Wpis z mikrobloga

Gruziński festiwal poparcia dla osób LGBT "Tbilisi Pride" został odwołany ze względu na obawy o bezpieczeństwo uczestników.

Festiwal miał odbyć się w Tbilisi w ubiegłą sobotę. Miejsce jego organizacji zostało jednak zaatakowane przez tłum, liczący według źródeł około 2000 ludzi, którzy wcześniej brali udział w demonstracji anty-LGBT. Doszło do aktów wandalizmu i starć z policją. Wśród uczestników demonstracji byli obecni m.in. prawosławni duchowni.

Uczestnicy festiwalu zostali ewakuowani. Organizatorzy oskarżyli równocześnie policję o brak odpowiedniego zabezpieczenia imprezy, a nawet o celowe dopuszczenie do przemocy.

Mariam Kvaratskhelia, aktywistka i organizatorka tegorocznego festiwalu stwierdziła, że protest został zorganizowany głównie przez skrajnie prawicowe grupy, popierane przez Rosję, a także - potajemnie - przez gruziński rząd. Jej zdaniem, sobotnie wydarzenia to sabotaż gruzińskiej kandydatury do Unii Europejskiej.

Gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało oświadczenie w którym stwierdzono, że policja zrobiła wszystko, aby zapewnić uczestnikom festiwalu bezpieczeństwo. Ze względu jednak na otwarty, rozległy teren na którym miała odbyć się impreza, okazało się to niemożliwe.

Źródło 1, źródło 2, źródło 3

---

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #kaukaz #gruzja #demokracja #lgbt
  • 1