Wpis z mikrobloga

@Matpiotr: uuu, portal dla kobiet uzyl feminitywnej nazwy zawodu, dokad ten swiat zmierza?
Nie wiem, upadek cywilizacji, cywilizacja smierci, nic tylko by feminizowali nazwy i sie skrobali, te fajnopolaki mnie wykoncza.
  • Odpowiedz
@Matpiotr: W języku polskim jest wiele nazw zawodów które rozróżniają płeć pracownika, przykłady:
Nauczyciel - Nauczycielka
Suwnicowy - Suwnicowa

Gdyby pójść tym tropem to staniemy na barierze nie do przejścia bo nazwy żeńskie niektórych zawodów utworzone w ten sposób są zarezerwowane do nazywania rzeczy (tokarka - tokarz), niekoniecznie odnoszących się do wykonywanego zawodu (kierownica - kierownik). Więc żeby nazwać kierowcę płci żeńskiej tak żeby wskazać jej płeć należy stworzyć właśnie
aarahon - @Matpiotr: W języku polskim jest wiele nazw zawodów które rozróżniają płeć ...

źródło: zzzzzzzzz4

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 140
@Matpiotr Feminatywy były w języku od zawsze i są zgodne z jego logiką. To komuna zaczęła je wyplewiac.
Słowo kierowczynia powstało tego samego dnia co kierowca, w grudniu 1912r. Był konkurs na polska wersję słowa szofer.
  • Odpowiedz
@Matpiotr mogło być gorzej. Mogli napisać istoty kierotowate posiadające samicze cechy biologiczne, identyfikujące swoją płeć psychologiczno-słoneczną jako kobieta.
  • Odpowiedz
@Lohengrin

Feminatywy były w języku od zawsze


W języku polskim formy żeńskie oznaczały kiedyś małżonkę. Księgowa to żona księgowego, lekarka to żona lekarza, królowa to żona króla itd. Do tej pory część kobiet się obraża za używanie tych zwrotów co jest dla nich ujmą.
  • Odpowiedz
@Lohengrin i co to za śmieszna wycinanka? Wrzuciłeś nazwy kobiecych zawodów takich jak pielęgniarka czy sanitariuszka a nie formy żeńskie od męskich zawodów.
  • Odpowiedz
@pss8888 Chyba dalej nie rozumiesz. No to jeszcze raz.w języku polskim naturalnym jest występowanie zarówno męskiej jak i żeńskiej nazwy dla osób wykonujących jakiś zawód. W dodatku wybrałeś sobie jakieś dwa wybrane z tego zestawienia żeby pasowało do twojej tezy. Czemu nie wybrałeś wywiadowczyni czy plutonowej?
To, że tobie się to nie podoba nie ma żadnego znaczenia w kontekście czy to jest poprawne.
BTW prorokini Anna, z szesnastowiecznej bibli Wujka to
  • Odpowiedz
uuu, portal dla kobiet uzyl feminitywnej nazwy zawodu, dokad ten swiat zmierza?

Nie wiem, upadek cywilizacji, cywilizacja smierci, nic tylko by feminizowali nazwy i sie skrobali, te fajnopolaki mnie wykoncza.

@ZielonaOdnowa: Tak.
  • Odpowiedz
@pss8888: coś ci dzwoni ale niekoniecznie we właściwym kościele. Tylko żony mężczyzn noszących prestiżowe tytuły lub wykonujących prestiżowe zawody mogły nosić tytuły odmężowskie typu: pani sędzina, pani doktorowa, pani adwokatowa lub baronowa. Zwykłe kobiety były praczkami, dojarkami i prostymi księgowymi, bo wykonywały pracę praczki, dojarki i księgowej po szkole arytmetyki i obrachunku.
  • Odpowiedz
@JohnRamboo: feminatywy istniały, istnieją i będą istnieć. A język ewoluuje i dostosowuje się do potrzeb danego społeczeństwa. To PRL i Komuna próbowała wyrzucić z naszych słowników wszelakie sfeminizowane słowa. Jeśli jesteś konserwą i przyklaskujesz walce z feminatywami, które są dla nas naturalne to wstyd.
  • Odpowiedz