Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowanie #sztucznainteligencja #chatgpt

Z ostatnio opublikowanej rozmowy z Altmanem wynika po części, że moje obawy są trafne.
Pracę nad GPT5 się rozpoczęły, ale problemem są dane. Trudno będzie przy obecnej architekturze
utrzymać wykładniczy wzrost wydajności i jakości modelu, kiedy nie ma wykładniczego wzrostu dobrych jakościowo danych.

Dlatego OpenAI spala miliony dolarów na specjalistów, wykupując ich od MS czy Googla, licząc
na przełom technologiczny. Spala też miliony dolarów na trening modeli, który jest wciąż nieopłacalny.
Planują ponownie zbierać pieniądze od darczyńców/inwestorów.

https://www.ft.com/content/dd9ba2f6-f509-42f0-8e97-4271c7b84ded
  • 13
@JamesJoyce: brzmi trochę jak teoria spiskowa plaskoziemców, AI się nie opłaca, firmy wydają więcej niż zarabiają, a naiwni inwestorzy władują kilka miliardów

I serio nikt nie jest świadomy, inwestorzy lądują kasę w nierentowny biznes bez rozeznania? Serio mam uwierzyć że ktoś ma kilka miliardów i jest na tyle glupi żeby dać te miliardy Altmanowi na projekt który nie wypali?

Nic takiego nie ma miejsca
@JamesJoyce: wpis brzmi po prostu jak próba wyparcia prawdopodobnie ze strachu przed utratą pracy, że proces zastępowania programistów przez AI następuje i AI dalej będzie się rozwijać wykładniczo. Rozwój wykładniczy nie polega na tym, że każdego miesiąca musi dziać się coś niesamowitego, może być zastój nawet cały rok a po 13 miesiącach wyskoczy ci nowe rozwiązanie na miarę Transformatorów (tylko kilka razy lepsze) i dalej masz postęp wykładniczy w long-termie
@JamesJoyce: jestem realistą i po prostu akceptuję fakt, że w przeciągu 5 lat większość CRUDziarzy spokojnie może zostać zastąpiona z AI, zostanie niewielu wybitnych web-developerów, embedded, gamedev, AI/machine learning itd.

Ale nie ma szans by powstało tyle miejsc pracy by kazdy ex-CRUDziarz znalazł nowe stanowisku typu prompt engineer