Wpis z mikrobloga

Dostałem ofertę pracy 85000 EUR / rok. Obecnie żyję w Szwecji ale skoro praca jest fully remote, policzyłem sobie przenosiny do Polski i ku memu zaskoczeniu, w Polsce zarabiałbym mniej.

Wyliczenia wg online kalkulatorów:

Szwecja:

20155PLN na rękę

Polska:

19546PLN na rękę

co tu się w Polsce #!$%@?ło XD?? Czy lepiej byłoby mi to zrobić na B2B?

#nowylad #podatki #programista15k #ksiegowosc
  • 62
@Kaloszak5
1.Bo im więcej się zarabia tym większe epodatko procentowo się płaci, w Polsce z taką pensja jesteś wysoko w drabince więc masz wysokie podatki a w Szwecji może w środku drabinki więc średnie podatki.
https://jakipit.pl

2. Pewnie policzyłeś UoP w Polsce a jeśli ma Ci płacić zagraniczna firma to po po pierwsze będzie to dla niej bardzo skomplikowane a po drugie musi zapłacić dodatkowe składki ponad brutto. Nazywamy to koszt pracodawcy
  • 1
@zbizz1

zatrudniaja mnie przez remote.com. Sprawdzilem ich kalkulator i ich to bedzie kosztowalo €114,386.44 rocznie. Moze wyjde z kontrpropozycja B2B i ryczalt tak jak mowisz.

Jezeli dobrze licze to przy takim samym koszcie dla nich wyszlo by 26795PLN na reke. To juz byloby super.
@stefan_pmp Zobacz stawki podatkowe w Szwecji. Mniej zabiera bo na tamte standardy jest średniakiem. Tam średnia pensja to 16 tys złotych, u nas 8 tys. Do tego, lokalni pracownicy płacą wyższe podatki niż pracownicy zatrudnieni przez szwedzkie firmy ale pracujący zagranicą.
Do tego opłacanie tamtejszego ZUSU na siebie bierze pracodawca, u nas jest to podzielone między pracownika a pracodawcę.
@Marek_Licyniusz_Krassus: jeżeli ludzie zarabiają statystycznie więcej niż w PL to w Szwecji przy niższym procentowo opodatkowaniu można płacić wyższy socjal i będzie się to spinać. Choć pewnie trick polega na tym, że od zarabiających dużo biorą dużo. Ale mi tutaj chodzi o to, że 15% z 200k to więcej niż 20% z 100k.
Obecnie żyję w Szwecji ale skoro praca jest fully remote, policzyłem sobie przenosiny do Polski


@Kaloszak5: nie zasługujesz nawet na 8500 zł rocznie, skoro choćby potencjalnie rozważałeś powrót z nadkraju Szwajcarii do polakogówna. Wszystkiego najgorszego.