Wpis z mikrobloga

Witajcie!
Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad inwestycją w nieruchomość. Początkowo rozważałem destynacje takie jak: Albania, Gruzja (Batumi), Cypr Północny (Turecki). W Gruzji już byłem (w lutym tego roku) i wiem, że Batumi jest bardzo ładnym miastem, jest rozwinięte i jest tam na prawdę dobre jedzenie. Aczkolwiek sporo komentarzy pod różnymi postami jest w negatywnym nastawieniu co do jakości inwestycji, a następnie zwrotu z takiej inwestycji (krótki sezon, chytrość obsługi itp). Tematu Albanii do końca nie przestudiowałem, natomiast zainteresowała mnie kwestia Cypru Północnego. Wszystko wygląda pięknie, część inwestycji deweloperskich oferuje płatności 30% teraz, reszta w dogodnych ratach itp. Na celowniku pojawia się więc Aphrodita Welness/Aqua w Gaziveren. Jednakże zapala mi się ostrzegawcza lampka - jest to obszar wiejski, otoczony totalnym pustkowiem, plaża z tego co widzę jest kamienista, nie ma tam nic oprócz małego "kurortu". Deweloperzy opisują to jako dobrą inwestycję, ale który turysta tam pojedzie? Kto i co będzie tam zwiedzał? Wydaje się to bardzo problematyczne i stoi pod znakiem wielkiego zapytania. Na ten moment w mojej opinii wygląda to tak, że deweloper postawi i bujaj się z małym studiem, w którym co najwyżej możesz spędzić czas Ty, lub Twoja rodzina jeśli zechcą spędzić czas w takim miejscu... Obiecywane są mityczne zwroty z inwestycji, obsługa najmu itp. Obsługa najmu jest w moich oczach bardzo ważna, w innym wypadku możnaby pomyśleć o nieruchomości w środku dużego miasta, ale biura obsługujące nieruchomości są chyba rzadkością.
Jak to wygląda w praktyce? Czy ktoś z Was inwestował w nieruchomości poza UE? Jakie są Wasze doświadczenia, na co zwracać uwagę, czy macie jakieś przestrogi? Na razie jestem sceptycznie nastawiony i w luźnym podejściu staram się obadać ten temat - nie wydaje mi się, żeby miejsca te w najbliższych latach stały się ośrodkiem kultury i wypoczynku.

#inwestycje #nieruchomosci #wakacje #wynajem #cypr #albania #gruzja #deweloperka #scam
  • 7
  • Odpowiedz
@Hanslik Batumi jest ostatnio w modzie na inwestycje - fitlovers, szalony reporter, daniel siwiec etc

podobno stopy zwrotu słabe z samego wynajmu, duże opóźnienia w budowach bloków, wykończenie lepiej samemu zlecać
  • Odpowiedz
  • 0
@pojaszek: dzięki za komentarz! FitLovers inwestują z tego co się orientuję u GumBati. Oni jak patrzę trochę inwestycji już oddali, obecne inwestycje mają w ofercie pełne wykończenie włącznie z wystrojem, a także umowa na zasadzie Apart hotel tzn wynajem 65/35. Dalej trudno znaleźć rzetelne informacje co do tego interesu.

Batumi ma to do siebie że tam jest co robić, jadąc na tydzień jest co zwiedzać, plaża również kamienista, ale ogólnikowo
  • Odpowiedz
  • 0
@ruzowy_wonsz: ja się nie zdecydowałem ani na Cypr, ani na Batumi. To dobre dla osoby, która chce mieć letnia/zimowa rezydencje, ale w ramach inwestycji to nie ma prawa się zwrócić. Na teraz w Batumi jest ponoć 9tys lokali do wynajęcia. Jeśli już to tylko w alei herosów, nic drogiego w pierwszej linii bo wybrzeże jest kamieniste. Natomiast na Cyprze myślałem o działce w dobrym miejscu przy mieście z myślą żeby
  • Odpowiedz
@Hanslik: w gruzji jest dość prosto zainwestować w mieszkanie - natomiast trzeba pamiętać, że samo batumi to rynek, który był przesycony już dwa lata temu, więc ciężko tu mówić o jakiejkolwiek stopie zwrotu ( ͡° ͜ʖ ͡°).


ciekawym pomysłem (ale często niestety dużo trudniejszym pod względem formalnym, chociaż wykonalnym) jest inwestowanie w mniej oczywistych miejscach w samej gruzji. jeśli szukasz faktycznej inwestycji (a nie mieszkania
  • Odpowiedz
  • 0
@m-wjeczur: cierpliwość i upór zawsze jest, z dużym kapitałem to różnie - pewnie zależy, z której perspektywy się patrzy. Napisz PW, bardzo mnie ta tematyka interesuje.
  • Odpowiedz