Wpis z mikrobloga

dyrcio pewnego zakładu biegał z rulonem pieniędzy i dawał tokarzom kilka papierków za to, by na pewno dzisiaj detal wyszedł z obrabiarki bo klient jest zniecierpliwiony xD. No i taki tokarz zostawał kilka nadprogramowych godzin


@Iskaryota: A to nie powinno być odwrotnie? Czyli, że "jak to dobrze zrobisz to nie tylko dostaniesz więcej kasy, ale będziesz miał więcej wolnego i awansujesz na luźniejsze stanowisko w robocie"?
  • Odpowiedz
@niecodziennyszczon: Jakie luźniejsze stanowisko xD? To byli ludzie-magicy, którzy z rysunku konstrukcyjnego potrafili wytoczyć metrowy detal od zera w tolerancji h7. Nikomu z dyrekcji nie zależało na tym, by taki człowiek zajmował się czymś innym. Jak się zwalniałem to jednego wdrażali tylko bardziej z obsługi oprogramowania CAM, by nie musiał wszystkiego ręcznie odwalać.
  • Odpowiedz
A o czymś takim jak CNC słyszałeś geniuszu? Możesz albo używać mniej skomplikowanych maszyn, wymagających większych kwalifikacji albo bardziej skomplikowanych maszyn gdzie zazwyczaj wystarczy krótkie przeszkolenie.


Jeżeli kołchoz używa czegoś, co jest tańsze, to znaczy, że kapitał na ludzi też będzie oszczędzał.


Tak się dzisiaj skrawa, a nie k---a jakimś prlowskim sprzętem xD


@
  • Odpowiedz
Gościu pracowałem ponad 5 lat jako programista cnc i łącznie 8 przy toczeniu, frezowaniu i szlifowaniu, więc co nie co się znam xD

I tak, maszyny konwencjonalne nadal są używane, np. w utrzymaniu ruchu albo innych naprawach maszyn, bo nieraz szybciej jest coś wytoczyć na konwencjonalnej maszynie niż zajmować cenniejszy czas na numeryku.


@kptDoopa: A kto więcej zarobi? Programista CNC czy tokarz kołchozowy obrabiacz? xD

Swoimi argumentami tylko potwierdziłeś moją
  • Odpowiedz
Jeżeli to jest małpia robota w stylu załóż pręt, zrób wałek, odetnij, powtórz, to faktycznie takiego tokarza może zastąpić każdy


@Iskaryota: Gwarantuje ci że każdy, to może stanąć i dostać tym prętem w ryj. Przeciętny fullstakdeveloper z wykopu gdy dasz mu rysunek prostej tulejki to nie będzie wiedział co tam jest narysowane i od czego w ogóle zaczać
  • Odpowiedz
@pearl_jamik Wyolbrzymianie pracy w korpo. Dużo ludzi myśli że tam tylko klika się w komputer,jednak fakty są takie że praca tam zajmuje mniej czasu niż spełnianie tych wszelkich procedur mądrych lub mniej mądrych. W moim kołchozie elegancko mogę sobie usiąść na telefonie,wypić kawę czy iść do kibla mimo tego że nie mam przerwy. Kolega siedzi w korpo i mówi że przerwę ma 15minut resztę odrabia, kawa tylko na stołówce i tak
  • Odpowiedz
obie dobierz narzędzia, parametry", a prefabrykat jest warty kilka dobrych tysięcy, to taki tokarz jest na wagę złota i sam byłem świadkiem, jak dyrcio pewnego zakładu biegał z rulonem pieniędzy i dawał tokarzom kilka papierków za to, by na pewno dzisiaj detal wyszedł z obrabiarki bo klient jest zniecierpliwiony xD. No i taki tokarz zostawał kilka nadprogramowych godzin i dowoził projekt. Jeden z nich nawet b


@rafal-paszkowski: podeslij zdjecia detalu
  • Odpowiedz
Swoimi argumentami tylko potwierdziłeś moją tezę.


@WalesakEuropejski: A jaka jest twoja teza? Że obsługa takiej konwencjonalnej maszyny jest prosta? G---o a nie prosta, obsrałbyś się na takiej a nie zrobił coś co się nada do użytku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prędzej byś sobie krzywdę zrobił. I to nadal przydatne maszyny, do nieseryjnych robót.
  • Odpowiedz