Wpis z mikrobloga

Jak dorzucać węgle do diety? Ulałem się już za bardzo, dlatego zacząłem jeść zdrowo + liczyć makro, żeby schudnąć. Mam problem jednak, bo nie umiem zbalansować dobrze węgli. Tzn. wiem, że węgle, w przeciwieństwie do białka i tłuszczu można obcinać dość radykalnie, ale nie chcę wchodzić w keto itp. Moim głównym założeniem było #!$%@? śmieciowych węgli, tzn cukru, białego pieczywa, mąki itp. Więc z rzeczy, które zawierają stricte węgle i to w większej ilości, zostają czarne pieczywa, pełnowartościowe ziarna, otręby itp. Jednak nie mogę tyle tego zjeść, zeby dobić do rekomendowanego (przez fitatu) limitu, bo bym musiał jeść same węgle xD Dam przkładowy jadłospis z dnia, i jak go komponuje - prosiłbym o ocenę, czy to ok, czy nie ok i gdzie można (i jakie) wrzucić jeszcze węgle.

na śniadanie i obiad jem to samo, bo robię dużo sałatki to mam na dwa razy. Skład:
- baza (szpinak/jarmuż/sałata), ~100g
- warzywa (ogórek, papryka, pomidor, rzodkiewka, brokuł) ~300g
- trochę stricte węgli (musli, ziarna, orkisz) ~50g
- warzywa cd (kukurydza/groszek) ~150g
- wypełniacz zdrowy (chia/siemie lniane/granat/goji/algi etc) 50g
- wypełniacz tłusty (orzechy, pestki dyni, słonecznika etc) 50-100g
- białko (tuńczyk, łosoś, jajka, kurczak, skyr, twaróg) 300g
- olej lniany/rzepakowy

podwieczorek:
- owoc + białko (skyr/kvarg/serek wiejski)

kolacja
- pieczywo czarne/pełnoziarniste + ser/wędlina + warzywko

Jem tak codziennie, skład posiłków się zmienia, ale forma nie. Jest to dla mnie ok, szybko robię, mało zmywania, dobrze się czuję. Powyższy jadłospis sumuje się do ~2000kcal, ale białka i tłuszcze przebijają zalecane poziomy, a węgle są w połowie rekomendacji.

Stąd pytania:
- czy takie coś ok, zakładając że mi smakuje i nie chodzę głodny?
- czy jakieś 150g węgli przy rekomendowanych 230-360g jest ok?
- czy nadpodaż białka (150g, 2g/kg) jest ok, zakładając niski poziom aktywności?
- jak można dobić tu węgle, nie zmieniając za bardzo objętości?

#dieta #dietetyka #zdrowie #zywienie
  • 21
  • Odpowiedz
@voov100: nienawidzę siłowni, plus siłownia to dla mnie zły wybór, bo podchodzę turbo zadaniowo z jak największym naciskiem na efektywność, co kończy się poświęcaniem za dużej ilości czasu (aktualnie mam w życiu inne priorytety i sprawy na które przelewam energię), kontuzjami, rozwaleniem organizmu. Chcę mieć dietę, żeby schudnąć i jeść zdrowo, ze sportu staram się pół h dziennie kardio robić.
  • Odpowiedz
@Przegrywek123: poł h cardio to jak rehabilitacja dla 75 letniej babki. Ulałeś się to #!$%@? teraz, niestety samą dietą niewiele zrobisz. A skoro już dzisiaj robisz 30min to zwiększenie tego do godziny czy półtorej nie powinno być problemem, najgorzej jest zawsze zacząć.
A "jedzenie zdrowo" to nie polega przecież na ograniczaniu węgli, ale sprawiasz wrażenie kogoś, kto to wie.
  • Odpowiedz
@In_thrust_we_trust: puste kalorie, brak minerałów i witamin, brak błonnika, dodatkowo starta na pył jest zajebiście łatwo przyswajalna.

@voov100 no nie wiem czy dietą mało zrobię xD nie mam czasu ani chęci na sport. Nie powiedziałem że obcięcie węgli jest zdrowe, moje pytanie to wręcz czy mogę zostawić tak węgle XD
  • Odpowiedz
@Przegrywek123: a w tym, ze oleje rolisne to kwas linolowy, a to ze sa czesto utlenione, a to ze czesto maja za duzo omega 6, ktorych w Twojej diecie i tak juz jest za duzo. Tluszcze odzwierzece to nie 100% nasyconych (ktore BTW nie wcale szkodliwe), w kokosie masz wiecej nasyconych niz w masle czy tym bardziej smalcu.
  • Odpowiedz
@pogrzeb-moderatora-wykopu: nie stricte problem, zastanawiam się, czy mogą być takie proporcje, 130-150 białka, 150wegli, ~100 tłuszczu. Normalna dieta ma mniej białka i tłuszczu a więcej węgli. Czy są okej. A jak nie są okej, to z czego uciąć (b/t) żeby dołożyć węgle, i jakie węgle.
  • Odpowiedz
@Przegrywek123:

ale nie chcę wchodzić w keto itp


Tak łatwo się nie wchodzi jak się je cokolwiek z węglowodanami. A jak się na moment wejdzie - to za pół godziny się wypada (szczególnie jak jesz owoce). Ja byłem długo na #lchf - i w zasadzie teraz jestem blisko tej diety, gdzieś tak na granicy śródziemnomorskiej. Wejście jedząc dość normalnie w keto NIE jest problemem, bo w nim "nie trwasz". Mierzyłem (i
  • Odpowiedz
@bialy100k: wolę olej lniany, spożywam dużo omega-6 z orzechów/nasion, a lniany ma same omega-3 co pomaga zbilansować proporcję. Z ważeniem wiem, zawsze tak robię, miska z sałatką na wadzę, taruje, dodaje składnik, wpisuje, powtarzam, ez. Cykl mojego życia wygląda tak, że ulewam się do nadwagi bo zima, kucuje przed kompem 10h dziennie, a potem zjeżdżam do ~16%bf, izi, wiem jak to się robi xD Liczę z fitatu, wpisując z tolerancją do
  • Odpowiedz
Teraz siedzę na dupie jak siedziałem.


@Przegrywek123: ja to samo

aktualnie #if 18/6 - 20/4 wg wskazań tego gostka: https://www.youtube.com/@drjasonfung i waga leci w dół, nie czuję się głodny, mam więcej (i co ważne stabilnej) energii w ciągu dnia tj żadnych chęci na drzemki itp
węgle proste, słodycze itp wyciąłem kompletnie

Polecam też od niego: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4871254/cukrzyce-mozna-wyleczyc-naturalne-metody-zapobiegania-i-odwracania-skutkow-cukrzycy-typu-2 - mądra książka
  • Odpowiedz