Wpis z mikrobloga

W tym roku 33% pracowników bedzie zarabiac minimalna. 3 lata temu bylo to zaledwie 11%.
Nastepuje coraz wieksze splaszczanie wynagrodzen w Polsce i powstaje coraz wieksza przepasc: specjalisci z kilku branz (lekarze, programisci, wlasciciele firm) i cala reszta - nie wazne czy maja jakiekolwiek wyksztalcenie i umiejestnosci czy nic, bo i tak duzo osob trafi na minimalna

sadzicie ze to dobre zjawisko?

#praca #zarobki #ekonomia #gospodarka
  • 119
  • Odpowiedz
To teraz tak, nie podnośmy minimalnej, było 3k jest 3k jednocześnie przez cały rok wzrastały czynsze i opłaty za media.
Ktoś płacił 2000 teraz płaci 2500 a płaca stoi bo pracodawca sam z siebie nie musi jej podnosić.
Minimalna wzrasta tylko raz, przy wyższej inflacji dwa razy. A czynsze mogą wzrastać co miesiąc. Schemat podatku inflacyjnego - czyli wyrównanie jest zawsze spóźnione i przez to płacimy więcej tak czy inaczej.
  • Odpowiedz
  • 0
pobawiłem się różnymi narzędziami do generowania obrazków i uważam że na chwilę obecną nie jest to racjonalna obawa z jednego prostego powodu: bardzo ciężko jest zmusić AI do zwrócenia ci dokładnie tego czego chcesz.

Jasne, jeżeli chcesz jakiegoś losowego kota czy psa w jakiejś losowej pozycji to możesz tego wygenerować tysiące w ciągu kilku minut. Problem zaczyna się wtedy kiedy na przykład chcesz konkretny design np. robota w stylu Transformers z kilku
  • Odpowiedz
@gharman: Uważam, że nie jest to dobre zjawisko. Niby na papierku widać, że uuuu wynagrodzenia w górę poszły, ale jak sobie o tym człowiek pomyśli to uświadomi sobie, że przez to, że minimalna idzie w górę szybciej niż podwyżki na stanowiskach średniego szczebla, inflacja dalej robi swoje i siła nabywcza tylko coraz mocniej kuleje to albo stoimy w miejscu albo jest regres. A skoro więcej zarabia minimalną, czyli większy % społeczeństwa
  • Odpowiedz
@gharman: kto wie? Ale patrząc po tym co mamy obecnie to stawiam że sytuacja będzie mniej w stronę "AI kompletnie zastąpi rysowników" a bardziej w stylu "przeciętny rysownik z pomocą AI może tworzyć cuda". Więc ten skill nadal się przyda, będzie tylko służył w inny sposób.
  • Odpowiedz
  • 1
zauważ, że cześć ludzi dostanie e krótkim terminie jakiś podwyżki więc z peakowego 33% zjedzie w dół. Od razu zaznaczam że nie każdy będzie mógł liczyć na podwyżki.


@wykopanywykopek: nie sadze ze duzo osob dostanie podwyzki z minimalnej, a jak juz to symboliczne 200 zl, co powinno byc i tak liczone jako minimalna
  • Odpowiedz
@gharman

>zauważ, że cześć ludzi dostanie e krótkim terminie jakiś podwyżki więc z peakowego 33% zjedzie w dół. Od razu zaznaczam że nie każdy będzie mógł liczyć na podwyżki.


@wykopanywykopek: nie sadze ze duzo osob dostanie podwyzki z minimalnej, a jak juz to symboliczne 200 zl, co powinno byc i tak liczone jako minimalna


U nas tak to wyglądało w robocie rok temu, że niektórzy dostali po 200 inni po 600
  • Odpowiedz
@gharman: siedzę na cieciowie i 7k wpadnie za styczeń, faktycznie pojawiają sie chwile zwatpienia czasem czy warto #!$%@?ć nowe kursy i certyfikaty żeby wejść do it skoro na start będę dostawał tyle samo albo mniej.
  • Odpowiedz
@gharman: ten mechanizm głównie wynika z wykluczenia logistycznego sporych regionów, stąd też takie drogie mieszkania w większych miastach
  • Odpowiedz
@gharman podziwiam, że dajesz radę dwie ogarniać. W AGH na Wydziale z głównego budynku doktorat te kilka lat temu wyglądał z grubsza tak, że łączysz swoją naukę (a wiadomo, jak to jest na pierwszym roku) z pracą naukową dla uczelni, ale od strony murzyńskiej - czyli badania wyjazdy, próbki. Pracownicy z doktoratem i wyżej najczęściej są od tego żebyś przedstawił im skondensowane wnioski i esencję tego wszystkiego, do czego sam doszedłeś. Po
  • Odpowiedz
@gharman: złe zjawisko. Poziom płac w Polsce to tragedia.
Ja co prawda nie zarabiałem najniższej dzięki corocznemu rabanowi, jaki robiłem, na przykład dwa razy rzuciłem wypowiedzenie, żeby pomóc zarządowi przemyśleć moją podwyżkę, ale znalazłem taką samą pracę dla zagranicznej firmy za ponad dwa razy więcej niż obecnie. W marcu robię machajacypapiez.jpg.

W moim obecnym biurze ja mam największy staż - 8 lat.
-Pracownik z półtorarocznym stażem ma 3 k brutto
  • Odpowiedz