Wpis z mikrobloga

#programista15k #it #sztucznainteligencja #chatpgt #medycyna

Mam dla was zabawną ciekawostkę. Jest to przykład jednostkowy i bynajmniej nie jest namową do zaprzestania tradycyjnego leczenia. W projekcie, w którym uczestniczę tworzymy modele do tworzenia opisów mri. W trakcie jednego spotkania ze specjalistą ze szpitala w wwa, dowiedziałem się, że w niektórych obszarach poprawność opisów dokonywanych przez radiologów nie przekracza 50%(!).

Osoba z mojej rodziny została zdiagnozowana jako pacjentka onkologiczna. Osoba robiąca usg w luxmedzie, opisała wynik w taki sposób, że zmiana, którą zobaczyła na 80-90% jest nowotworem złośliwym. Umówiliśmy ją na konsultację do specjalisty od konkretnej części ciała. A że trochę trzeba było czekać na wyniki, to oczywiście wrzuciłem zdjęcie (lub) sam opis do kilku modeli. I co? Każdy z nich ocenił zmianę jako łagodną lub wręcz nieistniejącą. Średnie prawdopodobieństwo złośliwości modele oceniały na max 5%.

Minęło parę dni, byliśmy u specjalisty. Powiedział dokładnie to samo, co modele.

I teraz, nie chcę stosować wielkich kwantyfikatorów i mówić, że ai szybko zastąpi radiologów, ale jestem pewien że zrobi szturm na kiepskich, lub takich którzy wgl nie są radiologami, a opisują rtg,USG czy mri tylko dlatego, że luxmed za to płaci.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JamesJoyce: To wiadomka, że AI może opisywać. Cały bajer polega na tym, że idziesz do lekarza i potwierdzasz u konkretnego specjalisty. W AI co? Wrzucasz dwa razy?

Do tego lekarze mają odpowiedzialność, tak samo jak np. radcowie prawni, dlatego AI ich nie zastąpi, a ewentualnie może pomóc.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: teraz chuop zamiast słuchać lekarza będzie sobie w necie badał jego zdjęcia rentgenowskie xD Koniec Eldorado dla lekarzy obiboków, będą musieli zacząć się lekarze dokształcać po pracy ()
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: ciekawy temat, możesz rozwinąć czy takie modele są może dostępne w domenie publicznej (np. na jakichś uniwersytetach) i można się samemu pobawić?
Znasz jakieś kompleksowe zestawienie metod modelowania z przykładami?
Z tego co kiedyś szukałem cała trudność polega na wąskiej specjalizacji np. modele AI do szukania gruźlicy w płucach rokują dobrze ale już szukanie raka mózgu na CT - niekoniecznie.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: Wez ja byłem z przeswietleniem zatok u 3 larygologow. Pierwszy mi poweidzial, ze tragedia, drugi ze nic niepokojącego nie widzi, a trzeci nie sluchal co mowie.
Ten drugi mial racje. Stary doktor po 70tce.
  • Odpowiedz
@novicky99 żadne modele nie działają jeszcze w produkcji w prywatnej służbie zdrowia. To dopiero raczkuje.
Tutaj masz ciekawy przegląd:
https://arxiv.org/pdf/2304.04920

To prawda. Modele np. Świetnie radzą sobie z diagnozowaniem covidu na zdjęciach, ale polegają np na EKG.

Ale modele stosowane są nie tylko do wykrywania zmian na zdjęciach ale też na innych aspektach pracy radiologa, np na wyznaczaniu tzw. Saliency Maps, które sugerują że w danym regionie może dziac się coś
  • Odpowiedz
@JamesJoyce masz racje ze to narazie tylko ciekawostka, interpretacja badań to bardzo ciężka rzecz do zautomatyzowania (?) bo każde badanie jest inne, dlatego np jak chcesz zrobić tomografie czy inne poważne badanie to ogarnięci lekarze będą proponować zapisać się do starych najlepszych specjalistów bo liczy się doświadczenie i wiedza, co innego widzi doktora nauk medycznych mający 30+ lat stażu a co innego lekarz kilka lat po skończeniu specjalizacji
  • Odpowiedz