Wpis z mikrobloga

  • 0
@Szinako: na filmie są 2 czołgi: najpierw palący się Challenger + potem T64 według komentarza (stan nieznany) + coś jeszcze - 8 sek i dalej chyba transporter 20s.
  • Odpowiedz
na filmie są 2 czołgi: najpierw Challenger + potem T64 według komentarza + coś jeszcze - 8 sek i chyba jeszcze cos dalej.


@konradpra: Oczywiście masz racje. Nie zauważyłem +
  • Odpowiedz
  • 1
@wjtk123: Przeczytaj artykuł. Sami Brytyjczycy w 2020 napisali:

In 2019 the then defence secretary, Penny Mordaunt, went as far as to suggest it was obsolete. She noted: "Challenger 2 has been in service without a major upgrade since 1998. "During this time the US, Germany and Denmark have completed two major upgrades, whilst Russia has fielded five new variants, with a sixth pending."

But senior Army officers have also confirmed to
  • Odpowiedz
@konradpra: Ale ten komentarz sekretarza obrony był w kontekście standardów NATO. Nawet Abramsy są obsolete tak jak i A-10 F-16 a nawet F-18. Zachodnie uzbrojenie jest produkowane jako element pasujący do całej koncepcji obronności.
Sam zachodni czołg to niewielka pomoc. Można zniszczyć nawet najlepszą jednostkę. Ja bym się za bardzo nie martwił że zachodni sprzęt ulega zniszczeniu. Nie jest on używany w połączeniu z innymi zachodnimi komponentami więc UA nie wykorzysta
  • Odpowiedz
  • 4
@Mukdaar: Homeopatyczną to bym tego nie nazwał XD.
W Europie kończą się zapasy tego co można im dać.
Takim Brytyjczykom właściwie już nic nie zostało do oddania, chyba że mają się rozbroić.
Polsce też bo oddaliśmy wszystko co mogliśmy a nawet więcej.
Jesteśmy na etapie szorowania po dnie beczki jak chodzi o państwa europejskie.
  • Odpowiedz
@konradpra:
------------------------------------------------USA WB, TUR, ITA----RUS
Samoloty wojskowe---------------------16,9 tys.-------------------4,1 tys.
Czołgi---------------------------------------10,4 tys.-------------------12,4 tys.
Opancerzone pojazdy piechoty------76 tys.----------------------30 tys.
Artyleria------------------------------------2,8 tys----------------------7,5 tys.
Artyleria rakietowa----------------------1,8 tys.---------------------3,3 tys.
Artyleria samobieżne-------------------2,7 tys.---------------------6,5 tys.
Okręty wojenne--------------------------1 tys-------------------------605

Tak jak mówiłem homeopatyczne ilości. Nie rozpatruje tutaj oczywiście przepaści technologicznej i poziomu wyszkolenia oraz możliwości produkcyjnych. Przypominam że żadne państwo EU nie ma gospodarki w trybie quazi wojennym tak jak to robi Rosja od czasu inwazji.

Same Niemcy są
  • Odpowiedz
Tak jak mówiłem homeopatyczne ilości.


@Mukdaar: Takie podsumowane ilości sprzętu nie ma sensu. Liczy się sprzęt, który Ukraina może dostać a tu już wygląda to znacznie gorzej. Nie każdy jak Polska jest w stanie rozbrajać własne czynne jednostki wojskowe, by wysłać sprzęt Ukrainie.

Same Niemcy są w stanie 2-3 lata przejść w tryb wojenny.


@Mukdaar: To już nie druga wojna światowa. W 2-3 lata nie jesteś w stanie znacznie zwiększyć
  • Odpowiedz
@konradpra: to jak spamowanie tymi dostawami amunicji na Ukrainę a dalej po roku nie ustalono w jakim miejscu będzie produkcja i jak dobrze pójdzie to może wybiorą kraj produkcji do końca wojny. Oczywiście że sprzęt do oddania się kończy, nikt się nie będzie specjalnie rozbrajał "bo Ukraina teraz walczy" ponieważ nigdzie na zachodzie nie ma dla tego poparcia społecznego.
  • Odpowiedz
@Szinako: Chcesz mi powiedzieć że obecne Niemcy nie mają rozwiniętego przemysłu wysokich technologii i brakuje im wykwalifikowanych inżynierów? ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
Chcesz mi powiedzieć że obecne Niemcy nie mają rozwiniętego przemysłu wysokich technologii


@Mukdaar: Nie wiem skąd taki wniosek. Ale jeżeli myślisz, że fabryka samochodów osobowych zacznie nagle produkować czołgi czy samoloty to się grubo mylisz. Podobnie z podzespołami do sprzętu wojskowego. Aktualnie nawet brakuje takich "drobiazgów" jak prochu czy materiałów wybuchowych a ogólnie wszelkich substancji chemicznych używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Nie tak dawno (nie wiem jak teraz) brakowało w Europie
  • Odpowiedz
@Mukdaar: przestawienie gospodarki na tryby wojenne w warunkach pokoju będzie trwało latami jeżeli nie dekadę. Argument koniasza że brakuje kadry to żart, kadrę można wyszkolić w dwa lata, a same Niemcy potencjał mają olbrzymi jednak tempo ślamazarne i tak jest wszędzie - remonty dróg, rady budów itd. - ma być wolno, dokładnie i żeby Niemiec zarobił - to są niemieckie dewizy. Szybko to mogą się przestawić na tryby wojenne jak sami
  • Odpowiedz