Wpis z mikrobloga

art. 25, ust. 1 Prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.


#warszawa #polskiedrogi #motoryzacja #prawojazdy

Mirasy bo mnie od dawna zastanawia jak to jest właściwie i proszę wyprowadźcie mnie z błędu.
Czy jeśli pojazd A przekroczy pasy to już jest na skrzyżowaniu, a ja w pojeździe B dopiero zbliżającym się powinienem go puścić (jak na rondzie).
Czy mimo wszystko ja w pojeździe B jestem ciągle z prawej strony pojazdu A i to ja mam pierwszeństwo przejazdu na wprost.
Pytam, bo sytuacja z pojazdem C jest podobna. Dom zasłania pojazd C i dopiero na środku skrzyżowania mogę stanąć i go puścić, a wydaje mi się to nielogiczne jeśli ja już przejeżdżam skrzyżowania, a nie się do niego zbliżam.
Polasz - > art. 25, ust. 1 Prawa o ruchu drogowym:
 Kierujący pojazdem, zbliżając się...

źródło: prawojazdy

Pobierz
  • 6
@Polasz: A powinien przepuścić pojazd C i B, Tak samo B powinien przepuścić C. Tu nie ustalonego pierwszeństwa (brak znaków) i obowiązuje zasada prawej ręki. Oczywiście jak pojazdy są już na skrzyżowaniu albo bardzo blisko, jak są dalej to po prostu przejeżdżasz i nie czekasz 10 sekund aż się do niego doczłapie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
prawilnik - @Polasz: A powinien przepuścić pojazd C i B, Tak samo B powinien przepuśc...

źródło: street

Pobierz
@sidhellfire nie chcę szukać dziury w całym, a tą drogą wracam codziennie z pracy i się zapytałem jak to jest.

@Wredna_pomarancza @prawilnik: Jeśli jest przed skrzyżowaniem, pełna zgoda.
Dla lepszego zobrazowania sytuacji którą przedstawiam. Ja jestem jeszcze przed pasami dla pieszych, a A już jest w miejscu jak na rysunki (jest już na skrzyżowaniu).
Polasz - @sidhellfire nie chcę szukać dziury w całym, a tą drogą wracam codziennie z ...

źródło: A

Pobierz
@Polasz: nic to nie zmienia. wiadomo, że jeśli wjechałeś już na skrzyżowanie i stoisz na wysokości budynku, bo dopiero wtedy zauważyłeś C (poruszasz się A) a B w tym czasie nadjedzie, to nie przetransportujesz się spowrotem do tyłu. Ale jeśli stanąłeś tak, że masz możliwość przepuścić B, czyli przed ulicą Łukowską, to musisz go puścić. To że pierwszy wjechałeś na skrzyżowanie nie daje Ci pierwszeństwa, bo niby czemu? Nie jesteśmy w
@Polasz a "w tym miejscu" to bardzo nieprecyzyjne określenie. Zarówno w kwestii gdzie ty jesteś (czy to widok "z maski", czy bezpośrednio gdzie zaczynają się pasy), jak i w kwestii gdzie jest A (tam gdzie koniec strzałki już na Twoim torze, środek, litera?).

Generalnie jeśli jedziesz przepisowo i samochód z lewej zmusza Ciebie do hamowania aby uniknąć kolizji - do czego zresztą jesteś zobowiązany - to mamy przypadek wymuszenia pierwszeństwa.

Inna sprawa,