Wpis z mikrobloga

Jaki jest rosyjski plan strategiczny? Jak Rosja ma zamiar wygrać wojnę i rozwijać gospodarkę?

Czekanie, że zachód się zmęczy i nastanie kompromisowy pokój ma być planem na wygranie wojny? Nierealne, a nawet jeśli (co zaznaczam jest bardzo mocno wątpliwe) to i tak nie rozwiązuje to rosyjskich problemów jakie ona sama sobie narobiła. Ja rozumiem napuszczanie troli aby siać zamęt i umniejszać sukcesy Ukraińców, a zwielokrotniać swoje sukcesy, ale to działania czysto taktyczne.

Jaki jest plan strategiczny? Nie taktyczny, nie operacyjny ale strategiczny bo ja go nie dostrzegam. Widzę doraźne reagowanie na zaistniałą sytuację i krzyczenie na Telegramie jacy to my silni. To ma pewien sens i może pomagać doraźnie ale to jak maść na złamanie.

Jaki Rosja ma plan strategiczny i jak wyobraża sobie współistnienie po wojnie z innymi krajami? Jeśli planem jest dogadanie się z Niemcami i Francją jakie wszystkich innych zmuszą w Europie do uległości, to od razu mówię że to myślenie życzeniowe 50-60 latków wychowanych w XX wieku.

Oparcie się o Indie, Chiny i południe świata? Nierealne, konferencje prasowe, zdjątka z Putinem to jedno, ale Rosja jest pod względem ekonomi dziadem i południe zawsze będzie woleć zachód i nie porzuci go aby związać się bliżej z Rosją. ZSRR to było coś, prawdziwy świat równoległy ze swoim "wszystkim" ale w porównaniu do niego Rosja jest karłem, jest za słaba i zbyt niewiarygodna aby przyciągać do siebie inne kraje.

Jaki jest rosyjski plan strategiczny? Bo ja widzę zbiorowe samobójstwo całego narodu w imię nostalgicznych marzeń grupki emerytowanych agentów KGB z Petersburga.

Zielona rewolucja jaka zastąpi energię produkowaną węgla, gazu i ropy na rzecz energii atomowej, jaka stabilizuje źródła odnawialne (plus wodór produkowany przez energetykę jądrową) jest faktem. To postępuje z problemami i wolniej niż planowano ale postępuje i jest przyszłością dla każdego kto patrzy gdzie idą pieniądze na inwestycje. To wyrok śmierci dla gospodarki Rosji jaka poza kopalinami nie ma nic do zaoferowania. Nawet rosyjska broń okazała się przestarzała, podobnie jak doktryna i system szkolenia. Rosyjska energetyka atomowa? (jaka o dziwo jest całkiem dobra i konkurencyjna) Rosja antagonizuje sobie większość potencjalnych klientów chętnych na budowę elektrowni, po co narażać się zachodowi? Jeśli nawet nie lubi się USA, to można mieć to samo od Francuzów albo Koreańczyków.

Arabscy szejkowie inwestują w inne gałęzie przemysłu aby po spadku popytu na węglowodory móc się dalej rozwijać. Tymczasem Rosja:

- wdaje się w krwawą wojnę jaka wyczerpuje jej zasoby strategiczne
- antagonizuje wobec niej najbardziej rozwiniętą technologicznie część świata co praktycznie uniemożliwia jej modernizację na realnie zadowalającym poziomie
- doprowadza do ucieczki pona miliona młodych ludzi mając kolosalne problemy demograficzne
- niszczy sobie opinię wiarygodnego partnera w epoce internetu jaki nie zapomina coś co 100 lat wcześniej uszło by płazem dzisiaj będzie zapamiętane
- wychodzi na niestabilny, nieprzewidywalny kraj co odstraszy poważnych inwestorów

Tutaj nie ma żadnego planu, to jest sen wariata.

#rosja #ukraina #wojna #przemyslenia #ekonomia
Pobierz
źródło: Russia-future-Ukraine-war-GettyImages-1246381849
  • 3
@Nostrian: plan strategiczny skończył się 26 lutego. Od tego czasu Putas z kolegami po prostu udają, że jednak mają wszystko pod kontrolą, żeby utrzymać się u władzy, nawet za cenę dalszego niszczenia przyszłości całego kraju i wysyłania kolejnych tysięcy własnych ludzi na pewną śmierć. Bo, choć nacjonaliści, to nie są żadni rosyjscy patrioci. Oni myślą tylko o sobie i kierują się hasłem "po nas choćby potop". A skoro naród rosyjski nie