Wpis z mikrobloga

LECIMY! Oto specjalny raport ISW pod tytułem "Wysoka cena utraty Ukrainy". Materiał mocno hipotetyczny co zaznaczają sami autorzy a scenariusze pełnego zwycięstwa Rosji/Ukrainy wydają się odległe, ale ten tekst jest skierowany przede wszystkim w amerykańskiego odbiorcę, który waha się nad pomocą Ukrainie by pokazać mu, że to i tak mniejsza cena niż USA mogłoby płacić. Mimo wszystko postanowiłem to przetłumaczyć, więc na potrzeby chwili wyobraźcie sobie, że macie jakieś 50 kg nadwagi, używacie popieprzonych skali jak cale czy farenheita, na ścianie macie flagę Konfederacji (tej amerykańskiej, choć polska też ujdzie) a po mieście chodzicie w czapeczce z daszkiem z napisem MAGA... Albo w sumie lepiej nie, bo wtedy tego nie przeczytacie ()

Tutaj znalezisko jak ktoś chce pomóc wykopać
-----------------------------------------------------------------
Wysoka cena utraty Ukrainy
-----------------------------------------------

Wstęp

Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę w znacznie większym stopniu niż uważa większość ludzi. Rosyjski podbój całej Ukrainy wciąż jest realnym scenariuszem w przypadku gdyby Stany Zjednoczone i Europa odcięły pomoc wojskową. Taki wynik doprowadziłby do tego, że osłabiona, ale mimo wszystko zwycięska Rosja, tworzyłaby z NATO bardzo długą granicę od Morza Czarnego po Ocean Arktyczny. Według amerykańskich źródeł wywiadowczych, ukraińskie wojsko przy wsparciu Zachodu zniszczyło 90% początkowego stanu rosyjskiej armii z początkowego pułapu z lutego 2022 roku, ale Rosjanie zdołali już nadrobić straty w ludziach a ich baza przemysłowa stale się umacnia pozwalając na nadrabianie strat materialnych w dużo szybszym tempie niż było to możliwe przed wojną.

Armia rosyjska po zwycięstwie w tej wojnie będzie bardzo doświadczona w bojach i znacznie większa niż ta z okresu sprzed 2022 roku. Rosyjska gospodarka będzie się stopniowo odbudowywać, w miarę jak sankcje będą nieuchronnie zanikać, a Moskwa opracuje sposoby na obejście lub złagodzenie tych, które pozostaną. Z czasem Moskwa zdoła odbudować utracone stosy sprzętu, odnowi wyniszczone formacje i zreformuje je czerpiąc wiedzę z doświadczeń współczesnej wojny. Rosja może być w stanie podciągnąć pod granice z NATO coraz bardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej, które mogą niezawodnie penetrować tylko amerykańskie samoloty stealth, które są jednak bardzo potrzebne do odstraszania Chin. Rosja może stanowić poważne konwencjonalne zagrożenie militarne dla NATO po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego i wszystko zależy od tego ile Kreml zainwestuje w swoje siły zbrojne. Moskwa już zaangażowała się w ambitny program powojennej ekspansji wojskowej, USA zatem muszą liczyć się z tym, że Rosjanie planują znaczącą rozbudowę, która będzie prowadzona latami.

Ogólny potencjał militarny Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z NATO jest znacznie większy niż Rosji i wydaje się kraje NATO są w stanie pokonać rosyjską armię, nawet przy założeniu, że Rosja w pełni wchłonie Ukrainę i Białoruś. Amerykanie obecnie rozważają dalsze wspieranie Ukrainy w walce z Rosjanami a powinni szczególnie zwrócić uwagę na scenariusze do których może dojść w przypadku zwycięstwa Rosji. Koszty jakie NATO i USA będą musiały zapłacić będą znacznie wyższe, niż większość ludzi sobie wyobraża.

