Wpis z mikrobloga

Chciałem Was zaprosić na ciekawy – mam nadzieję – odcinek z serii >> Inne Historie Polski <<, którą już od dłuższego czasu mam zaszczyt tworzyć jako prowadzący dla Muzeum Historii Polski.

To cykl rozmów z najwybitniejszymi polskimi historykami. Jeżeli nie słuchaliście jeszcze podcastów Muzeum Historii Polski to zapraszam. Przygotowałem playlisty z odcinkami, które prowadzę. Podaję do nich namiary zarówno na spotify, jak i youtube.

https://open.spotify.com/playlist/6ATQvrgEGdOO2CNettPxmn?si=af764a66476f4197

https://youtube.com/playlist?list=PL39NJxrWDeAqr_ydVuvaaR4ZE44bOfeKx&si=T4BXWBfI-VUK6LWr

Temat najnowszego odcinka jest mocny i związany pośrednio z wydarzeniami na obrazie Jana Matejki „Rejtan”, tym samym o którym Józef Ignacy Kraszewski mówił „Nie godzi się policzkować trupa matki”. Pośrednio bo nie rozmawiamy o czasach Rejtana (w akcie desperacji popełnił samobójstwo połykając szkło), ani o rządzach Stanisława Augusta, ale o tym co działo się w pierwszych dekadach XVIII wieku, gdy Rosja i Prusy perfidnie rozłożyły na łopatki Rzeczpospolitą poprzez zabiegi polityczne i dyplomatyczne. Perfidnie… a może to rody magnackie i nieudolni królowie z dynastii Wettynów odpowiadali za taki kierunek, azymut na upadek i zniknięcie z mapy Europy? Czym była tytułowa „partia rosyjska” i kto brał pieniądze od ambasadorów?

P.S. A wiecie, że wnuki i prawnuki zdrajców i targowiczan chciały odkupić dzieło Jana Matejki i ukryć je lub zniszczy. O tym będzie jeden z kolejnych odcinków. Zapraszam.

#qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #polityka #rosja #historia #4konserwy #geopolityka #podcast #audiobook #filmydokumentalne #film #youtube #spotify
HistoriaPodcast - Chciałem Was zaprosić na ciekawy – mam nadzieję – odcinek z serii >...

źródło: Untitled

Pobierz
  • 16
zabieraj tych poprawnych politycznie dziadów, którzy potrafią tylko klapać poprawną politycznie i cukierkową wersje historii. Banda ignorantów i hipokrytów. Każdy rewizjonista historyczny co ma inne zdanie grzeje puche albo nie żyje bo samobójstwo go popełniło (patrz Dr Ratajczak. PFU