Wpis z mikrobloga

#finanse #inwestycje #gielda #obligacje

Mam "wolne" 100k PLN które obecnie przerzucam po bankach i lokatach/kontach oszczędnościowych. Mam też kredyt hipoteczny oprocentowany jeszcze przez 3 lata na poziomie 5,5%. Kredytu na razie nie opłaca mi się nadpłacać bo konta oszczędnościowe do tej pory dawały 7-8% (5,67-6,48% po podatku belki). Gdzie na dzień dzisiejszy włożylibyście te 100k PLN żeby kontynuować oprocentowanie na poziomie przynajmniej 7-8% r/r?

Cały czas gdzieś po bankach są dostępne konta oszczędnościowe 7%. Nie kupowałem wcześniej obligacji ale widzę, że są dostępne EDO z oprocentowaniem 7,25% w pierwszym roku - jeśli po roku zechcę to wykupić to dużo będę stratny? Co jeszcze jest dostępne na rynku?
  • 11
  • Odpowiedz
jeśli po roku zechcę to wykupić to dużo będę stratny?


@goggggglelelele: wcześniejszy wykup EDO to 2% wartości bo to najdłuższe oszczędzanie. Dobrze możesz za to wyjść na COI lub TOS - 0.7% wcześniejszy wykup z tym że TOS akurat jest na 3 lata
Pytanie czy dla gra jest warta świeczki, ile zyskasz na 100k? 200zł?

Warto jest mieć kase przy dupie ale 100k to aż za dużo na podstawową poduszkę
  • Odpowiedz
@goggggglelelele nie spłacaj kredytu, nie zastanawiaj się, czy gra warta świeczki. nawet jesli wygrasz na tym 100zł, moim zdaniem warto trzymać kasę, bo nie wiesz czy ci się nie przyda za rok lub dwa. jak zrobisz nadpłatę, to juz nigdy tej kasy nie zobaczysz.

ja ląduję w EDO. teraz chyba zacznę kupować TOS, bo zostaly mi też 3 lata stałego oprocentowania, a TOS akurat są na 3 lata i maja kapitalizację odsetek
  • Odpowiedz
jak zrobisz nadpłatę, to juz nigdy tej kasy nie zobaczysz.


@powodzenia: To prawda, ale jako ciekawostkę dodam, że za granicą występują kredyty z mechanizmem bilansującym. To rozwiązanie w którym można "nadpłacić" kredyt hipoteczny, zmniejszyć ratę i naliczane odsetki, ale w razie potrzeby pieniądze da się wycofać.
  • Odpowiedz
@goggggglelelele: W EDO jest maks. 2zł per obligacja za przedwczesny wykup (maks, bo do wysokości narosłych odsetek - jakbyś chciał z powrotem od razu to dostajesz zainwestowane 100zł, nie zabierają z poczatkowego kapitału).
Zatem można sobie policzyć, po roku zarobisz 7,25 zł - 2zł za przedwczesny wykup - 19% podatku Belki z reszty zysku (ale ten na lokacie też masz) = ~4zł. A jak potrzymasz dłuzej to wskoczysz na indeksację inflacją,
  • Odpowiedz
za granicą występują kredyty z mechanizmem bilansującym


@marcpol: Kiedyś miał coś takiego "stary" mBank (traktowany jako oddział BRE). Ale że ten mechanizm był zbyt opłacalny dla klientów, wycofał go z oferty już wiele lat temu.

Dokładnie działało to tak (jeśli mnie pamięć nie myli), że trzymało się kasę na specjalnym rachunku "bilansującym", dzięki czemu od równoważnej kwoty kapitału kredytu bank nie naliczał odsetek. Czyli w praktyce miało się lokatę oprocentowaną jak
  • Odpowiedz
@marcpol: Przypuszczam, że w warunkach ok. 20+% stóp procentowych miało to drugorzędne znaczenie, jeśli faktycznie tak było (naprawdę nie pamiętam, bo to było naście lat temu... sam mechanizm kojarzę, ale szczegóły już niekoniecznie).
  • Odpowiedz