Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Siema, który kierunek studiów jest bardziej przyszłościowy : automatyka i robotyka, mechatronika czy informatyka? Chodzi o względnie najlepszy stosunek włożonego czasu w naukę na studiach i po nich, zarabianych w przyszłości pieniędzy i stresogenności pracy. Chodzi też o pewność pracy bo jak zasłyszałem przyszli juniorzy programiści w większości nie będą mieli czego szukać w zawodzie ale to tylko zasłyszałem i prosiłbym o opinię.

#mechatronika #informatyka #air #studbaza #kariera #nauka #studia #praca #pracbaza #student



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: niepopularna opinia - o studia nikt nigdy mnie nie pytał bo jak taki Amerykanin, Szwed czy Szwajcar ma wiedzieć co to uniwersytet z Polski. Za to zawsze albo oceniali portfolio albo kazali kodować w parach.
No i kolejna niepopularna opinia - rzeczy zawodowo przydatnych na studiach nie poznasz. Możesz teoretycznie poznać ludzi którzy pomogą Ci w przyszłości i to tyle. Jakbym wybierał od nowa to bym zamiast 8 lat
  • Odpowiedz
@keton22 nie no, bez przesady. Uniwersytety i współpraca między nimi to od wieków są tematy dość "uwspólnione" międzynarodowo. Szczególnie jak już przyjęto standardy unijne i mnóstwo różnych ram.

Tak więc nawet przy zagranicznych ofertach - masz przedstawione ekwiwalenty kształcenia i obszary studiów - jeśli jest to potrzebne do pracy.

Portfolio to może i rzecz ważna - lecz poruszasz się ściśle po programistycznej bańce. Bańce, którą już dawno tani wykonawcy czy tanie
wygolony_libek-97 - @keton22 nie no, bez przesady. Uniwersytety i współpraca między n...

źródło: Estructura_ENG

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim studiowałem MTR i AiR wg mnie MTR jest bardziej przyszłościowy bo mega poszerza horyzonty. Jeżeli chcesz obserwować jakie rezultaty przynosi twoja praca w rzeczywistości np. Uruchomione linie produkcyjne, zaprogramowane roboty itp to świetny wybór. Jak jesteś dobry to i kasa jest dobra. Taka praca może być stresogenna, szczególnie jak terminy się zbliżają, czy nią ma wyników produkcyjnych. Programiści mają niższy próg wejścia, zarobki mogą byc wyższe, ale jak trafisz na
  • Odpowiedz
  • 0
@TypowyZakolak Niecałe 5 lat doświadczenie i ponad 20k. Fakt faktem w Niemieckiej firmie z branży automotive, ale w Polsce można zarabiać niewiele mniejsze kwoty. Zagraniczne firmy co otwierają u nas swoje filie szukają doświadczonych inżynierów i płacą odpowiednio.
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm no ale żeby na własną rękę wystartować to bardzo ciężko. Lepiej gdzieś się zakręcić w większej firmie, obskoczyc parę projektów, porobić szkolenia, poznać różne technologie i przede wszystkim porobić kontakty. Jak masz kontakty i jesteś dobry to później zlecenia same przychodzą.
  • Odpowiedz
@ptaaq: kurcze, nie chcę brzmieć jak palant, ale w samym DE to mocno tak sobie. Jednak wyższe koszty życia, znacznie wyższa średnia pensja. Etc. W PL programista ma po paru latach kilka średnich krajowych, na uop to wyjdzie z 5. 20k pln to ile średnich niemieckich, ze dwie?
  • Odpowiedz
  • 0
@TypowyZakolak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Za średnią niemiecka jesteś w stanie spokojnie wynająć mieszkanie, normalnie funkcjonować bez wyrzeczeń i jeszcze coś na pewno odłożysz plus paradoksalnie koszty życia nie są tak diametralnie wyższe jakby mogło się wydawać. Za średnią w Polsce już nie jest tak kolorowo. 60k-100ke to są normalne widły dla inżyniera w Niemczech czy Szwecji i górny przedział już jest traktowany jako bardzo dobre zarobki (duża rolę
  • Odpowiedz
realia są mocno rozczarowujące? Po takich kierunkach możliwości jest multum, wystarczy w trakcie studiów mniej więcej ukształtować sobie w jakim kierunku chce się iść i jeżeli ktoś jest kumaty, pracowity spokojnie sobie poradzi


@ptaaq: w porownaniu z tym co mieli informatycy kiedy ja konczylem - tak, rozczarowujace. Naprawde masa ludzi zawodowo zwiala z automatyki do IT.
I masz racje ze automatyka moze byc ciekawa i pasjonujaca, dobre zarobki - tylko trzeba to lubic oraz podczas studiow miec juz jakas koncepcje. A wiekszosc ludzi tego nie ma. Jasne, da sie po automatyce zarabiac lepiej niz informatyk, ale to wymaga wiecej pracy, wiecej szczescia, no i taka robota po prostu musi przypasowac. Stosunek "co mozna dostac" do "ile pracy musze wlozyc" nie wyglada za dobrze.
I jak ktos ma pecha i trafi do typowego januszexu wdrozeniowego albo do slabej fabryki to mozna naprawde
  • Odpowiedz
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.


@ptaaq: no nie za bardzo, prawda jest najczęściej jedna. jeśli punkt widzenia przeszkadza, to się przesiądź ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Za średnią niemiecka jesteś w stanie spokojnie wynająć mieszkanie, normalnie funkcjonować bez wyrzeczeń i jeszcze coś na pewno odłożysz plus paradoksalnie koszty życia nie są tak diametralnie wyższe jakby mogło się wydawać. Za średnią w Polsce
  • Odpowiedz