Aby powstrzymać i obronić się przed ponownym rosyjskim zagrożeniem po pełnym zwycięstwie Rosji na Ukrainie, Stany Zjednoczone będą musiały rozmieścić w Europie Wschodniej znaczną część swoich sił lądowych. Stany Zjednoczone będą musiały utrzymywać w Europie dużą liczbę samolotów stealth. Budowa i utrzymanie tych samolotów jest kosztowne a ciężka sytuacja na świecie może zmusić Stany Zjednoczone do trzymania wystarczającej liczby tego typu samolotów także i w Azji do obrony Tajwanu i innych azjatyckich sojuszników. Całe to przedsięwzięcie będzie kosztować fortunę, a koszty będą ponoszone tak długo, jak długo utrzymywać się będzie rosyjskie zagrożenie.

Niemal każdy inny wynik wojny na Ukrainie jest lepszy niż scenariusz kompletnego zwycięstwa Rosji. Pomaganie Ukrainie, przynajmniej w utrzymaniu linii frontu jest znacznie bardziej korzystne i tańsze dla Stanów Zjednoczonych niż pozwolenie jej na przegraną. "Zamrożenie" konfliktu jest również dużo gorsze niż dalsze pomaganie Ukrainie w walce bo to po prostu dałoby Rosji czas i środki na przygotowanie się do wznowienia wojny w celu podbicia Ukrainy i ostrzejszej konfrontacji z NATO. Pomoc Ukrainie w odzyskaniu kontroli nad całością lub większością jej terytorium byłaby najbardziej korzystna, ponieważ ta wypchnęłaby siły rosyjskie jeszcze dalej na wschód od granicy z NATO. Co najważniejsze, doprowadzenie Ukrainy do zwycięstwa, a następnie pomaganie jej w odbudowie sprawiłoby, że największa, najbardziej doświadczona i przyjazna wobec USA armia na kontynencie europejskim stanęłaby na czele obrony NATO i niezależnie od tego, czy Ukraina formalnie przystąpi do Sojuszu, czy też nie.

We wszystkich tych scenariuszach Amerykanie powinni pamiętać, że Ukraina to nie Afganistan. W 2001 roku Afganistan był jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, słabo uprzemysłowiony i bez wykształconej ludności. Ukraina jest krajem wysoko uprzemysłowionym z liczną miejską i wysoko wykształconą populacją. Przywrócona do granic z 1991 r. gospodarka Ukrainy jest wystarczająco duża, aby utrzymać duże i silne wojsko. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zobowiązał się niedawno, że jego kraj stworzy własny przemysł wojskowy, w tym poprzez nawiązywanie współpracy z zachodnimi firmami, z korzyścią dla Ukrainy i jej partnerów. Zwycięska Ukraina nie byłaby stałym podopiecznym Zachodu a zamiast tego może być prawdziwie niezależna i wnieść ogromny wkład w bezpieczeństwo NATO i gospodarkę Zachodu.

Poniższe mapy ilustrują cztery sytuacje militarne związane z tą wojną i jej wynikami oraz rozważają ich wojskowo-strategiczne i finansowe implikacje dla Stanów Zjednoczonych:

--------------------------------------------------------------------------------------
#ukraina #wojna #rosja #codziennyisw #militaria #wojsko #putin #usa #zachod #ameryka #maga #trump
  • 34
  • 48
Scenariusz 1: Powrót do stanu tuż przed inwazją z lutego 2022 roku.

Przed rosyjską inwazją na pełną skalę w lutym 2022 roku jedynie kraje znajdujące się wokół Bałtyku stały w obliczu poważnego konwencjonalnego zagrożenia militarnego ze strony Rosji. Rosyjskie siły lądowe utrzymywały jedną dywizją powietrznodesantową i brygadą piechoty zmechanizowanej w pobliżu granic z Estonią i Łotwą oraz dysponowały siłami wielkości mniej więcej dywizji w eksklawie Kaliningradu, która jest fizycznie oddzielona od Rosji
Kagernak - Scenariusz 1: Powrót do stanu tuż przed inwazją z lutego 2022 roku. 

