Wpis z mikrobloga

Mała przestroga jak nie wpakować się na minę kupując mieszkanie :
- wczoraj pojawiło się atrakcyjne mieszkanie na sprzedaż w centrum Krakowa, za 50% wartości rynkowej
- niedługo potem agencja nieruchomości już wrzuciła ogłoszenie do siebie, z ceną +20 tys zł
- ogłoszenie do fejk - prawdziwe mieszkanie to apartamenty na krótki najem we Wrocławiu
- zrobiłem o tym instastory (mam zasięgi spore w Krakowie)
- agencja usunęła ogłoszenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I powiedzcie mi jak ufać agencjom?

To ogłoszenie to ewidentny wał, pewnie właściciel nie ma czasu, jest za granicą, ma 40 chętnych, proszę wpłacić zaliczkę 10-20-50 tys i umawiam notariusza.
Agencja uwiarygadnia to swoją oferta - Przecież zakup przez agencję jest bezpieczny prawda? Zawsze mają podpisaną umowę pośrednictwa, więc musieli być na spotkaniu, spotkać właściciela. Sprawdzić KW mieszkania czy właściciel jest faktycznie właścicielem…

Dramat. Uważajcie na siebie i pamiętajcie: nigdy nie wpłacamy żadnych zaliczek ani rezerwacji w ciemno.

#nieruchomosci #mieszkanie #krakow #oszukujo
KromkaMistrz - Mała przestroga jak nie wpakować się na minę kupując mieszkanie :
- wc...

źródło: E0AB76A2-2D86-4260-A49B-11CB28ED95CC

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: A jak to się ma do obowiązkowego ubezpieczenia OC agencji nieruchomości jak wsadzi nabywcę na minę?

Nabywca dostanie nr polisy czy wykręty że w sumie to też wina nabywcy i nie mogą mu podać numeru polisy (bo jej nie wykupili jako kompletni amatorzy)?

( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MojHonorToWiernosc:
Czy można w takim razie szkodników wykosić z rynku?

1. Dodajesz takie fake oferty.
2. Oni przejmują Twoją transakcje biorąc na siebie sprzedaż.
3. Ludzie chcą się umówić na oglądanie, agencja oczywiście nic nie zweryfikowała
4. Przychodzi klient z pośrednikiem, a tu zonk mieszkanie nie istnieje, agencja wychodzi na debili
  • Odpowiedz
wg ustawy kopia polisy OC jest obowiązkowym załącznikiem do umowy pośrednictwa


@KromkaMistrz: No to gdzie można zgłosić pośrednika, który nie tego nie zrobił? I jaka kara za to grozi?

Bo moją koleżankę właśnie tak zrobili na kasę i państwo polskie rozkłada ręce, kilkadziesiąt tysięcy przepadło, w czasie gdy klient się szarpie z odzyskaniem środków które były przeznaczone na wkład własny to rynek odjeżdża a instytucje może w ciągu paru lat
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz przecież agencje nie robią wałów na pobieraniu zaliczek tylko na wstawianiu fałszywych zdjęć z nieistniejącymi mieszkaniami, ty dzwonisz a oni mówią że się właśnie sprzedało (jutro są umówieni u notariusza itp) ale za to mają jeszcze dużo innych w podobnej lokalizacji, cenie, metrażu itp (już prawdziwych). Sam znalazłem kiedyś fotki swojego mieszkania w ogłoszeniu z drugiego końca Polski.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: ale ja nie rozumiem tego wałka. Fałszywi właściciele przyjęli od koleżanki zaliczkę i nie chcą jej oddać? Przecież każdy sąd od razu klepnie nakaz zwrotu i do komornika. W jaki sposób ci ludzie kręcą wałki?
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: Pośrednik wziął 20k od koleżanki za rezerwację mieszkania w ramach zaliczki na umowę rezerwacyjną, na podpisaniu umowy rezerwacyjnej u notariusza właściciel nieruchomości się nie zjawił, no to koleżanka powiedziała żeby pośrednik oddał jej hajs, a ten ją zablokował i wyjechał z kraju. Okazało się że zrobił w ten sposób kilka osób i #!$%@? go z tej agencji pod której szyldem pracował, a sprawa trafiła na policję.

Agencja mówi że
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: kurde, mocno współczuję koleżance. Wydawałoby się, że skoro pośrednik działał w imieniu agencji, to ona jest za niego odpowiedzialna niezależnie od tego, że pracował na b2b. Dobrze znać tę historię i być mega ostrożnym. Dodam jeszcze, że naprawdę nie rozumiem, jak można być takim chu.jem i tak krzywdzić ludzi jak ten typ. Nie potrafię tego zrozumieć.
  • Odpowiedz
Wydawałoby się, że skoro pośrednik działał w imieniu agencji, to ona jest za niego odpowiedzialna niezależnie od tego, że pracował na b2b.


@Przypadkowy: Tak też mówi ustawa, która nie definiuje sposobu zatrudnienia a jedynie "osoby działające w imieniu pośrednika", no ale nie ma żadnych instrumentów przymuszenia ich do wydania numeru polisy więc jest to zapis czysto papierowy. Możesz ich zgłosić do rzecznika finansowego i prowadzić spór sądowy który też potrwa
  • Odpowiedz
Agencja wzięła bo myślała że to prawdziwe ogłoszenie.


@KromkaMistrz: czekaj, czyli oni sobie po prostu kradną ogłoszenia prywatne bez jakiegokolwiek kontaktu z właścicielem? Jaki to ma sens?

Załóżmy, że wystawiam ogłoszenie, agencja kradnie, ktoś znajduje ogłoszenie z agencji i przychodzi z tym agentem do mnie oglądać moje mieszkanie? Przecież wtedy byłbym jak yyy wtf, spoko, możemy oglądać, ale pan pośrednik zapraszam #!$%@?ć bo ja pana nawet nie znam.
  • Odpowiedz
  • 0
@Krupier: nieee. Pewnie zadzwonił do właściciela z tradycyjną śpiewaka że sprzeda mu drożej, a ten oszust uznał że dla beki lub spokoju mu pozwoli skopiować opis i zdjęcia xD no ale faktycznie zabrali bez słowa.
  • Odpowiedz
Załóżmy, że wystawiam ogłoszenie, agencja kradnie, ktoś znajduje ogłoszenie z agencji i przychodzi z tym agentem do mnie oglądać moje mieszkanie? Przecież wtedy byłbym jak yyy wtf, spoko, możemy oglądać, ale pan pośrednik zapraszam #!$%@?ć bo ja pana nawet nie znam.


@Krupier: niee, tu chyba chodzi o to, że agencja też się łapie na scam i kontaktuje się z wystawiającym to ogłoszenie, z propozycją, że będzie go reprezentować. Scamer się
  • Odpowiedz