Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Ej mirko #programowanie, opłaca się na UoP do #niemcy #programowanie jechać? Proponują mi seniorowi 8k brutto, czyli jakieś 4.4k netto, szału nie ma. Ale jakimś orłem też nie jestem, nie mam ochoty robić żadnego overemplojmentu. Co byście robili #programista15k?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
✨️ Autor wpisu (OP): Coś tam języka umiem, ale słabo. Firma pracuje z obcokrajowcami, większość składu. Czemu od razu popychadłem, jak firma pracuje po angielsku - mieszanina seniorów i juniorów? No mieszkania drogie, jak się zapłaci za wszystko to zostanie na czysto nie wiem, 3k? Z drugiej strony może ich zus lepszy, podatków ponoć nie trzeba samemu wcale rozliczać jak się nie ma innych dochodów (!)

@mirko_anonim: To zależy od Twojego wieku, planów życiowych, tego ile teraz zarabiasz i innych. Ogólnie w Niemczech zapłacisz więcej za wynajem, więcej podatków oraz pozostałe koszty będą na trochę wyższe. Ale z drugiej strony jak np. popracujesz 2 lata, nauczysz się lepiej języka niemieckiego to w przyszłości pewnie łatwiej będzie Ci ogarnąć pracę dla firmy z Niemiec, a lepiej mieć taką opcję niż nie. Jak masz możliwość potraktować to jako przygodę
podatków ponoć nie trzeba samemu wcale rozliczać jak się nie ma innych dochodów


@mirko_anonim: u nas na UoPie też, samo się składa, możesz korygować.

Czemu od razu popychadłem, jak firma pracuje po angielsku


@mirko_anonim: mentalność Niemców, pracuję z nimi to wiem. Jeśli nie jesteś w stanie biegle po niemiecku dyskutować o architekturze to zawsze będziesz devem 2. sortu.
@mirko_anonim: 8k brutto to już ponad 5k netto (jak nie jesteś singlem to +500). A droższe życie w Niemczech to takie polskie copium - o ile nie mieszkasz w Monachium, czy jakimś innym drogim mieście. Zakupy spożywcze i atrakcje na mieście to +- poziom Warszawy. Berlin to chyba jest już nawet tańszy. Leasing na auto - tańszy, mieszkanie na kredyt - może 10% droższe niż w Warszawie bo nie płacisz tyle
✨️ Autor wpisu (OP): No dobra, ale po co mi to wszystko?

W sensie, samochód, kredyt na mieszkanie? Najchętniej tio bym miał dacze gdzieś w górach i letniskowy gdzieś w ciepłych krajach, no i trzecie coś w kraju, bo serce po właściwej stronie. No jedzenie plus minus droższe, może spożywka nie, ale restauracje to już pewnie? W sumie sam nie wiem.

W małych miasteczkach - ponoć ludzie nieprzyjaźni, czasem nawet może
Anonim (nie OP): Pracuję już 3 lata w Niemczech na UoP (bo innego zatrudnienia raczej nie ma poza freelancerami) i w sumie płacę więcej podatków, i płacę więcej za wynajem. Mimo tego że zarabiam więcej to poziom życia się nie podniósł a raczej obniżył. Kto co lubi, twoje pytanie można obliczyć bez problemu w kalkulatorach brutto/netto i potralach takich jak numbeo.