Wpis z mikrobloga

Hej mirki, pierwszy raz będe wynajmował mieszkanie i pytanie, czy taki zapis w umowie na czas określony (12 miesiecy) jest normalny?

Wynajmujący zastrzega sobie prawo waloryzacji stawki czynszowej wg wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłoszony przez prezesa GUS, publikowany wMonitorze Polskim.

I jeśli dobrze rozumiem, to jeśli umowę mam od Sierpnia i w sierpniu inflacja wynosiła powiedzmy 15%, a we wrześniu wzrosła do 20% to czynsz za wrzesień może mi podnieść o te 5%?
#najem #mieszkanie #wynajem
  • 10
@nerfipro174 jak masz waloryzacje wg wskaznika inflacyjnego, to negocjuj czestotliwosc podwyzek (np kwartalne rozliczenie) wg sredniej zmiany zliczonej z 3 miesiecy, ale zeby dzialala w obie strony, czyt moze bedziesz mial taniej
nikt na to nie pojdzie, ale tak sie negocjuje takie wskazniki :D
@BjornIronside ty, ja to wiem. Ale on podpisuje umowę z inflacją już na jakimś poziomie. A inflacja podawana jest rok do roku a nie miesiąc do miesiąca. W takim przypadku jeśli inflacja spadnie to cena wynajmu też musi spaść
@BjornIronside no właśnie tak jak piszesz. Pierwszego miesiąca płaci x
X=Y+%inflacji
Czyli np x1= 2000zł + 11,5% = 2230zł
x2= 2000 + 9,5% = 2190zł
Jeśli natomiast inflacjia urośnie do 13% to
x3= 2000 +13% tj 2260zł
Tutaj nie potrzeba deflacji żeby płacić mniej
Inflacja jest podawana rok do roku jako współczynnik
Tzn tutaj zapis w umowie jest niejednoznaczny nie ma okresów waloryzacji itp. Moim zdaniem można na dwa różne sposoby to
I jeśli dobrze rozumiem, to jeśli umowę mam od Sierpnia i w sierpniu inflacja wynosiła powiedzmy 15%, a we wrześniu wzrosła do 20% to czynsz za wrzesień może mi podnieść o te 5%?


@nerfipro174: nie podpisuj klauzuj waloryzacyjnych o inflacje bo kształtowanie sie cen nna rynku najmu nie ma tu bezposrendiej korelacji. Jak wymiecie ukrów bo np rozejm to ceny najmu spadną... a inflacja zawsze jakas tam jest.
biura tak cwaniakują
@stanley88: inflacja niekoniecznie jest podawana rok do roku. Razem z roczną jest też podawana miesiąc do miesiąca. Zakładam że gdyby chciał waloryzować co miesiąc to bazowałby właśnie na takiej. Waloryzacja co miesiąc i bazowane na inflacji rocznej byłoby bez sensu