Wpis z mikrobloga

Dostałem ofertę pracy 85000 EUR / rok. Obecnie żyję w Szwecji ale skoro praca jest fully remote, policzyłem sobie przenosiny do Polski i ku memu zaskoczeniu, w Polsce zarabiałbym mniej.

Wyliczenia wg online kalkulatorów:

Szwecja:

20155PLN na rękę

Polska:

19546PLN na rękę

co tu się w Polsce #!$%@?ło XD?? Czy lepiej byłoby mi to zrobić na B2B?

#nowylad #podatki #programista15k #ksiegowosc
  • 62
z ciekawości sprawdziłem gdzie oficjalnie statystycznie zaczna się klasa wyższa w Polsce, jest to 20000PLN przychodu miesięcznie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kaloszak5: czyli OP jako "krezus" by się i tak nie kwalifikował ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z pominięciem rynku nieruchomości nawet byłbym skłonny się zgodzić, ale jeżeli ktoś nie ma spadków z majątku rodowego to z 20k dzisiejszych złotych na miesiąc wiele nie
@Kaloszak5: no nie wiem, mieszkania może są stosunkowo tanie, ale jak wliczyć jakość i estetykę infrastruktury i ogólnie szeroko pojętego otoczenia wokół, to niekoniecznie dobrze wyjdziesz na tym dealu. Jeżeli masz upatrzone miejsce i akceptujesz wszystkie aspekty takiej zmiany to już wiesz najlepiej co zrobić, ale wyobrażam sobie że gdybym miał ułożone miejsce w Szwajcarii to bardzo niechętnie bym się go pozbywał
@Kaloszak5: jesteś upośledzony xd? oczywiście, że progi podatkowe będą inne w UK, Szwecji, US czy Polsce xD policz sobie koszty zycia pomiedzy tymi krajam - i to normalne
  • 0
@Efeljot: Dzbanie jak się wyprowadzałem to w tym kraju był jeszcze podatek liniowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz jest jakiś nowy ład i jestem w szoku, że musiałbym płacić więcej podatku za bycie etatowcem w Polsce ( ͡º ͜ʖ͡º). Zwłaszcza, że obecnie mieszkam w kraju, który jest uważany za jeden z najbardziej opodatkowanych i lewicowych na świecie.
@Kaloszak5: pracując w Holandii za 70k EUR rocznie (4 lata expa, .net) i mieszkając w Amsterdamie to powiedziałbym, że wygląda to znacznie słabiej niż programista #programista15k w PL xd z pracą różowej wychodzi nam praktycznie to samo, co w PL głównie przez to, że ona zarabia 5x więcej w porównaniu do tego, co miała w PL na tym samym stanowisku
@Kaloszak5: Nie wiem jak jest w Szwecji ale np. w Danii nie ma czegoś takiego jak składka pracodawcy, więc jak się przeprowadzisz i będziesz i to zgłosisz, co automatycznie oznacza, że będziesz rezydentem polskim, przejdziesz na polski ZUS i będziesz musiał płacić go w Polsce. Jeżeli Twoja firma nie ma siedziby w Polsce, będzie musiała się zarejestrować w ZUS i może Cię upoważnić do odprowadzania składek w ich imieniu. Główny problem