Wpis z mikrobloga

Odrzucają mnie "nowe technologie", czy raczej fakt, że najprostsze rozwiązania są na starcie dociążane taką warstwą abstrakcji i zbędnego kodu, że chodzi to potem jak pijany żółw. Najgłupsza stronka z kilkoma funkcjami ładuje się godzinę.

Sztandarowym przykładem jest Wykop. Serwis, który jest niczym innym jak dynamicznym forum z funkcją glosowania i którego funkcjonalność średnio utalentowany programista potrafi całkiem zgrabnie skopiować w tydzień. Coś tak prostego, co powinno wymiatać, a chodzi jak kał faraona, bo pod spodem ma poupychane jakieś dziadostwo... sam nie wiem, co. Chyba emulator albo jakiegoś niewolnika, który drukuje zapytania SQL i przepisuje ręcznie do mongo. No po prostu nie wiem, jak bardzo trzeba się postarać, żeby napisać takie dziadostwo. Nawet COMARCH robi lepsze.

#programowanie #wykop #zalesie #programista3k
  • 15
@Czerwony_jak_WIG20 podstawowe funkcjonalności napisze większość dobrych programistów ALE schody zaczynaja się przy większym ruchu bo może to wymagać zupełnie innej architektury. Poza tym dochodzą edge case’y na które poświęca się 80% czasu (stara zasada 80/20). Nie zmienia to faktu że robili wykop niewiadomo ile a dopiero od niedawna ma funkcjonalności takie jak stary wykop. A gdzie te nowe dla których był robiony nowy wykop? Nie wspominając o aplikacjach.
@Dzif: first contentful paint to w przypadku reddita 2.9s, wykopu 1.1. Obie strone to zabloatowane JSowe gówno, ale twórcy reddita trochę za bardzo polecieli
Ta, wykop w tydzień napisać xD tak mógł tylko silnie zmotywowany junior/mid napisać. No ale przyjdzie z czasem jak zobaczysz, że tworzenie dużego, skalowalnego projektu to nie tylko kilka crudów i js