Wpis z mikrobloga

#notariusz #prawo #radcaprawny #adwokat #pytanie

Proszę o poradę - jak najlepiej wyjść z zaistniałej sytuacji. Ewentualnie czy zna ktoś radcę prawnego który mógłby mi z tym pomóc.
W 2020 roku otrzymałem w darowiźnie od rodziców działkę z małym domem wybudowanym 90 lat temu - dom jest opuszczony, do generalnego remontu.
Darowizna ta była dokonana u notariusza, nie było w niej żadnych warunków do spełnienia (żadnej umowy dożywotniej itp).
Głównym powodem darowizny była obawa mojej mamy że nie podoba utrzymaniu i zarządzaniu tym pustostanem (daleko od obecnego miejsca zamieszkania, brak zdrowia oraz gotowości do ponoszenia kosztów utrzymania).
Pomimo że jestem legalnym właścicielem z racji dobrych relacji z mamą nie chcę wykorzystywać tego domu do sfinansowania moich planów o zakupie mieszkania dla mojej rodziny (żona i dziecko). Chcę traktować to jako poduszkę finansową dla mojej mamy na czarną godzinę.

W tym roku chciałbym zakupić swoje mieszkanie i skorzystać z programów typu Bezpieczny Kredyt 2% / Mieszkanie na start itp. Słyszałem iż warunkiem otrzymania kredytu w bezpiecznym kredycie 2% był brak posiadania jakiejkolwiek nieruchomości. Zastanawiam się co można w tej sytuacji zrobić?W jaki sposób mógłbym najlepiej rozwiązać powyższą sytuację?

Na myśl przychodzi mi kilka opcji:
- Cofnięcie darowizny za porozumieniem stron (notarialnie) - oficjalnie nie mam wtedy żadnego domu (miałem przez 3 lata ale może można to pominąć przy wniosku)
- Ponowna darowizna (odwrócona)
- Wyłączenia budynku z użytkowania (wtedy na dzień składania wniosku nie posiadam domu)

Proszę o poradę i dziękuję za poświęcony czas.
Pozdrawiam
  • 7
@Axsis692: o ile mnie pamięć nie myli, to w przypadku BK2% nie możesz posiadać własnej nieruchomości, to jasne, ale też dodatkowo w przeszłości również nie mogłeś. To, że miałeś na siebie nieruchomość drogą spadku, darowizny czy w inny sposób, ale już jej nie masz, czyli np sprzedaz bądź cofnięcie darowizny, już Ci chyba eliminuje ze starania się o kredyt 2%.
Mogę się mylić, postaram się to zweryfikować na 100% i napisze.
Wyłączenia budynku z użytkowania (wtedy na dzień składania wniosku nie posiadam domu)


@Axsis692: To jedyne możliwe rozwiązanie, w przypadku pozostałych nadal nie spełniasz warunków programu.

Zwracam jednak uwagę na to, że program Bezpieczny kredyt 2% został już zakończony, nowe wnioski nie są już przyjmowane.
  • 0
Dziękuję odpowiedzi, doceniam zainteresowanie.
@ObszarBadawczyChoroszcz_123 100% zgody - gdzieś czytałem że mieszkanie na start 2024 ma sprawdzać stan na czas składania wniosku. Ale to chyba plotki.

@marcpol Najprawdopodobniej tak trzeba będzie zrobić. Mimo to wolałem jeszcze poświęcić czas na rozeznanie w temacie.

@Adams_GA Małe sprostowanie - nie mam zamiaru jawnie kłamać - nie wiem jak działa prawnie system darowizn i ewentualnie cofania ich za porozumieniem stron - szukam możliwości w mojej obecnej
Zrezygnować z możliwości walki o obniżone oprocentowanie i zapłacić sumarycznie kilkaset tysięcy więcej?


@Axsis692: a skąd wiesz ile zapłacisz więcej? Ludzie się rzucają na ten kredyt BK2% bo się nasłuchali guru finansowych, że to darmowe pieniądze. Gówno prawda, przy kredytach tych jest chociażby większa marża banku. Nie wiesz też jak długo będą tak wysokie stopy, ale jeśli spadną poniżej pewnego poziomu, nawet tego sprzed roku - półtora, to nie tylko nie
  • 0
@Adams_GA: Trafna uwaga, nie wiem. Co więcej - nie wiem nawet czego nie wiem i powyższe pytania są pierwszymi krokami żeby wyjść z tej niewiedzy, Twoje uwagi też są dla mnie cenne bo możliwe że lepiej byłoby poszukać kogoś (kogo?) kto podpowie mi co w perspektywie 10-20 lat wyjdzie najkorzystniej dla mnie w obecnej sytuacji prawnej/materialnej.
Czy mógłbyś w takim razie napisać więcej o tych dwóch rozwiązaniach?
Gówno prawda, przy kredytach tych jest chociażby większa marża banku.


@Adams_GA: Zgodnie z ustawą o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% warunki cenowe kredytu w programie nie mogą być gorsze niż w przypadku analogicznych kredytów w danym banku.

Mechanizm dopłat powoduje, że oprocentowanie kredytu w programie Bezpieczny kredyt 2% wynosi w większości banków równo 2% przez pierwszych 5 lat. Względem rynkowych kredytów jest to bardzo atrakcyjna oferta.