznawczych, które są dzięki nim kształtowane. Sprawdzamy, jaki wpływ ma śmiech na zdrowie a także kiedy i czy możemy radzić sobie z trudnymi tematami “na wesoło”. W końcu też zastanawiamy się, czy ze wszystkiego można żartować oraz czy humor może być kluczową cechą odróżniającą ludzi od sztucznej inteligencji.

#humor #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ewolucja #antropologia #nauka
POPCORN-KERNAL -  Ewolucja humoru - Humor nie na żarty 

Dlaczego w toku ewolucji poj...
  • 14
  • Odpowiedz