Wpis z mikrobloga

@FX_Zus: IQ genetycznie dziedziczy się po matce, Tesla miał matkę która była złotą rączkę, sama wymyślała oraz robiła różne przyrządy do gospodarstwa domowego, a ojciec niezbyt bystry bo siedział ciągle w biblii.

Dla mnie jak dzieciaki pracują tam gdzie rodzice, czy to w firmie czy na uczelni to i tak śmierdzi mi to nepotyzmem. Na firmie widać że chcą ciągnąć granty na jakieś gówno badania, które będą trwać wieczność, prawdziwa
  • Odpowiedz
@Pabick: no pokaż te badania xD to że IQ 5latka będzie korelowało z IQ matki (z którą spędza większość czasu w okresie w którym IQ jeszcze zależy od środowiska) to nic zaskakującego czy wartościowego, zaskakujące to będą przełomowe badania pokazujące brak korelacji IQ ojca z IQ jego dzieci w wieku 16+ xD
  • Odpowiedz
@FX_Zus:
Jakby dzieci ludzi inteligentnych były inteligentniejsze od rodziców, mielibyśmy już dawno ludzi o IQ 1000 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Natura jakoś tak działa, że uśrednia, dziecko wysokich rodziców, będzie najprawdopodobniej od nich niższe, a dziecko niskich rodziców będzie najprawdopodobniej wyższe od swoich rodziców.
To raczej nie jest tak, że jak gen A daję plus 10% a gen B plus 15%, to gen A i B razem dają +25% jakiejś cechy złożonej. Może być nawet tak, że gen A i B dają razem -5% tej cechy.
P.S.
Nie jestem genetykiem ani biologiem tylko prostym inżynierem i tak to
  • Odpowiedz
@tyrytyty: @Pabick
Najbardziej IQ koreluję między bliźniętami jednojajowym (nawet tymi wychowanymi oddzielnie) potem zwykłymi bliźniętami, potem rodzeństwem potem między rodzicami i dziećmi. Najmniejsza korelacja jest między przybranym rodzeństwem i przybrane dzieci i rodzice. To wyraźnie sugeruje, że IQ jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie.
Badań jest sporo, ale sami se wyszukajcie :)
  • Odpowiedz
dziecko wysokich rodziców, będzie najprawdopodobniej od nich niższe, a dziecko niskich rodziców będzie najprawdopodobniej wyższe od swoich rodziców.


@i-marszi: tak, dlaczego tak się dzieje wyjaśniłem - dzieci równają do średniej RODZIN swoich rodziców. Obserwacja nt. wzrostu, o której piszesz, była jedną z pierwszych która ruszyła badania nt. genetyki i dziedziczenia cech. Zjawisko o którym piszesz to równanie do średniej, o którym możesz poczytać więcej tu: https://jaymans.wordpress.com/2015/10/21/regression-to-the-mean/

To raczej nie jest
  • Odpowiedz