Wpis z mikrobloga

Poszukuję wkrętarki na prezent na święta. Kryteria:
1. renomowana marka (żadna chińszczyzna)
2. przeznaczenie do bitów, torxów, nasadek małego kalibru, czyli ogólnie czegoś co nakłada się albo na gniazdo do bitów albo na 1/4 cala (praca głównie przy motocyklach)
3. niski moment, ze względu na to, że śruby z pkt 2. rzadko dokręca się mocniej niż 15 Nm, i nie chcę żeby je przekręcała, a jak będzie trzeba to dokręcę dynamometrem ręcznie
4. małe rozmiary
5. cena do 1000 zł

ktoś coś poleci? #majsterkowanie #motoryzacja #motocykle #narzedzia
  • 18
@policjantpeel: Weź Boscha GSR 12-35. Kiedyś od wiercenia przez 15 minut różnymi wiertłami (od 2 do 8) w dwuteowniku ze stali konstrukcyjnej mi się zagrzała i była co najwyżej ciepła ale nie gorąca. Do tego specyfikacja na stronie Boscha podaje, że max fi wkrętów do drewna to 8 ale ja wykręcałem 12 bez żadnego problemu. Akurat około tysiąca złotych wychodzi za zestaw z L-Box, ładowarką i jednym aku 2Ah. https://www.ceneo.pl/95793351 Jak
@Pandillero: dzięki, patrzyłem też na Bosch EasyDrill 1200 bo wydawała mi się znacznie bardziej "light duty" a do tego w połowie budżetu - czy to w ogóle ma sens, czy też od razu lepiej iść w te bardziej profesjonalne sprzęty które podesłałeś?

do tego podstawowe pytanie - wszędzie widzę moment na wkręcanie "miękkie" oraz "twarde" - np. 20 / 35 Nm, ale do tego jest regulacja np. 20-stopniowa - jak to
@policjantpeel: miękki moment masz np. w drewnie a twardy w betonie. W drewnie siła dokręcenia rośnie proporcjonalnie do końca a w betonie zatrzymuje się przy końcu bardzo gwałtownie. Ta może przykręcić wkręt do drewna z siłą 20nm a wkręt w plastikowym kołku do ścian betonowych z siłą 35nm. W pracy z mechaniką to bym się tym nie przejmował. Do odkręcania wolałbym wziąć pneumatyczny klucz udarowy a do zakręcania grzechotka i pod
@policjantpeel: Co z tego że moment dokręcania śrub pokryw w karterze jest niski jak często się zdarza że są na klej do gwintów i moment zerwania kleju jest wysoki :-)
Pitolenie się z luzowaniem kluczem a potem wkrętarka? Średnio.
Poza tym do małych i już poluzowanych śrub to styknie elektryczny śrubokręt Ryobi na 3.6V ma tą zaletę że prawie wszędzie nim podejdziesz a nic nie popsuje bo ma jakieś 4 Nm
@policjantpeel: a ja bym wziął YATO w większość warsztatów masz ten sprzęt, bo jest tańszy robi taka samą, albo podbnie robotę, a i tak co jakiś czas trzeba kupić nowy, bo w warsztacie są narażone na upadki, olej, rozjechane itp.
@policjantpeel: w tym budżecie to w ogóle nie powinno być pytań czy brać festool czy jednak może jakiegoś festoola sobie kupić. ;) Drogo, ale nie bez powodu ta marka ma taką popularność, renomę i przyciąga tylu hejterów.