Wpis z mikrobloga

Ello

Zastanawiam się ostatnio nad zmianą samochodu a że prowadzę jakąś tam #jdg to nie za bardzo wiem jak to ewentualnie kupować aby było najkorzystniej. Tzn najprostsza opcja to jak mi powiedział pan sprzedawca to jakiś tak kredyt 0% gdzie wpłacam na początek 60% wartości samochodu a po 12 miesiącach kolejne 40% i od jednej i drugiej faktury odliczam sobie połowę #vat i na tym filozofia się kończy. :) W moim przypadku forma opodatkowania to Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawka 12%. Są tutaj jacyś eksperci od rozliczeń którzy potrafią mi powiedzieć czy jest jakiś przypadek kiedy biorę taki samochód w leasing i np zmieniam formę opodatkowania #dzialalnoscgospodarcza i kiedy wówczas będę miał z tego jakąś odczuwalna korzyść finansową?

Dzięki.
  • 13
@twar: Biorąc auto w leasing to raczej nigdy nie będziesz miał korzyści finansowej, bo oprócz ceny auta zapłacisz jeszcze za usługę leasingową.
@twar: Być może. Nie ujawniłeś przychodów. Ale generalnie im wyższe przychody tym bardziej korzystne opodatkowanie ryczałtem. @kuncfot Ci napisał, idź do fachowca z konkretnymi danymi.
@corrs:
to powiedzmy, że jestem programista 15k i jeżeli wówczas wezmę to w leasing powiedzmy z rata leasingu 10k miesięcznie to przy ryczałcie mam do zapłacenia 0,12 * 15k = 1,8k
natomiast przy podatku liniowym mam 5k * 0,19 = 950 ( bo 10k idzie w koszty)
czy ja to dobrze rozumuję czy nie do końca?

poza tym myślałem, że na wykopie siedzą sami fachowcy ;)
poza tym myślałem, że na wykopie siedzą sami fachowcy ;)


@twar: No tak, rzeczywiście, mea culpa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W skali całej inwestycji, czyli w okresie 5 lat, bo tyle amortyzuje się nowy samochód osobowy:

Ryczałt:

przychód 15k x 12 m-cy x 5 lat = 900k ,
podatek dochodowy 900k x 0,12 = 108k.
zakup auta 100k
zostaje na rękę 900k - 108k - 100k =
@corrs:

W skali całej inwestycji, czyli w okresie 5 lat, bo tyle amortyzuje się nowy samochód osobowy:

Dobra, dodatkowe pytanie bo ewidentnie ja pewnych rzeczy nie jestem świadomy. Co to w ogóle znaczy, że nowy samochód osobowy amortyzuje się 5 lat?
A jakbym zechciał zamknąć działalność po 2 latach tzn rok po spłaceniu rat leasingowych to co będzie? Będę jakiś podatek oddawał lub coś w tym stylu?
Tak dopytuje bo ja
@twar: Jeśli chodzi o ryczałt vs ogólne/liniowy to jeśli chcesz iść tą drugą drogę to bierzesz leasing żeby jak najkrócej amortyzować. to biersze auto w 2 letni leasing i raty balonowe(niektóre raty mogą być znacznie wyższe od pozostałych) tak żeby w jednym roku dostac faktury na maksymalna kwtotę.
Leasing bierze się własnie z tych 2 powodów:
- żeby szybko zamortyzować
- nie masz gotówki na zakup czyli taki "kredyt pod zastaw",
@twar: Amortyzuje się 5 lat, bo tak przewidują przepisy. To znaczy, że w przypadku zakupu samochodu na firmę będzie się wliczać w koszty w równych ratach przez 5 kolejnych lat.

Leasing może być albo finansowy, albo operacyjny. Nie wnikając w szczegóły techniczne finansowy to jak zakup, w koszty liczy się tylko część raty, ta własnie obsługa leasingowa. Natomiast operacyjny wlicza się w koszty całą ratą. Ale potrwa minimum 3 lata. Inaczej
@zibizz1:
Dziś dzwoniłem do gościa który sprzedaje te samochody w salonie i mówi, że raty muszą być równomierne itd więc w moim przypadku się to nie sprawdzi, miałoby to sens gdybym w jednym roku spłacił niemal cały samochód a przez kolejne 12 miesięcy (bo minimalny okres leasingu to 24 miesiące) płacił symboliczną złotówkę co miesiąc bo przeciwnym razie się to po prostu nie opłaca no chyba że brałbym samochód 2-3x droższy
@twar jak weźmiesz w styczniu 45% wpłatę i i niski wykup to w jednym roku wyjdzie prawie 70%. Ale zgadza się żeby to miało sens auto musi kosztować z minimum 50-100% rocznych zarobków. Ja np zamierzam brać kolejne auto i rezygnacja z ryczałtu nie wchodzi w grę.
@zibizz1:
Nie da sie wziąć tak niskiego wykupu jakbym chciał bo musi byc minimum 19%, tak podobno jest napisane w ustawie co praktycznie w moim przypadku wiąże się z nieopłacalnością tego typu zapłaty za samochód. :)