Wpis z mikrobloga

W sumie to jestem w gronie ludzi, którzy jak najbardziej planują wziąć beka 2%, bo to darmowy hajs, który spłacę odsetkami z posiadanej gotówki XD Ale z drugiej strony uważam, że kupowanie na owczym pędzie jest głupie i obecna oferta jest zwyczajnie słaba. Stawiam, że po wakacjach deweloperka odpali nowe inwestycje pod ten program i już bardziej będzie w czym wybierać. Tak było przy poprzednich programach za PO.

#nieruchomosci #kredyt2procent #przemysleniazdupy
  • 20
  • Odpowiedz
  • 0
@Ashurbanipal: Też myślałem, ale nie umiem w szukanie działek XD Ale to się chyba kalkuluje najbardziej. Tu nie ma żadnych limitów, bo budowlańcom się zwyczajowo płaci gotówką. Poza tym do banku można złożyć najprostszy projekt domu, a potem samodzielnie dorzucić sobie ogrodzenie, podjazd, pompę ciepła, osobny garaż itd.
  • Odpowiedz
@mickpl: W cenach jeszcze bardziej odrealnionych, KATOWICE i teraz uruchomione inwestycje DUŻYCH mieszkań gdzie z metra powinno być taniej to 10k/m2 a warszawa spokojnie kupujesz za 14/15k tak samo kraków i najbardziej chodliwe ~45m2 mieszkania. Patologia nie z tej ziemi.
  • Odpowiedz
@mickpl: @Ashurbanipal Ja planuję budowę na bk2, ale właśnie zastanawiam się jak wybrać projekt żeby bank zaakceptował jego budowę za 500k.
Z tym złożeniem "najprostszego projektu" to nie jest do końca takie proste, bo jak powierzchnia użytkowa będzie duża to bank odrzuci taki wniosek raczej.
  • Odpowiedz
  • 1
@bi-tek: Jeśli chodzi Tobie o ceny co będą pod ten program to będą one w dużych miastach niższe niż teraz XD Nawet Marek Wielgo wieczny naganiacz o tym ostatnio mówił. Deweloperka ma masę wuzetek, które nie będą kiszone do nie wiadomo kiedy. Jak sobie pokalkulują, że zamiast 10k powinno być 9k - to tyle będzie. Obecne marże podchodzą pod 40%, lepiej zarobić 20% niż nic nie zarobić.
  • Odpowiedz
@mickpl: Kurczę nie zgodzę się, oni idą w zaparte że jest świetnie, chciałem kupić jedną inwestycje na bk2 w marcu i mówie daje wam 20% kwoty i czekamy do lipca i babeczka z pełnym przekonaniem że ona to sprzeda i mogę kupic jak zostanie.

Nie sprzedali, teraz ceny podnieśli jeszcze o 900 z metra i dalej czekają - inwestycja oddana w październiku zeszłego roku.

Tam gdzie finalnie kupiłem ofertowe skoczyły
  • Odpowiedz
@mickpl: skąd masz info, że developerska ma jakiś inwestycje niewystawione? Czy masz na myśli nowe budowy które się skończą w 2025?
  • Odpowiedz
@mickpl: przecież wiemy że czekasz tak długo że się nie łapiesz bo przekroczyłeś 45 lat xD Chyba nowych się nie opłaca bo przed odbiorem nie ma dopłat do odsetek i nie spłaca się kapitału, i do tego masz rok na urządzenie i wprowadzenie, musieli by sprzedawać z odroczeniem zapłaty do odbioru mieszkania.
  • Odpowiedz
jak wybrać projekt żeby bank zaakceptował jego budowę za 500k.


@sovas: robisz poddasze nieużytkowe o nośności stropu jak użytkowe (plus wyprowadzenia mediów), nie liczy się wtedy do pow. użytkowej.
Tak samo garaż, niektóre banki liczą do pow. przy udzielaniu kredo, nie które nie, ale jeżeli tak przygotujesz projekt domu, że później w funkcjonalny sposób dostawisz garaż innym procedowaniem (np. zgłoszeniem) to bank skupi się tylko na budowie domu, a garaż
  • Odpowiedz
Bo trudno o dobre działki,


@mickpl: bo ilość dobrych działek jest ograniczona, to jest twarde aktywo. W dużych miastach dopiero po wybudzeniu starych obiektów idzie zdobyć sensowny grunt. Kiedyś wyśmiewane podmiejskie wiochy teraz są "propozycją godną zainteresowania".
Poza tym obrót działek też jest popsuty przez pomśredników od siedmiu boleści oraz fliperów. Poznałem kilka cen pierwotnych, i ofertowych.... 20-50% zysku lekko na odsprzedaży.
  • Odpowiedz
no nie rozumiem czemu ludzie kupują gotowe, #!$%@? szeregowce zamiast zbudować sobie dom


@Ashurbanipal: Kilka powodów:
- budowa trwa
- musisz znaleźć działkę i najlepiej ogarnąć okolicę - możesz sobie wymarzyć domek na wsi, a okaże się że nawet kilometr dalej jest chlewnia i kilka dni w tygodniu wieczorami wali, albo nie ma internetu
- w zależności od powyższego, musisz przeglądać MPZP lub ogarnąć warunki zabudowy (3 miechy) i też często są spore ograniczenia co do tego co
  • Odpowiedz