Prze...

źródło: 4

Pobierz
  • 40
Scenariusz 2: Utrzymanie aktualnej sytuacji z grudnia 2023 r.

Pokonanie przez Ukrainę pierwszej rosyjskiej inwazji w 2022 r. sprawiło, że wschodnie granice Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii pozostały daleko poza najbliższymi rosyjskimi siłami naziemnymi. Wyzwolenie przez Ukrainę zachodniego obwodu chersońskiego sprawiło, że najbliższe skuteczne wojska rosyjskie znajdowały się około 350 kilometrów i jedną dużą rzekę od granicy z Rumunią. Trzon sił rosyjskich znajduje się obecnie w odległości ponad 560 kilometrów od Rumunii
Kagernak - Scenariusz 2:  Utrzymanie aktualnej sytuacji z grudnia 2023 r.

Pokonanie ...

źródło: 2

Pobierz
  • 60
Scenariusz 3: Hipotetyczna sytuacja, gdyby Rosja w pełni zajęła Ukrainę

Uwaga: Poniższe szacunki sił, które Rosja mogłaby rozmieścić na Ukrainie i Białorusi w stosunkowo krótkim czasie, są bardzo ostrożne. Zakłada, że Rosjanie przeniosą pod granice NATO dwie armie sformowane na potrzeby obecnej wojny. Zakłada też, że większość rosyjskiej armii znajdującej się obecnie na Ukrainie powróci po wojnie do baz w obecnych granicach Federacji Rosyjskiej. Większość z nich to garnizony z czasów sowieckich,
Kagernak - Scenariusz 3: Hipotetyczna sytuacja, gdyby Rosja w pełni zajęła Ukrainę

U...

źródło: 3

Pobierz
  • 37
Scenariusz 4: Pełne zwycięstwo Ukrainy

Przywrócenie kontroli Kijowa nad całym terytorium Ukrainy, w tym nad Krymem, jest niezwykle istotne zarówno dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, pozostałych krajów NATO, jak i dla Ukrainy. Posiadanie Krymu przez Rosję czyni ją dominującą siłą na Morzu Czarnym i pozwala rosyjskim samolotom zagrażać południowo-wschodniej flance NATO, a także rozmieszczać na półwyspie obronę powietrzną dalekiego zasięgu. Pozycje na wschodnim (lewym) brzegu obwodu chersońskiego, które Rosja obecnie kontroluje, zapewniają bazy
Kagernak - Scenariusz 4: Pełne zwycięstwo Ukrainy

Przywrócenie kontroli Kijowa nad c...

źródło: 4

Pobierz
  • 75
Wnioski

Niniejszy krótki tekst ocenia jedynie wąską kwestię niektórych wojskowo-strategicznych i finansowych skutków wynikających z różnych scenariuszy zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie. Poprzednio zdecydowanie argumentowaliśmy, że amerykańskie wartości są zbieżne z amerykańskimi interesami na Ukrainie i że istnieje silny i przekonujący argument oparty na wartościach, aby pomóc Ukrainie wyzwolić całą swoją ziemię i jej mieszkańców. Wciąż utrzymujemy, że jest to prawda.

Obecnie Amerykanie są proszeni o wydanie dużych sum na pomoc Ukrainie
Kagernak - Wnioski

Niniejszy krótki tekst ocenia jedynie wąską kwestię niektórych wo...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
@Kagernak: Solidarny i skonsolidowany Zachód to także wyraźny sygnał dla Chin czy Iranu że nie należy się zbytnio wychylać bo może być źle a reakcja będzie. To pierwszy zysk dla U.S
Drugi sprawa to ciągłe ogromne zyski na sprzedaży surowców energetycznych do Europy.
Kurde ja się nie znam ale te 60mld to Kongres powinien rzucić lekką ręką jako dobra i w miarę pewna inwestycja a nie strata.