Wpis z mikrobloga

Ostatnio trafiłem na tekst że nauczycieli brakuje gdzieś w radiu więc zerknąłem na kuratorium oświaty. Jako że jestem z #bialapodlaska to wybrałem mój region. I dla mnie to jest szok jak zgniły to jest system. Poza tym że wszędzie brakuje psychologów (którzy mają jedną z lepszych prac, bo jak byłem w #gimbaza to jedyne co psycholog robiła to siedziała i rozliczała marginesy jak coś #!$%@?ły, najczęściej dając im rolę w jakimś apelu za co jeszcze dostawali punkty do zachowania, jak coś się zmieniło w tym aspekcie to chętnie poczytam), to co to są za wymiary pracy?! 4h Chemii? Strona szkoły nie daje podglądu dla planu lekcji, więc nie wiem ile tam jest klas, a pozostałe ogłoszenia spoza obszaru pedagogiki-psychologii są w szkołach niepublicznych. Skaczę po innych powiatach w Lubelskim i nie mogę naprawdę znaleźć ogłoszeń dla matematyków, nauczycieli angielskiego, biologii czy nawet edukacji wczesnoszkolnej (klas 1-3 zapewne). Wniosek mam taki że po prostu tych szkół najwyraźniej jest za dużo. W mojej gminie 4k mieszkańców działają 2 podstawówki. Jedna w miejscowości gminnej, druga 4km dalej, gdzie kiedyś był dom dziecka, którego od 2016 nie ma (edit: no dobra straciła autonomię, ale jest zawrotne 14 miejsc, na zdjęciach z placówki maks 8 osób jest na zdjęciach z jakiejś wigilii). Ilość uczniów? Maks 60, widzę po planie że 4 klasa wgl nie była utworzona, albo były z 2 osoby i ich przerzucili do drugiej szkoły, w której też są klasy po kilkanaście-20 uczniów. Za to kadra nauczycielka jest cała, niepokrywająca się z drugą placówką. Ilu łącznie jest uczniów? 300 maks? 40 w roczniku? Co to jest? Ale dwie placówki są utrzymywane, a pieniądze na pensje przepalane. W drugą stronę, o co chodzi z tym szałem na psychologów? Nagle od tego roku weszło rozporządzenie że psycholog jest wymagany? Wnioski które wyciągnąłem za to, wyglądają następująco:
-szkół na wsiach jest za dużo, lecz chyba nikt nie ma odwagi tego zmienić (bunt całego środowiska- nauczycieli że tracą pracę, rodziców że ich dzieciaki będą miały dalej do szkoły, samorządów że zamiast przepalać kasę na utrzymanie budynków i nauczycieli teraz będą musiały zakupić autobus i zatrudnić kierowcę,
-nauczycieli normalnych nie brakuje! Etaty są porozdawane, na całe lubelskie jedyny nauczyciel zawodowy jakiego widziałem że szukają to hotelarstwa, i to oczywiście w niepełnym wymiarze czasowym.
-wszystkie wakaty na normalne przedmioty są rozdawane po znajomości, ewentualnie wbić się jest podobny poziom trudności co do branży prawniczej/lekarskiej.

To właśnie powinna zmienić reforma edukacji. Zaorać system i stawiać od nowa. Czasy szkół w każdej wsi minęły już dawno temu. Ile pieniędzy idzie na utrzymanie budynków, dodatkowe etaty? Nauczyciele się zbuntują, ale właśnie przez to są wakaty na 2-4h tygodniowo a nie więcej.

Oczywiście opisuję sytuację szkół na wsi którą znam, nie wiem jak to działa w miastach.

#edukacja #praca #polska #podbaza # #nauczyciele #psychologia #budzetowka #pedagogika #szkola #szkolnictwo
michalxd21 - Ostatnio trafiłem na tekst że nauczycieli brakuje gdzieś w radiu więc ze...

źródło: obraz_2023-09-26_195143441

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@michalxd21 ZNP lubi siać panikę, sytuacja nie wygląda tak źle jak przedstawiają ją związkowcy.

Jedynyn problemem jest napływ młodych po studiach, bo zarobki początkującego nauczyciela są nierównomierne do wymagań, dopiero po odpracowaniu lat pensja jest już niezła. Mimo wszystko na prowincji szkoła to jeden z niewielu stabilnych pracowników i zawsze znajdzie się chętny.

Innym problemem jest nepotyzm, sam pamiętam jak w mej budzie przewinęła się połowa rodziny dyrektora ( ͡º
  • Odpowiedz
@michalxd21: Bardzo czesto zdarza sie, ze tego typu super wazne informacje, iz brakuje nauczycieli, dotycza np warszawy, gdzie mieszka redaktorzyna. A brakuje, bo za malo placa jak na stoleczne wydatki.

Jakby tak slepo wierzyc, to czekaloby mlodego nauczyciela bardzo twarde zderzenie z rzeczywistoscia.
  • Odpowiedz