Wpis z mikrobloga

Dostałem ofertę pracy 85000 EUR / rok. Obecnie żyję w Szwecji ale skoro praca jest fully remote, policzyłem sobie przenosiny do Polski i ku memu zaskoczeniu, w Polsce zarabiałbym mniej.

Wyliczenia wg online kalkulatorów:

Szwecja:

20155PLN na rękę

Polska:

19546PLN na rękę

co tu się w Polsce #!$%@?ło XD?? Czy lepiej byłoby mi to zrobić na B2B?

#nowylad #podatki #programista15k #ksiegowosc
  • 62
  • Odpowiedz
@Kaloszak5: Po prostu w Polsce podatki dla uop są ogromne żeby utrzymywać osoby pracujące na b2b. Tajemnicą poliszynela jest to że wszystkie szare eminencję rządowe, wszelkiego rodzaju doradcy w krajowych instytucjach i osoby realnie piszące prawo to ludzie zatrudnieni jako b2b. Temat jest oczywiście kompletnie nieobecny w dyskursie publicznym
  • Odpowiedz
  • 1
@zielony_goblin: Troche nie do konca bo gorny 10% percentyl w Szwecji to 53000SEK:

https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/arbetsmarknad/loner-och-arbetskostnader/lonestrukturstatistik-hela-ekonomin/pong/tabell-och-diagram/lonespridning-efter-sektor-och-kon/

Obecnie zarabiam 74000SEK a ta nowa posada to byloby mniej wiecej 82000 na Szwedzka UoP. Dla porownania, mediana zarobkow lekarza specjalisty tutaj to 83000SEK.
  • Odpowiedz
@Nighthuntero

No już bez przesady XD


Ponad 30k miesięcznie to nie jest bycie krezusem? Pomijam wszystkich bogatych dzięki starym i których źródłem bogactwa jest kapitał a nie praca. Taki hajs to absolutny top, malutki promil ludzi zarabiających w tym kraju. Może nie jest to niewiadomo jakie bogactwo utożsamiane z Ferrari, 300 metrowym domem, itd., ale są to duże pieniądze.
  • Odpowiedz
tyle że w Polsce z taką kasą byłbyś krezusem


@darek-jg: zanim to za daleko zabrnie, przypomnę że mówimy o kwotach na rok, a nie miesiąc ( ͡° ͜ʖ ͡°) za tyle to w Polsce ledwo dostaniesz kredyt na coś ze średniej półki rynku nieruchomości, krezusem to ciężko to nazwać
  • Odpowiedz
@darek-jg: dla ciebie kilkumiesięczna, dla niego nadal to kwota roczna. Cały czas starałem się wskazać na ten fakt ( ͡° ͜ʖ ͡°) 200k na miesiąc to owszem, już ładne pieniądze, ale na rok już nie jest fajnie
  • Odpowiedz
@Kaloszak5: tyle że w Polsce z taką kasą byłbyś krezusem a tam jesteś średniakiem w najlepszym wypadku


@darek-jg: słodka naiwność. Przy tych zarobkach jest się co najwyżej w klasie średniej. Daje to komfort, żeby podczas zakupów nie trzeba było się zastanawiać czy stać cię na paprykę i awokado jednocześnie xD. Ogólnie można przestać sobie odmawiać niektórych rzeczy. krezusem z takimi pieniędzmi w Polsce się nie zostaje.
Co oczywiście nie oznacza
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.