Wpis z mikrobloga

Witajcie!
Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad inwestycją w nieruchomość. Początkowo rozważałem destynacje takie jak: Albania, Gruzja (Batumi), Cypr Północny (Turecki). W Gruzji już byłem (w lutym tego roku) i wiem, że Batumi jest bardzo ładnym miastem, jest rozwinięte i jest tam na prawdę dobre jedzenie. Aczkolwiek sporo komentarzy pod różnymi postami jest w negatywnym nastawieniu co do jakości inwestycji, a następnie zwrotu z takiej inwestycji (krótki sezon, chytrość obsługi itp). Tematu Albanii do końca nie przestudiowałem, natomiast zainteresowała mnie kwestia Cypru Północnego. Wszystko wygląda pięknie, część inwestycji deweloperskich oferuje płatności 30% teraz, reszta w dogodnych ratach itp. Na celowniku pojawia się więc Aphrodita Welness/Aqua w Gaziveren. Jednakże zapala mi się ostrzegawcza lampka - jest to obszar wiejski, otoczony totalnym pustkowiem, plaża z tego co widzę jest kamienista, nie ma tam nic oprócz małego "kurortu". Deweloperzy opisują to jako dobrą inwestycję, ale który turysta tam pojedzie? Kto i co będzie tam zwiedzał? Wydaje się to bardzo problematyczne i stoi pod znakiem wielkiego zapytania. Na ten moment w mojej opinii wygląda to tak, że deweloper postawi i bujaj się z małym studiem, w którym co najwyżej możesz spędzić czas Ty, lub Twoja rodzina jeśli zechcą spędzić czas w takim miejscu... Obiecywane są mityczne zwroty z inwestycji, obsługa najmu itp. Obsługa najmu jest w moich oczach bardzo ważna, w innym wypadku możnaby pomyśleć o nieruchomości w środku dużego miasta, ale biura obsługujące nieruchomości są chyba rzadkością.
Jak to wygląda w praktyce? Czy ktoś z Was inwestował w nieruchomości poza UE? Jakie są Wasze doświadczenia, na co zwracać uwagę, czy macie jakieś przestrogi? Na razie jestem sceptycznie nastawiony i w luźnym podejściu staram się obadać ten temat - nie wydaje mi się, żeby miejsca te w najbliższych latach stały się ośrodkiem kultury i wypoczynku.

#inwestycje #nieruchomosci #wakacje #wynajem #cypr #albania #gruzja #deweloperka #scam
  • 7
  • Odpowiedz
@Hanslik Batumi jest ostatnio w modzie na inwestycje - fitlovers, szalony reporter, daniel siwiec etc

podobno stopy zwrotu słabe z samego wynajmu, duże opóźnienia w budowach bloków, wykończenie lepiej samemu zlecać
  • Odpowiedz
  • 0
@pojaszek: dzięki za komentarz! FitLovers inwestują z tego co się orientuję u GumBati. Oni jak patrzę trochę inwestycji już oddali, obecne inwestycje mają w ofercie pełne wykończenie włącznie z wystrojem, a także umowa na zasadzie Apart hotel tzn wynajem 65/35. Dalej trudno znaleźć rzetelne informacje co do tego interesu.

Batumi ma to do siebie że tam jest co robić, jadąc na tydzień jest co zwiedzać, plaża również kamienista, ale ogólnikowo inwestycja
  • Odpowiedz
  • 0
@ruzowy_wonsz: ja się nie zdecydowałem ani na Cypr, ani na Batumi. To dobre dla osoby, która chce mieć letnia/zimowa rezydencje, ale w ramach inwestycji to nie ma prawa się zwrócić. Na teraz w Batumi jest ponoć 9tys lokali do wynajęcia. Jeśli już to tylko w alei herosów, nic drogiego w pierwszej linii bo wybrzeże jest kamieniste. Natomiast na Cyprze myślałem o działce w dobrym miejscu przy mieście z myślą żeby się
  • Odpowiedz
@Hanslik: w gruzji jest dość prosto zainwestować w mieszkanie - natomiast trzeba pamiętać, że samo batumi to rynek, który był przesycony już dwa lata temu, więc ciężko tu mówić o jakiejkolwiek stopie zwrotu ( ͡° ͜ʖ ͡°).


ciekawym pomysłem (ale często niestety dużo trudniejszym pod względem formalnym, chociaż wykonalnym) jest inwestowanie w mniej oczywistych miejscach w samej gruzji. jeśli szukasz faktycznej inwestycji (a nie mieszkania w batumi,
  • Odpowiedz
  • 0
@m-wjeczur: cierpliwość i upór zawsze jest, z dużym kapitałem to różnie - pewnie zależy, z której perspektywy się patrzy. Napisz PW, bardzo mnie ta tematyka interesuje.
  • Odpowiedz