Wpis z mikrobloga

Czy #stoicyzm mówi coś o przeznaczeniu, jakie sobie człowiek nadaje poprzez to co robi/co się z nim dzieje - a to co się dzieje jest z kolei jakąś tam wypadkową jak on myśli/w co wierzy, że podejmuje jakieś akcje?
Chodzi mi o jakieś nauki nt. losu, przywoływania fatum, tj. poddawania się emocjom których nie chcemy gdzie odnajdujemy się że nie jesteśmy u sterów w naszym życiu tylko one są, i gdy nie możemy ich wytrzymać to wykonujemy jakieś działania które w tragiczny sposób doprowadzają nas do miejsca w którym nie chcieliśmy się znaleźć.

Czyli czuje się np. gniew (on wywodzić się pewnie z bólu), no i nie chce się tego gniewu ale on jest, no i powstają różne emocje z niego. To niechciane raczej emocje, które byśmy odczuwali po kilkadziesiąt razy, tak że one potem powszechnieją (myśli że coś by się inaczej widziało, coś by się tak a nie inaczej chciało). Na tyle, że ten wytwór, gdy w realu dzieje się coś ruszającego taką emocje, to zamiast zachować się beznamiętnie - stajemy się podatni na jej wpływ. Możemy np. w gniewie wykrzyczeć, lub zrobić coś czego potem będziemy żałować. Reagujemy co do tego co się dzieje i w krytycznym punkcie robimy to, co tam sobie wiele razy myśleliśmy w głowie, mimo że wiemy że to była tylko moc wytwórcza naszego mózgu bo ktoś nas kiedyś zranił. Reagujemy nie tak jak powinniśmy, jakby to nas nie chwytało - tylko jak niechcący w gniewie się wyćwiczyliśmy i sprawa leci dalej bo w tej chwili jesteśmy święcie przekonani że mamy rację, mimo że leci na tory na których nie chcemy tak naprawdę żeby ona była. I te akcje potem się mieszają i tworzą to co się stanie.

No i pytanie jest takie, co by się dowiadywać z psychologii/filozofii o sobie, żeby panować samemu nad biorobotem w nas i tym co wyczynia, a nie żeby to mózg ciągać nas za sobą jak mu się podoba bez lejców.
#psychologia #filozofia #nauka #buddyzm #psychoterapia #rozwojosobisty #neurobiologia #neurologia #biologia
  • 17
  • Odpowiedz
tl;dr : Stoicyzm podkreśla, że człowiek powinien zdobyć kontrolę nad swoimi działaniami i emocjami poprzez rozwijanie umiejętności refleksji nad swoimi przekonaniami, aby unikać reakcji na impulsy, które mogą prowadzić do działań niezgodnych z naszymi wartościami i celami życiowymi.
  • Odpowiedz
@interpenetrate: zachęcam zerknąć to podstaw psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która czerpie ze stoicyzmu ale jest bardziej oparte na badaniach naukowych niż na filozofii.
  • Odpowiedz
zachęcam zerknąć to podstaw psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która czerpie ze stoicyzmu ale jest bardziej oparte na badaniach naukowych niż na filozofii.


@www_h: terapia poznawczo-behawioralna jest mniej przebadana niż ludzie mówią. W rzeczywistości praktycznie wszystkie te badania koncentrują się na statystykach pomogło/nie pomogło, a nie na tym dlaczego to ma działać.
Ogólnie ta wysoka naukowość tej formy terapii to efekt wielu lat dobrego marketingu, bo niestety nurty psychoterapii to są produkty sprzedażowe.
  • Odpowiedz
terapia poznawczo-behawioralna jest mniej przebadana niż ludzie mówią.


@TurboDynamo: mniej czyli o ile mniej i w porównaniu do czego?

Fakty: jest to najmłodsza, najlepiej przebadana i najszybciej się rozwijająca forma psychoterapii. CBT jest obecnie nie tylko wykorzystywany w problemach "psychicznych" (depresji, lęku czy zab. osob.), a nawet w zaburzeniach fizjologicznych taki jak zaburzenia snu. Gdzie jest najlepszą (nawet od farmakoterapii) metodą leczenia tego problemu zdrowotnego. Pojawia się też jako działania wspomagające podstawowe leczenie chorób somatycznych np w leczeniu
  • Odpowiedz
najlepiej przebadana


@www_h: nie jest najlepiej przebadana. Najlepiej przebadana jest psychoanaliza bo jest najstarsza.

Gdzie jest najlepszą (nawet od farmakoterapii) metodą leczenia tego problemu zdrowotnego. Pojawia się też jako działania wspomagające podstawowe leczenie chorób somatycznych np w leczeniu
  • Odpowiedz
@www_h: Terapia ma więcej wspólnego z wróżbiarstwem niż nauką. Przekonałem się jakie to pomocne, co najwyżej terapeuciarz zarobi sobie z tego na nowe auto i tyle. Ładne wyniki z badań i liczby nie zmienią tego, że dla wielu ludzi to ma zerową skuteczność.
  • Odpowiedz
@www_h: Ale jak już mamy wskazać najbardziej "naukowy" to to wyżej zwykłe pieprzenie xD. Zabawne, bo ta osoba jeszcze do niedawna sama tu ludziom gadała, że to ich wina jak terapia nie działa, bo przecież dowody. Psychoanaliza i psychodynamiczna to jedne z największych gunwien. Wystarczy popytać ludzi co chodzili, choćby tu na wykopie. Zdecydowana większość będzie krytykować obie. Szczególnie u autystyków jak już to tylko CBT a nie te 2
  • Odpowiedz
@Kamilo67: już robisz nowe konta żeby mnie stalkowac i sam sobie plusujesz xD twoje działania na wykopie są reklama sama w sobie że żeby osiągnąć sukces trzeba robić na odwrót niż ty piszesz.
Jesteś żywym dowodem na to że nie masz racji xD
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Odpisuję, bo przeglądam tagi z terapią, a co? To że akurat coś tu wypluwasz to nie moja wina, specjalnie nawet do ciebie nie odpisywałem, bo nie chciałeś. Tymczasem sam się srasz i dzwonisz, lol. Gościa szczerze sam zawołałem, bo jemu też kiedyś mówiłeś zupełnie co innego. Co się tak wielce teraz odmieniło?

Popytaj tu ludzi, bo to nie akurat tylko moja opinia, że psychoanaliza i psychodynamiczna są słabe, bo
  • Odpowiedz