Wpis z mikrobloga

@tyrytyty: NIe do konca wiem jak mam interpretowac te dane. Pierwsza mapka to wprost wynik IQ a druga to jakis podzial na rozne "warianty'

No i na pierwszej mapce mamy wartosci rzedu 100 a na wykresie 500.
  • Odpowiedz
  • 2
@gorzki99: pisa to proxy iq, dość dobrze korelują ze sobą

skala iq jest średnia = 100 odch. std. = 15, skala pisa to średnia = 500 odch. std. = 100

czyli 100 = 500, 115 = 600, 85 = 400 itd
  • Odpowiedz
@tyrytyty: I o taki wypok nic nie robilem :) (i tak nic z tego nie wiem :P)

ALe skoro przyjmniemy ze na pierwszej mapce poruszamy sie raczej w granicach 100 to na wykresie raczej widac tendencje spadkowa?

Ten podzial na "dziedziny" troche maci wode :P

BTW ciekawi mnie metodologia. Bo ja raz w zyciu bylem na profesjonalnym tescie IQ. Nie zadna mensa czy inne z internetow. Test przeprowadzany przez certyfikowanego psychologa.
  • Odpowiedz
@shitman6: Pewno mozna. Dlatego od razu dostalem info ze nastepny nie wczesniej niz za 5 lat.
Wlasnie mija 19 lat od pierwszego (i zarazem ostatniego). Nie ma bata zebym wszystko pamietal i sie nauczyl :) Wiec nawet jakbym teraz sie znow zdecydowal to raczej byloby to dosc miarodajne (pytania pewno tez sie zmieniaja).
  • Odpowiedz
  • 2
@purrminator: @gorzki99 hola hola, nikt nie powiedział że te skale są bezpośrednio porównywalne w wartościach absolutnych, aby porównywać w ten sposób wyniki z różnych badań to najpierw trzeba je przeliczyć do wspólnej skali. Nie chciało mi się szukać czegoś bardziej współczesnego, jeśli to w ogóle istnieje

profesjonalnym tescie IQ


Macierze Ravena (Mensa) są testem IQ, test Wechslera (ten co miałeś) to też test IQ. Każda zdolność korzystająca ze zdolności kognitywnych człowieka
tyrytyty - @purrminator: @gorzki99 hola hola, nikt nie powiedział że te skale są bezp...

źródło: Carroll_three_stratum_model_of_human_Intelligence

Pobierz
  • Odpowiedz
hola hola, nikt nie powiedział że te skale są bezpośrednio porównywalne w wartościach absolutnych


@tyrytyty: ok, inaczej: zapomnijmy o mapce z oryginalnego posta. Porozmawiajmy WYŁĄCZNIE o drugiej grafice: otóż co tam się w ten Walii odkremówkowuje? xD Największych matołów z wysp tam spędzają czy ocb? Ja rozumiem pewne odstępstwa, różnice wynikające z różnych uwarunkowań, czynników środowiskowych etc. ale na tym wykresie Walia konsekwentnie szoruje dno we wszystkich dziedzinach i to jest
  • Odpowiedz
@tyrytyty: Tej ale teraz to serio muse dac Ci plusa (a malo kiedy to robie). Na wypoku da sie czegos fajnego dowiedziec :)

Podnoszenie umiejetnosci dzieki ktorej ma sie lepsze wyniki w tescie to moze i inteligencja ale ja bym to nazwal inaczej: cwaniactwo? dostosowanie sie? Mozna to nazwac inteligencja. Jak wiesz o co zapytaja to sie tego uczysz i masz wyjebongo. Tylko ze oszukujesz sam siebie.

Zapamietalem tylko kilka pytan.
  • Odpowiedz
  • 1
@purrminator: szoruje na dnie wśród elity światowej. Trzeba by prześledzić poprzednie edycje czy to nie jest efekt dziwnej próby na przykład. Jak nie to jest miliard możliwości, czemu tak jest. Walijczycy mogą być mniej sumienni (drugi najważniejszy po IQ czynnik w wynikach testów), cokolwiek. Wyjaśnianie czemu jedna populacja radzi sobie lepiej od drugiej to poważne zadanie.

tyrytyty - @purrminator: szoruje na dnie wśród elity światowej. Trzeba by prześledzić...

źródło: GAmbVlxW4AABi8t

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@purrminator: np. Szwecja oszukuje w PISA bo nie bada rdzennych mieszkańców (tj. rodzice mają obywatelstwo) którzy mają, przypadkiem, problem z językiem szwedzkim co jest z jednej strony zrozumiałe, z drugiej niezgodne z założeniami badania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz