Wpis z mikrobloga

Czy orientuje się ktoś w przeszłości i zarobkach? Czy w latach 80 w Polsce za PRL pracując w zwykłym zakładzie na zwykłym stanowisku singiel dał radę wynająć kawalerkę (kiedy nie miał jeszcze swojej) i za to przeżyć? Bo mi matka gada ze zarobiła 11 tysięcy a jeansy kosztowały 14 tysięcy i ogólnie gada tak że nic się nie mogę dowiedzieć

#prl #polska #retro #pytanie #gownowpis #przegryw #nieruchomosci #historia #finanse
  • 20
@KoninaBeZiomeczka: Poniżej wykres pokazujący ile prądu kupowano za przeciętną pensję w latach 1906 - 2018, co daje pewien obraz o kosztach życia.

W latach osiemdziesiątych pomimo rozpoczynającej się hiperinflacji koszty życia były minimalne. Problemem była dostępność towarów w sklepach.

Podsumowując:
Utrzymanie było łatwe (koszty użytkowania mieszkania), a zakupy w sklepie problematyczne.

Informacja pochodzi z książki pt. "Wiek energetyków. Opowieść o ludziach, którzy zmieniali Polskę".
TeslaPrawdziwy - @KoninaBeZiomeczka: Poniżej wykres pokazujący ile prądu kupowano za ...

źródło: ceny energii elektrycznej od 1906 do 2018

Pobierz
Czy w latach 80 w Polsce za PRL pracując w zwykłym zakładzie na zwykłym stanowisku singiel dał radę wynająć kawalerkę (kiedy nie miał jeszcze swojej) i za to przeżyć?


@KoninaBeZiomeczka: nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale za komuny wynajem mieszkań był nielegalny to jest od prywatnych osób. Żeby dostać mieszkanie z tego co wiem musiałeś mieć wkład własny i zapisać się w kolejkę żeby to mieszkanie dostać. W
tak ale mi chodzi o to cyz się dało utrzymać samemu pracując na pełen etat bo mi się próbuje wmówić że było to niemożliwe


@KoninaBeZiomeczka: tak, to było nie możliwe w tamtych czasach dla przecietnego człwoieka. Chyba że miałeś układy partyjno-zawodowe albo w jakiś magiczny sposób pracowałeś na kontraktach za granicą w jakiejś afryce. Jeśli teraz w tym systemie kapitalistycznym nie jesteś w stanie kupić/załatwić sobie mieszkania to gwarantuje że za
Mogłeś się zapisać.


@KoninaBeZiomeczka: tak i pewnie czas oczekiwania singla na mieszkanie to jakieś 15-20 lat, bo pierwsi w kolejce są znajomi, partyjniaki, później małżeństwa z dzieckiem, później małżeństwa a gdzieś tam na szarym końcu jakiś singiel. Przypominam też że za komuny uznawano, że 45 m2 mieszkania jest idealne dla czteroosobowej rodziny (2 dorosłych, 2 dzieci) więc taki singiel pewnie by otrzymał coś w rodzaju schowka na miotły jednego pokoju gdzie