Wpis z mikrobloga

Stoję przed wyborem samochodu, aktualny powoli dogorywa i jego najbliższy przegląd jest wątpliwy - w każdym razie nie nad modelem się zastanawiam a nad forma finansowania - jestem na JDG, w tym momencie jestem nievatowcem na 12% ryczałcie, mogę zmienić formę rozliczania i zostać też vatowcem, to nie jest problem. Szukam samochodu używanego do +/- 50-55k. Jaka forma zakupu wg was będzie najlepsza:
- leasing - mogę wrzucać raty leasingu w koszta ale średnio podoba mi się to że ostatnia rata będzie wysoką ratą wykupu zwłaszcza że nie chce zmieniać samochodu za 4-5 lat
- kredyt gotówkowy na firmę i wrzucenie kosztów kredytu i odsetek w koszta
- kupno na fakturę VAT i wrzucenie jej w koszta

Czy ktoś bawił się w rozwiązania inne niż leasing i na co się zdecydował?

#jdg #programista15k #leasing #kredyt #samochody
  • 8
mogę wrzucać raty leasingu w koszta ale średnio podoba mi się to że ostatnia rata będzie wysoką ratą wykupu zwłaszcza że nie chce zmieniać samochodu za 4-5 lat


@miguelsantos: A dlaczego nie zrobisz niskiego wykupu?
@miguelsantos: Nie wiem na jakis okres chcesz leasing, ale generalnie niski wykup to raczej korzystniejsza oferta niezależenie od długości ( ͡° ͜ʖ ͡°) Standardowo robiło się wykup 1% jak pracowałem w leasingu. Znajomy jakoś w tym albo przyszłym roku wykupuje Leona i ma właśnie wykup jakoś 900 zł z hakiem.
@miguelsantos: Jeśli jesteś na b2b to pewnie zarabiasz 10k+ Podejrzewam, że dla ciebie próg opłacalności to około 2k kosztów miesięcznie (może więcej).

Policz sobie to w kalkulatorze czy w ogóle się opłaca. Zostanie vatowce też ma swoje konsekwencje jeśli rozliczasz się z konsumentami.

Jak masz ryczałt i nie-vat to ogólnie nie ma żadnego sensu brania auta na firmę.
@miguelsantos: jak masz gotówe to gotówa, nie opłaca się finansować aut w polsce w 2023. to niestety nie 2017 rok z zerowymi stopami i odliczaniem pełnych rat leasingowych. nie dość że stopy, to przepisy pis wprowadził mordercze które sprawiają że korzyści podatkowe spadły PRAWIE do zera.

szczególnie że 50k to jest drobnica jak na zakup auta - polecam zostać przy gotówie