Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #samochody #mechanikasamochodowa

Mam auto z 1.5TSI 150KM, według producenta norma jaką musi spełniać olej to VW504 00/VW507 00.

Szukam 5w30 i znajduję następujące, spełniające powyżej podane normy:

CASTROL EDGE TITANIUM FST LL 5W-30
MOTUL SPECIFIC 5W30
MILLERS OILS XF 5W30
TOTAL QUARTZ INEO LONG LIFE 5W-30
Mobil 1 ESP 5W-30
Liqui Moly Top Tec 4200 Longlife III 5W-30
Valvoline SYNPOWER 5W30 XL-III C3 5W30

Ceny +/- są takie same. Nie ma to znaczenia, bo 20, czy 40 złotych na rok nie robi różnicy.
Olej i tak zmienię raz w roku, więc pewnie przy 12kkm, więc na żadnych longlife mi nie zależy wcale.
Który według Was?

Druga sprawa, filtr oleju:
Filtron,
Knecht,
Mann,
Bosch?
  • 69
@DeutscheGesetze: nie ma co się doktoryzować z olejów. Każdy z tych będzie dobry, chyba że bardzo upalasz lub silnik sam z siebie pracuje z wysoką temperaturą. Np. w bmw silniki w ramach ekologii, potrafią trzymać temperatury oleju 120 stopni. Ja używam w takim silniku profilaktycznie oleju 5w40 i interwał poniżej 10kkm
@DeutscheGesetze: wolałem jakiś inny niz ten od VW, a tez powinien pasować, to w połowie interwału wymiany oleju już auto krzyczało żeby jechać do serwisu na wymianę. A by nie stracić gwarancji to wymiana tylko w Aso (kasowanie serwisu w komputerze). Ja bym lał ori
@DeutscheGesetze: większość olejów dostępnych w polsce pochodzi z jednej rafinerii i jakościowo prezentuje się praktycznie tak samo, więc obojętne co kupisz.

Nie przejmowałbym się opiniami w internecie że X > Y, albo Z > X bo przeważnie piszą to jednostki na tym samym 'poziomie' co audiofile, albo po prostu ludzie opłacani przez poszczególne marki.
@TurbodeNitro: zgadzam się poniekąd, znam te forum i jest jak elektroda dla olejarzy. Niestety jego testy nie uwzględniają wielu czynników panujących w silniku, jednak jako postawa można się sugerować uwzględniając tylko bazowe warunki. Temat badań olejów jest bardzo szeroki, Piotr gadał tylko jeden z wielu parametrów olejów jaką jest smarność która sama sobie nie jest definiowana. Badałem specjalne oleje na uczelni podczas moich prac dyplomowych, mnóstwo czasu z tym schodzi, więc