Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mógłby wyjaśnić debilowi jak działają odsetki od obligacji skarbowych EDO? Na oficjalnej stronie piszą tak "Oprocentowanie:
w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, z roczną kapitalizacją odsetek
". Myślałem więc, że żeby dostać jakiekolwiek odsetki trzeba odczekać pełen rok od zakupu. Jednak jak na stronie Pekao mam opcję wypłaty po 10 miesiącach z odsetkami. Skąd się wzięły te odsetki? Co ile są naliczane? Co w takim razie znaczy "roczna kapitalizacja odsetek"?
#obligacje #inwestowanie #oszczednosci
typek89 - Czy ktoś mógłby wyjaśnić debilowi jak działają odsetki od obligacji skarbow...

źródło: obligajce

Pobierz
  • 6
@typek89: Co roku masz kapitalizację na podstawie aktualnego oprocentowania. W każdym kolejnym roku kapitalizacji podlega kwota z poprzedniego roku.

To się opłaca o tyle, że kapitalizowana jest kwota jeszcze przed zapłaceniem 19% podatku belki, a w czteroletnich dostajesz pieniądze w których masz odsetki już potrącone podatek i masz mniejszą reinwestycję jak chcesz trzymać jeszcze dłużej.

Możesz zażądać wcześniejszego wykupu obligacji w dowolnym momencie, ale potrącają ci wtedy z odsetek zgodnie z
Dzięki. Czyli odsetki narastają codziennie tylko od stałej kwoty "bazowej" czyli tutaj 25k? A kapitalizacja roczna oznacza, że po upływie roku te odsetki codzienne zaczną być wyliczanej od kwoty bazowej * 1.0725?

Czy dobrze rozumiem że z perspektywy wykupu przedterminowego nie ma żadnego skoku wartości odsetek po upływie pełnego roku i nie ma sensu czekać na tą konkretną datę? Tzn między wykupem 26.01 a 27.01 różnica to będzie tylko 1 dzień odsetek?
@typek89:

Czyli odsetki narastają codziennie tylko od stałej kwoty "bazowej" czyli tutaj 25k? A kapitalizacja roczna oznacza, że po upływie roku te odsetki codzienne zaczną być wyliczanej od kwoty bazowej * 1.0725?


@typek89: tak

nie ma żadnego skoku wartości odsetek po upływie pełnego roku i nie ma sensu czekać na tą konkretną datę? Tzn między wykupem 26.01 a 27.01 różnica to będzie tylko 1 dzień odsetek?


@typek89: tak

Jeszcze