Wpis z mikrobloga

Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, ze taniej mi by było podgrzewać wodę prądem w czasie rzeczywistym niż lać ciepłą wodę z sieci

Teraz się myłem, kąpiel + mycie zębów zużyłem 124L ciepłej wody.
Litr ciepłej wody kosztuje 3gr.

Czyli kosztowało mnie to 3.72zł

kW w tańszej taryfie kosztuje mnie 51gr brutto (prawdziwe brutto z uwzględniem tych wszelakich opłat, przesyłowych mocowych itd)

Za 3.50zł mogę sobie kupić 7kW
Taki podrzewacz wody w czasie rzeczywistym bierze 4kW? woda łącznie lała by się przez 0.5h, co daje 2kW za 1,02zł
Teraz jeszcze trzeba uwzględnić koszt zimnej wody. 1gr za litr. to daje 1.24zł+1.02zł= 2.26zł

3.72-2.26=1.46zł x30 = 43.80zł miesięcznie oszczędności. to sporo.

Ile kosztuje elektryczny podgrzewacz wody i czy bierze 4kW czy więcej?

#woda #budownictwo #ogrzewanie #podgrzewanie
  • 12
  • Odpowiedz
@Maksymilian_Gaigerfrost: załóżmy że ciepła woda z sieci ma 55 stopni, zimna 10. Zużyłeś jej 124l czyli pobrałeś m*Cw*(T2-T1)=124*4200*(55-10)=23436 kJ
23436 kJ to 6,51 kWh za co zapłacił byś w prądzie 3,32zł
koszt zimnej wody to 1,24zł
razem koszt nalania wody podgrzanej prądem do wanny to 4,56zł
  • Odpowiedz
@zimowyporanek:
co gdzie?

Jaką teperature ma ciepła woda? Mieszasz ciepłą z zimną?


@siekieromotyka: 40-41 stopni. Nie mieszam.

w pełni zgadzam się z @BelleDerphine no większych bredni dziś nie czytałem


@zielony_goblin ale o uj Ci chodzi? zamiast pierdzieć jadem bez sensu to napisał byś co jest brednią? rachunki kłamią? ilość wody się nie zgadza? zastanów się zanim napiszesz jakąś głupotę.

załóżmy że ciepła woda z sieci ma 55 stopni,


@Torgerd:
  • Odpowiedz
@Maksymilian_Gaigerfrost: Nigdy tyle nie ma. na maksa to może do 44 dojdzie, ale mi wystarczy 41-42 stropnie i woda o takiej temp leci z kranu.
Zimna nigdy nie ma mniej niż 15-16

to zgłoś że masz nieprawidłowe parametry ciepłej wody bo według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, powinna mieć temperaturę zapewniającą możliwość uzyskania w punkcie czerpania, wody o
  • Odpowiedz