Wpis z mikrobloga

możesz śmiać się ale naukowcy, profesorowie i eksperci często mają problem żeby wytłumaczyć amatorom złożone problemy w przystępny sposób i w ten sposób każdy ma ich w dupie mimo że mają wiedzę, a słuchają właśnie takich chłopków co mówią przystępnie


@StdPtr: to nie jest źródło problemu, bo założę się, że zdecydowana większość nieco młodszych naukowców, albo przynajmniej mająca regularny kontakt z ludźmi, jest w tym całkiem dobra. Jest też wielu starszych
  • Odpowiedz
@StdPtr: nie, ludzie maja w dupie naukowcow bo majac ogolny niechec do wiedzy. A jesli nauka przeczy swiatopogladowi to juz wogole, sio! Lepiej poslucha dr dre #!$%@?, ktory jest zwyklym populista i mowi to co ludzie chca uslyszec.
  • Odpowiedz
na początku chciałem dać plusa, ale po tym już nie bardzo


@NieBendePrasowac: w dupie mam plusy tbh.

czyli może być poparte np. wybiórczymi przekonaniami lub cherrypickowanymi danymi. Chłopski rozum jest bardzo podatny na różnego rodzaju błędy poznawcze.


@NieBendePrasowac: może być też poparty, jak definicja mówi - doświadczeniem życiowym, a już samo to sprawia, że nie można go określić mianem "głupiego/wiejskiego rozumu". Doświadczenie życiowe wynika z wielu aspektów m.in. nauki, obserwacji
  • Odpowiedz
@Krupier: no w tym co pisałem ja i ty nie ma sprzeczności - po prostu chłopski rozum (zdrowy rozsądek, intuicja) i wynikający z niego osąd prezentowany przez jakiegoś eksperta (lekarza, fizyka, prawnika, inżyniera itp.) nijak się ma do osądu sytuacji (w odpowiednim temacie) przez przypadkowego trenera personalnego z nadpobudliwością.
Z natury rzeczy, chłopski rozum jest bardzo podatny na błędy poznawcze, a wykopki podejrzewają że tych jest dużo u dzikiego trenera.
Chłopski
  • Odpowiedz
@Essology: Ostatnio wsiadam do windy i jadziem na siłownie i dwóch ludzi ze sobą rozmawia i jeden drugiego się pyta cyz Dzikiego oglądał, a ten, że nooo i oni już wiedzą, kolejna pandemia. Nie wiedziałem, że mozna tka mocno powstrzymać się ze śmianiem.
  • Odpowiedz
@youngP: co wy macie z tym chlopskim rozumem? Przeciez to normalne powiedzenie bez zlosliwosci, jak komus tlumaczysz jakies cosinusy na chlopski rozum czyli prosto i z jakimis skojarzeniami to źle?
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: i zawsze to są autorytety godne naszego narodu skoro takich naród wybiera, naród woli być taki, ale mniemanie o sobie ma wielkie, proporcjonalne do ignorancji jaką się odznacza, wstyd po prostu wstyd.
  • Odpowiedz
@Essology: Prości ludzie lubią proste odpowiedzi. Nie każdy jest w stanie przebrnąć przez 3 godzinny wykład na temat np. sekwencji genetycznej wirusów.

Dlatego prostym ludziom łatwiej jest uwierzyć w teorie spiskowe oraz chłopski rozum, szczególe jeśli autor wypowiedzi jeszcze krzyczy i co chwilę przeklina, co dodatkowo daje mu wiarygodności w oczach słuchaczy
  • Odpowiedz