Wpis z mikrobloga

Jak wiemy, obecnie jest duży problem z zachętą ludzi do wstąpienia w szeregi WP. Za poprzedniej kadencji szumnie było ogłaszane budowanie piątej, szóstej dywizji, zakup tysięcy sztuk sprzętu, jednak nikt nie odpowiedział kto to obsłuży i jakie będą zachęty do zasilenia sił zbrojnych. Wiadomo, sprzęt nie protestuje gdy jest kupowany, ludzie wcielani do wojska już tak.

W związku z tym pytanie ankieta - co skłoniłoby Cię do wstąpienia w obecnej chwili do wstąpienia do wojska?
Jeżeli macie inne propozycje, podajcie w komentarzu

#wojsko #polska #ukraina #rosja #wojna

Co słoniłoby mnie do wstąpienia do wojska?

  • Jeszcze wcześniejsza emerytura 5.1% (10)
  • Zwiększenie pensji podstawowej o 30-50% 13.2% (26)
  • Dodatkowe bonifikaty płacowe 0.5% (1)
  • Mieszkanie na własność po zakonczeniu służby 15.2% (30)
  • Tylko pobór może pomóc w realizacji planów 10.2% (20)
  • Inne 2.0% (4)
  • Nie ma zachęt zdolnych przekonać mnie do WP 53.8% (106)

Oddanych głosów: 197

  • 11
via Wykop
  • 3
@cytr0netx99: ciekawa opcja, nie pomyślałem o tym w sumie, a byłby to duży plus. Ja z kolei skłaniam się w stronę mieszkania na własność po służbie - jest to całkiem dobra umowa Państwo-obywatel i konkurencyjna w porównaniu do kredytu na kilkadziesiąt lat.
Tak, można zginąć na wojnie - ale jak wojna przyjdzie, to zginąć można i tak i tak

@SoplicaTadeusz https://www.rp.pl/wojsko/art39615921-fala-odejsc-z-wojska-za-szefa-mon-mariusza-blaszczaka przy tym tempie odejść i nowych przyjęć plany 300k armi
@Mowi Nie zgodzę się, żeby był problem z zainteresowaniem służbą wojskową. Chętnych jest dużo więcej niż dostępnych miejsc. W 2022 mieliśmy rekord ochotników do armii od czasu zawieszenia poboru. W 2023 ustalono limit chętnych na około 25 tysięcy, a ostatecznie we wrześniu jeszcze je zwiększono do 33 tysięcy, żeby nie odprawiać ludzi z kwitkiem.
@Mowi: za drogie, za skomplikowane, korupcjogenne. kto to ma budować i rozdzielać? budować gdzie? w wielkich miastach czy w hrubieszowie jakimś? przy odpisie podatkowym masz z miejsca x% przewagi w dochodzie w porównaniu do nierezerwistów. możnaby jeszcze dodać jakiś tanszy kredyt i tyle. łatwe i przejrzyste, równe dla wszystkich.
@Mowi A co do zachęt to wojsko oferuje już relatywnie dobre, żeby nie powiedzieć bardzo dobre warunki zatrudnia. Tam 18 letni dzieciak po zawodówce dostanie do ręki ponad 5 tysięcy i to już od pierwszej wypłaty, a mają przecież wejść podwyżki i to 20%. Dodatkowo to mieszkanie można dostać praktycznie od ręki, jest 13 pensja, wakacje w Polsce dla całej rodziny praktycznie za darmo, emerytura po 25 latach i odprawy po skończonej
@Mowi: wojsko jest dobre dla kogoś kto nie ma na przykład matury a chce zarabiać te 6k na rękę. Podczas służby robisz sobie wszystkie kategorie prawa jazdy a na emeryturce jeździsz miejskim autobusem. Taka wersja dla mało ambitnych
@Mowi: jako że zawodowo mi się dobrze układa to nic. Jednak znam kilka przypadków że ludzie szli na WAT wojskowy bo byli np z biedniejszych rodzin. Sami nie mieliby jak studiować i tego opłacić więc brali unitarke czy jak się to tam nazywa. Jednak to jest też inne wojsko niż zaczynać jako szeregowiec. Jak ktoś nie ma nic a jedynie brak perspektyw to wojsko jest imo najlepszym wyborem. Pensja, żarcie, koszary
@Mowi: brak nepotyzmu i kolesiostwa w armii. Dużo się słyszy że jak nie masz znajomości to gówno w armii osiągniesz bo wszelkie wysokie stopnie są dostepne dla znajomków. A jak wojsko ma całą władzę i sądownictwo odrębne to nie sposób łatwo tego wyplenić.
@Mowi finansowo wojsko samo w sobie jest całkiem spoko, jak ktoś jest odpowiednio zakręcony to też idzie się rozwijać w tym kierunku (co jest mieczem obosiecznym bo zajebiście wyszkolony żołnierz po kursach ma mało możliwości na rynku cywilnym).
Problemem jest czas i miejsce. Wiekoszsc jednostek to okryte sława zielone garnizony gdzie nic nie ma. Potem jeden z drugim musi brać rodzinę do Hrubieszowa i tam egzystować. Do tego jak oficerowie chcą robić