Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam umowę o pracę w której 100% wynagrodzenia podlega autorskim kosztom uzyskania przychodu, co jest dość rzadką sytuacją. Jedynym kalkulatorem który co do grosza w stosunku do przelewu poprawnie mi oblicza kwotę netto to infor. Pozostałe zaniżają wypłatę. Próbowałem sam to liczyć w excelu i wychodzi jeszcze coś innego. ALE kalkulator infor po przekroczeniu 120 tysięcy brutto wrzuca mnie w drugi próg, inne tego nie robią. Wydaje mi się że z autorskimi kosztami mam próg 240 tysięcy i tutaj infor już się myli.
Jak powinno być faktycznie? Wrzucam tabelkę z dotychczasowym i prognozowanym do końca roku wynagrodzeniem rozpisaną na miesiące, łączne wynagrodzenie trochę mniej niż te 240 tysięcy brutto rocznie. Wg infora netto jest to 169 971zł, wg bankiera 178 120zł, czyli więcej, mimo że początkowo zaniża kwoty. Ile to w końcu powinno wyjść na rękę? Czy przypadkiem nie będzie to jeszcze więcej niż podaje bankier? Strasznie duże te rozbieżności w kalkulatorach.

tabelka: https://imgur.com/a/oqcMJS2

#podatki #finanse #zarobki #pieniadze #praca #ksiegowosc #rachunkowosc



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 3
Nie tyle co rzadką, co niezgodną z przepisami. Honorarium autorskie nie stanowi składnika wynagrodzenia. Dlatego minimalna krajowa powinna zostać wyłączona z 50% KUP (zakładając pełen etat) Z ciekawości, dużo Was tam jest w tej spółce tak rozliczanych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
✨️ Autor wpisu (OP): @sT3VE: wszyscy, bo to uczelnia i od 2018 roku w ustawie o szkolnictwie wyższym jest wpisane, że cała nasza praca stanowi działalność twórczą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. To chyba jedyny zawód który tak ma.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauczyciele-akademiccy-moga-stosowac-50-kosztow-uzyskania-przychodow-od-calosci-wynagrodzenia


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
·
czemu tak jest? bo twórcom kalkulatorów nie chce się wydawać dużo pieniędzy na testowanie tych kalkulatorów... a to 2-gi próg a to limit 30 krotności, a to kwota wolna, a to PPK/PPE a to obniżenie pit w trakcie roku itd... chyba nie wszystko to trzeba brać pod uwagę... chcesz się bawić dalej to pobierz wersję demo jakiegoś programu kadrowo-płacowego ale taniej (chyba że twój czas darmowy) będzie iść do HRów po jakiś