Wpis z mikrobloga

Do bezprzewodowego pcvr dla Questa 3 kupiłem router ASUS TUF ax3000 V2. Podłączony do komputera po kablu, Quest 3 ma na wyłączność sieć w standardzie AX, 160mhz. Żadne inne urządzenia nie są podpięte pod router. Po przeskanowaniu sieci 5GHz widzę tylko dwa urządzenia sąsiadów pracujące na innych kanałach.

Opóźnienie w Virtual Desktop (tylko network) waha się w przedziale 3-15ms, średnia to jakieś 8-9ms.
Prędkość sieci pokazuje między 2400mbps, a 1400mbps, zastanawiająca jest dla wysoka niestabilność przy odległości 1m od routera.

Gram na kodeku H264+, 300/400mbit, grafika GTX 1080ti. Sieć nie laguje, jedynie jak grafika chrupnie to wtedy odczyt GPU i sieci skacze. Testowałem inny bitrate i kodeki ale jakość obrazu jest dla mnie nieakceptowalna.

Pytanie jest następujące, zostawić ten router czy wymienić na coś innego? Odczyty są w standardzie czy to raczej padło? Testował ktoś AV1? Interesowałoby mnie jakie opóźnienie pokazuje quest przy dekodowaniu.

#quest3 #quest2 #pcmasterrace #vr #oculus
wCZOPKUurodzony - Do bezprzewodowego pcvr dla Questa 3 kupiłem router ASUS TUF ax3000...

źródło: pr_2022_8_9_14_27_16_657_01

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@w_CZOPKU_urodzony: AV1 ogarniają jedynie nowe karty RTX serii 4000 i AMD serii 7000 (z czego Virtual deskop ma aktualnie problem z AMD i lagi na kodowaniu są za duże (40-50 samo kodowanie))

Od tygodnia jakoś siedzę na asus rt axe7800 i na 5Ghz ciągle ogarnia 2400 czasami wysyłanie mi spadnie do 2300 ale nie niżej. Z 6 Ghz mój Quest 3 ma problem więc muszę czekać na aktualizację, ptaszki na reddicie
  • Odpowiedz
@sayanek: chciałem właśnie zobaczyć czy warto pchać się w najnowszego RTX bo jeżeli na dekodowaniu opóźnienie na AV1 jest większe niż 12ms to wtedy ta zabawa jest całkowicie bez sensu

Jakie masz network latency na WIFI6 w Virtual Desktop?
  • Odpowiedz
Jakie masz network latency na WIFI6 w Virtual Desktop?

Z 6 Ghz mój Quest 3 ma problem więc muszę czekać na aktualizację,


@w_CZOPKU_urodzony Nie mam :) na razie lecę na 5Ghz.

Z AV1 jest ten problem że procesor w Quest 3 jest w stanie dekodować max 200mbs bitrate, i sporo jest komentarzy, że H264 od 600mbs bitrate w górę wygląda lepiej.

No właśnie na dekodowaniu nie, teraz na 7900xtx na kodowaniu mam
  • Odpowiedz
Opóźnienie w Virtual Desktop (tylko network) waha się w przedziale 3-15ms, średnia to jakieś 8-9ms.


@w_CZOPKU_urodzony: Ciężko ci będzie zejść poniżej tych wartości, mam bardzo podobne na WiFi 6 na Xiaomi AX 3600.
  • Odpowiedz
@sayanek: na 5Ghz jest wifi6 (AX) i wifi5 (AC), na 6Ghz jest wifi 6E. Z tego co piszesz to zasięg/prędkość sieci jest super. U mnie skoki prędkości wynoszą prawie 1000mbit.

@Raffael Dzięki za odpowiedź to rozwiewa moje wątpliwości odnośnie opóźnienia, a czy też skacze Ci tak prędkość sieci jak u mnie czy pokazuje stałą wartość 3000mbps?

Jeżeli przełączę router na wifi5 to skoki prędkości mam między 800 a 1200mbps. Zastanawiam się
  • Odpowiedz
na 5Ghz jest wifi6 (AX) i wifi5 (AC), na 6Ghz jest wifi 6E


@w_CZOPKU_urodzony: wiem wiem, jak składałem kompa w październiku to wszystko wyczytałem i studiowałem :D

Z tego co wyczytałem to jedyna różnica praktyczna(pomijając fale) między wifi 6 160hz a wifi 6e jest taka że wifi 6 może mieć zawalone kanały jeśli mieszkasz w bloku i dużo ludzi by używało 5Ghz wifi. Prędkość raczej w obu przypadkach jest taka sama
  • Odpowiedz
@w_CZOPKU_urodzony: Jak ci sąsiedzi nie sieją to nie ma się do czego spieszyć. Ja się złamałem bo mam tyle sieci w okolicy że nie starcza miejsca na liście. Kanał 160mhz jeden używalny bo niedaleko lotnisko i z DFS router uciekał co chwila. A na nim 6-15 urządzeń 24/7.
Wszedł do akcji Asus ZenWifi Pro ET12 na 6ghz. Jak było szarpnięcie obrazu z grubsza co minutę tak teraz godzinami jest perfekcyjnie.

EDIT:
  • Odpowiedz
AV1 ogarniają jedynie nowe karty RTX serii 4000


@sayanek: Ale w sensie wydajnościowo czy pod względem wsparcia? Bo z tego co widzę to wsparcie dla AV1 u zielonych jest nawet i na Turingach. Chyba że chodzi o jednoczesną obsługę AV1 specyficznie pod VR i odpalanie pod to gier, i że tylko Lovelace to wydajnościowo ogarnia, choć nie widzę powodu dla którego np. 3090 by tego nie mógł ogarnąć.

EDIT: Be, źle
  • Odpowiedz
@supra107: karty serii 3xxx mają wbudowany DEKODER, nam jest potrzebny w grafice enkoder, który zakoduje obraz do AV1 i wyśle do questa. I tu rodzi się zasadnicze pytanie: jak sobie radzi z dekodowaniem quest w porównaniu do h264+, ile wynosi opóźnienie podczas dekodowania obrazu AV1 na queście
  • Odpowiedz
@Khorne_: @w_CZOPKU_urodzony: Ano tak, prawda. Ciekawe czy dałoby się zrobić tak że to RTX generuje obraz, a karta Intel Arc w drugim slocie to enkoduje i śle do gogli.

Bo o ile Arc nie nadaje się do gier o ciągłe problemy ze sterownikami to nadal są to dobre karty jako właśnie dodatkowa karta pod AV1, nawet pod tym względem lepsza od RTX 40.

A nic nie stoi na przeszkodzie aby
  • Odpowiedz
W wersji beta Virtual


@Khorne_: Dzięki, sprawdzone i działa, sporo lepszy obraz AV1 200mbs bitrate niż 264 400mbs, średni ping ok 40-43ms

Niestety Airlink nadal nie lubi amd 7000 więc nie porównam do 800-940mbs 264 :D
  • Odpowiedz
Także śledzę wątek https://communityforums.atmeta.com/t5/Get-Help/Known-Isssue-Unstable-wifi-covarage-with-Quest-3-on-some-Router/td-p/1090698 oraz https://communityforums.atmeta.com/t5/Get-Help/What-Wifi-6e-routers-currently-works-bug-free-with-the-Quest-3/td-p/1101778 - wcześniej też przymierzałem się do zakupu ASUSa AX3000 v2 z uwagi na m.in. 4 rdzeniowy procesor, ale teraz wychodzi na to, że z ASUSa to min. AX6000 do stabilnej pracy po WiFi.
  • Odpowiedz