Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #samochody #mechanikasamochodowa

Mam auto z 1.5TSI 150KM, według producenta norma jaką musi spełniać olej to VW504 00/VW507 00.

Szukam 5w30 i znajduję następujące, spełniające powyżej podane normy:

CASTROL EDGE TITANIUM FST LL 5W-30
MOTUL SPECIFIC 5W30
MILLERS OILS XF 5W30
TOTAL QUARTZ INEO LONG LIFE 5W-30
Mobil 1 ESP 5W-30
Liqui Moly Top Tec 4200 Longlife III 5W-30
Valvoline SYNPOWER 5W30 XL-III C3 5W30

Ceny +/- są takie same. Nie ma to znaczenia, bo 20, czy 40 złotych na rok nie robi różnicy.
Olej i tak zmienię raz w roku, więc pewnie przy 12kkm, więc na żadnych longlife mi nie zależy wcale.
Który według Was?

Druga sprawa, filtr oleju:
Filtron,
Knecht,
Mann,
Bosch?
  • 69
@DeutscheGesetze jeśli zmienisz często, tj 10k km i regularnie to sam olej nie ma tak diametralnej znaczenia. Ja zwykle kupowałem bizol 507 na zmianę z motulem ale gdy jego cena odjechała zacząłem głębiej szukać i okazało się że lotos aurum jest bardzo dobrym olejem z dodatkiem molibdenu, na czym oszczędzają często "Markowi" producenci. Nie zauważyłem żadnej specjalnej zmiany w aucie, więc jest to plus :) a ładuje lotosa od roku do dwoch
@DeutscheGesetze

Jest wątek na polskim forum oilclub na temat tych norm:
https://www.oilclub.pl/index.php?threads/norma-504-507.1109/

Od siebie polecam:
- Mobil 1 ESP 5W30 (mieszanina HC, GTL, PAO)

W aso zalewają castrola (o ile się nie mylę)

A co do filtra osobiście polecam knecht/mahle lub mann oraz purflux, z tych tańszych to: hengst, meyle, valeo, vaico. Nie polecam filtrona, jest kilka przypadków, że po zastosowaniu filtrona nie było odpowiedniego ciśnienia oleju, nie było kompresji.

Czemu odpuściłeś
@DeutscheGesetze lej elf/total, bo to jedno i to samo. Jeżdżę na tych olejach jednym autem już prawie 11 lat i nie ma z nim najmniejszego problemu. Po co masz przepłacać za napis Motul, Castrol czy Liqui moly na opakowaniu?

Filtr mann lub knecht są spoko. Na filtrona sporo osób narzeka, chociaż ja nie miałem z nimi problemów.
Zauważyłem że zajebiscoe cicho chodzą silniki na tych olejach


@valerius-romulus: Akustyka nie ma nic do żywotności silnika. To robią dodatki w oleju. Widać działa, bo ludzie się na to łapią.

Ponadto lepsza żywotność części silnika.


@valerius-romulus: A to juz jest przepraszam kompletna bzdura.

Wcześniej używałem jakieś lotosy, mobile itd. Wielka #!$%@?.


@valerius-romulus: OK xDDDD