Wpis z mikrobloga

Przed chwilą gram sobie i nagle stanął obraz. Kompletna zawiecha, nic nie działa ani alt TAB ani ctrl alt del ani wyłącznik.
musiałem robić reset i teraz komputer nie wstaje a na płycie wywala błąd CPU. Zresetowałem bios zworką i dalej to samo.

Ryzen 7 5800X3D
MSI B550 Gaming Plus

Złożone kilka dni temu wszystko śmigało dobrze do dzisiaj.
Czyżby CPU wyzioneło ducha?

#pcmasterrace #komputery #hardware #naprawa
TheSznikers - Przed chwilą gram sobie i nagle stanął obraz. Kompletna zawiecha, nic n...

źródło: temp_file2790540927956147771

Pobierz
  • 25
@TheSznikers: No to najważniejsze pytania, bo każdy od razu rozwiązania ma a nie wiedzą w czym problem ¯\(ツ)/¯

OC było robione na procesorze?
Jakie podzespoły tam są, głównie interesuje mnie MOBO i CPU + zasilacz
Chłodzenie jakie zamontowane? Nie rusza się? Nie ma luzów?

Dodatkowo nie słyszałeś żadnego trzasku jakby pęknięcia plastiku przy zawieszeniu się PC?
Żadnego dziwnego zachowania? Nic nie zaczęło najpierw przycinać?
@MePix OC nie było bo ten procesor ma zablokowany mnożnik. Zrobiony jedynie lekki UV
no płyta i CPU podana wyżej zasilacz to SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W

Chłodzenie BiQuiet Pure Rock 2 raczej zamontowane dobrze, nic się nie grzało ani nie działo złego przez ostatni tydzień.

Gram na słuchawkach więc nic nie słyszałem.
Gra się zacięła od razu bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. nic się nie zacinało wcześniej.
@TheSznikers: To polecam następujące kroki teraz.
Wykręcasz chłodzenie, sprawdzasz socket procesora (po jego wyjęciu) głównie chodzi tutaj o jakieś przebarwienia na samym procesorze albo sockecie, jakieś ślady spalenia się.

Jeżeli nic nie znajdziesz, to w wkładasz CPU i próbujesz uruchomić komputer.
Czasami, rzadko bo rzadko, ale startuje się po tym komputer z 1 kością RAM, aby puścić system na najmniejszym "obciążeniu"
Jak możesz zrób zdjęcie socketu, jak najlepszej jakości i w
@TheSznikers to nie wina CPU, bo ryzeny tak rzadko padają jak ludzie wygrywają w lotto.
To co u Ciebie się stało, to częsty przypadek dla serii płyt 5xx.
Trzeba wgrać biosa przez usb jak plyta daje taką możliwość a jak nie pomoże, to wylutowaniać kość biosu i zaprogramować nowym wsadem ze strony producenta i opcjonalnalnie uzupełnić dane DMI.
@TheSznikers: Zawsze możesz zwrócić to i to ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli się zdecydujesz to zwróć tylko uwagę jaki formularz na stronie wypełniasz. W niektórych sklepach lepiej wysłać "odstąpienie od umowy" na ich oficjalnego maila, najlepiej podpisane elektronicznie, a potem do nich dzwonić i pytać o numer przesyłki do zwrotu. Wtedy muszą ci zwrócić pieniądze w 14 dni.
@JoeBlade Zrobiłem flash przez USB i bez zmian.
@pepek84 Jest bez dwóch śrubek. Stara płyta miał mniej mocowań a ja podczas przekładki nie mogłem znaleźć pozostałych żeby dołożyć.
@MePix No nic chyba czas zdjąć chłodzenie i wyjąć procesor.
@TheSznikers jakaś jest, ale bardzo mała.
Moja plytka, którą sam naprawiałem z tą samą usterką działa od października ubiegłego roku a była katowana na różne sposoby - wkladlem do niej z 10 różnych kart graficznych, były wymieniane dyski, raz był upgrade ramu i wgrywany nowszy bios przez qdlash.
Dwie inne, które również naprawiałem i mają je znajomi działaja od wiosny i też zero problemów.