Wpis z mikrobloga

Czy dysponuje ktoś może wiedzą jaki jest % wykorzystania betonu komórkowego, a ceramiki poryzowanej do budowania domów w Polsce.

Jest masa informacji o tym jakie ma zastosowanie i jeden i drugi materiał, ale nie mogę znaleźć informacji typu " 60% buduje z Ytonga, 30% z Porothermu, a pozostałe 10% z pozostałych materiałów"

Dlaczego pytam? Mam w projekcie beton komórkowy, ale bardzo nie podoba mi się nasiąkliwość tego materiału i przychylam się do zmiany na ceramikę.

#budownictwo #budowadomu #budowa #diy #pytanie #pytaniedoeksperta
PiczaBociana - Czy dysponuje ktoś może wiedzą jaki jest % wykorzystania betonu komórk...

źródło: porotherm-vs-ytong

Pobierz
  • 22
Dlaczego pytam? Mam w projekcie beton komórkowy, ale bardzo nie podoba mi się nasiąkliwość tego materiału


@PiczaBociana: dom bez izolacji termicznej będziesz miał, że boisz się, że nasiąknie? Jak tak, to weź pod uwagę,ze jak do ceramiki ci napada to z gniazdek będzie woda lecieć :P Nasiąkliwością bym się nie przejmował bo po zrobieniu wszystkich izolacji problemu z tym nie będzie.

A co do statystyk to chyba nikt nie dysponuje rzeczywistymi
@PiczaBociana: no to napada ci do dziurek w ceramice( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że moja chata stała cały sezon jesienno-zimowy nie przykryta niczym. Budowałem z ytonga. Mury zakończyłem jakoś w sierpniu. Dopiero w kwietniu przykryłem dach. A wraz z końcem września zrobiłem elewacje. Po odpaleniu wentylacji i ogrzewania w listopadzie na święta miałem już w środku 40-50% wilgoci. Mury były suche.
Nie demonizowałbym
beton komórkowy


@PiczaBociana: btw, za każdym razem jak widzę ten materiał przypomina mi się historia koleżanki, która na politechnice pisała pracę dyplomową na jego temat. W skrócie chodziło o to że porównywała wytrzymałość tego materiału w różnych warunkach, min wilgotności, działanie mrozu. Jedna z próbek, mokra, stała na balkonie na mrozie przez jakiś czas. Zrobili badanie wytrzymałości i okazało się że ta z balkonu miała największą wytrzymałość na ściskanie. Promotor uznał
@PiczaBociana: tak jak wyzej pisza, ta nasiakliwosc w przypadku starcia bk vs ceramika nie ma wiekszego znaczenia, nawet jesli elewacja powstanie za dwa lata. Moj sasiad od 30 lat ma dom z betonu komorkowego bez elewacji, tynku, hydroizolacji, a Ty sie martwisz jednym sezonem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Predzej bym juz rozwazyl silikat, ale tu trzeba podjac swiadomy wybor.
Ja po wizycie w domach z silikatu i
A czemu nie rozważacie silikatów?

@Chris_Karczynski: Rozważałem :) Rozważałem też wiele innych materiałów np. keramzyt. Przez chwilę chciałem robić działówki z silikatów ale finalnie zrobiłem też z ytonga. Już przed pierwszym wbiciem łopaty wiedziałem, że chatę będę miał bardzo dobrze docieploną i praktycznie wszystkie przegrody będą z charakterystyją dla domów NF15, więc przestałem kombinować.

Ale najważniejszym powodem chyba był fakt, że ekipy majstrów które były wówczas dostępne do budowy stanu surowego
@Kutang-Pan: @PiczaBociana

dom z ceramiki jest kuloodporny, z betonu komórkowego już nie, rozważ to ( ͡° ͜ʖ ͡°)


to jest chyba jedyna znacząca różnica na plus względem ceramiki.
Nasiąkliwość nie ma żadnego znaczenia w przypadku prawidłowego wykonania wszystkich hydroizolacji. W przypadku nieprawidłowego i tak się jest w głębokiej dupie.
Wytrzymałość na ściskanie nawet w przypadku najsłabszego bk jest kilkanaście razy większa niż wymagana.
Często spotykam się z
Dlaczego pytam? Mam w projekcie beton komórkowy, ale bardzo nie podoba mi się nasiąkliwość tego materiału i przychylam się do zmiany na ceramikę.


@PiczaBociana: Od zewnątrz i tak dasz styropian i tynk ceramiczny więc będzie zamknięty. Od środka pomalujesz farbą i praktycznie też go zamkniesz (zwłaszcza jeżeli weźmiesz jaką gładką silikonową).

Tak jak tu wszyscy pisali, nasiąkliwość jest jedynie problemem w trakcie etapu budowy. Potem i tak stawiasz dach i "wietrzysz"
@kwanty:

Wtedy okazuje się... że z gniazdek wieje zimnym powietrzem


To jest skopane gdzieś indziej. Przy dobrze zrobionych ścianach nie ma skąd wiać.

Silikaty mają o wiele dokładniejsze wymiary więc można je układać na cienkiej zaprawie (nawet na kleju)


Raczej odwrotnie

Podobno ceramika jest zdrowsza


Jest. Ja nawet garaże tylko z ceramiki robię. Głównie ze względu na oszczędności czasu, ale bez względu co by się nie działo, to jest sucho i
PiotrFr - @kwanty: 
 Wtedy okazuje się... że z gniazdek wieje zimnym powietrzem

To j...

źródło: IMG_20231122_212155

Pobierz
To jest skopane gdzieś indziej. Przy dobrze zrobionych ścianach nie ma skąd wiać.


@PiotrFr: No z jakiegoś powodu mi wieje z jednego gniazdka i to wieje z zewnątrz bo wykryłem to miernikiem... zanieczyszczeń powietrza :-) Nie mam pojęcia jak to się stało, pilnowałem budowy na zewnątrz mam wszystko zamknięte no ale musiałem uszczelnić w gniazdku.

To co widzę na zdjęciu... wygląda przepięknie :-) Proste, szlifowane powierzchnie, ułożone "do milimetra". W rzeczywistości
@kwanty:

No z jakiegoś powodu mi wieje z jednego gniazdka i to wieje z zewnątrz bo wykryłem to miernikiem.


Ale to nie przeczy temu, co powiedziałem. Pomimo pioniwych kanałów w samym porothermie, od dołu i od góry powinny być szczelnie zamknięte. Gdzieś musi wpadać to powietrze.

To co widzę na zdjęciu... wygląda przepięknie :-) Proste, szlifowane powierzchnie, ułożone "do milimetra"


Dlatego właśnie lubię robić z porothermie szlifowanego. Samemu czy we dwóch
PiotrFr - @kwanty: 
 No z jakiegoś powodu mi wieje z jednego gniazdka i to wieje z ze...

źródło: received_1002192087349690

Pobierz
@wooster:

I czemu on ma takie duże dziury w środku


Bo Ty masz jakąś thermo, a ta moja to najtańsza na garaże

To taki klej w kiełbasie, nie do końca sylikon. Chyba tylko we Francji się tak robi
PiotrFr - @wooster: 
 I czemu on ma takie duże dziury w środku

Bo Ty masz jakąś ther...
@PiotrFr pytam bo nie widziałem takiego rodzaju porothermu, wszędzie raczej takie jak u mnie, to zwykły wienerberger dryfix 25. A jak będę stawiał sobie gospodarczy, to bym też spróbował na ten klej z pistoletu, bo to jeszcze lepsze niż pianka - nie brudzi i pistolety do piany są niestety awaryjne.