Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
W listopadzie 2022 (w dołku) kupiłem wykończone 3-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu przy Parku Grabiszyńskim, okolice FAT/Hallera, tramwaje, za 578k. Kredyt na 250k. W międzyczasie dużo nadpłacałem oraz refinansowałem kredyt na 6,7%. Zostało mi 203k kapitału do spłaty, jeśli spłacę na obecnych warunkach w 8 lat, płacąc po 2700zł raty (zakładając nadpłacanie, normalna rata jest niższa), to wydam około 70k na odsetki. Mógłbym nadpłacać nawet więcej ale nie chcę całkowicie pozbawiać się kasy. Prawdopodobnie spłacę jednak to w maks. 5 lat i odsetki będą jeszcze niższe.

578k + PCC + odsetki = ok. 660k wydane na mieszkanie przez 8 lat.

W okolicy nie jestem w stanie teraz znaleźć podobnego mieszkania za niższą cenę (tylko jakaś wielka płyta bez miejsca postojowego albo deweloperki 750k+). Moja cena to było 9,3k/m2 a takich już nie tutaj nie ma. Jednocześnie po prostu brakuje teraz mieszkań które mi się podobają tak samo jak obecne, musiałbym brać coś za minimum 800k. Pomijam to, że czekając na bekę doszłoby jeszcze 30k za wynajem.

Moje zarobki rosną szybciej niż inflacja, koło 10k na rękę.

Czuję się dobrze z tym zakupem, ale mimo wszystko proszę o analizę ekonomiczną czy sfrajerzyłem się nie czekając na bekę i przy stwierdzeniu pozytywnym o oszacowanie stopnia nasilenia frajerstwa.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Czy kupno bez beki w 2022 gdy było taniej, z dużym udziałem gotówki, to dobra decyzja?

  • Dobra decyzja 46.2% (55)
  • Wychodzi na jedno 23.5% (28)
  • Trochę frajerstwo 7.6% (9)
  • Mocno frajerstwo 7.6% (9)
  • Przegrałeś życie 15.1% (18)

Oddanych głosów: 119

  • 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: na zakup finansowany przez bk2 był czas do końca stycznia, im dalej tym ceny coraz bardziej zaczęły odjeżdżać. Mogłeś ewentualnie podpisać umowę deweloperska i wstrzymać się do lipca. Pierwsze info o tani h kredytach zaczęło właśnie wypływać pod koniec 2022.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jaki sens mają tego typu analizy ? Będziesz się samobiczował, że nie przewidziałeś przyszłości? Takich "okazji" to marnujesz codziennie kilka (losowania lotka, obstawianie u buka, bitcoin na dźwigni) - czemu się nimi nie przejmujesz?

Wyszło jak wyszło, wyciągnij wnioski i następnym razem skorzystaj z okazji jeśli się pojawi. I tyle
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ocenisz to za te 5-10 lat. Ciesz się życiem, młodością (?). Masz fajny park pod nosem, całkiem dobrą komunikację miejską (tramwaje/autobusy), dwie (albo trzy?) siłownie, sklepy.
  • Odpowiedz